Potrzebujesz uczynić małe mieszkanie bardziej przestronnym? A może jesteś posiadaczem dużego metrażu, ale chcesz lepiej zagospodarować przestrzeń? Zapytaliśmy projektantów ze studia architektonicznego KODO, aby wskazali kilka tricków aranżacyjnych, które wizualnie dodadzą dodatkowe metry kwadratowe. Zobacz jak uczynić pomieszczenie większym bez wyburzania ścianek.
Magia luster i blasku
Lustro to nasz największy sprzymierzeniec, gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. Zmienia perspektywę i punkt widzenia, dzięki czemu potrafi uczynić salon większym, ciągi komunikacyjne dłuższe, a sufity wyższe.
Urządzając swoje własne mieszkanie warto pamiętać, że lustro może pełnić wiele funkcji. Sprawdzi się nie tylko w holu, garderobie i łazience, może stanowić element dekoracyjny, alternatywę dla płytek, czy tapety, a także jako pokrycie frontów mebli. Lustra zestawione z odpowiednim oświetleniem potrafią rozjaśnić wnętrze poprzez odbicie światła i nadać mu przy tym wyjątkowy klimat.
Efekt lustra warto wprowadzić do frontów meblowych. Meble na wysoki połysk optycznie powiększają przestrzeń pomieszczenia, ponieważ w przeciwieństwie do matowych odpowiedników, pięknie odbijają światło.
W dobrym świetle
Nie od dziś wiadomo, że gra światła pozwala ukryć niedoskonałości. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku wnętrza mieszkania. Dobierając odpowiednie oświetlenie należy wybierać lekkie, jasne i przepuszczające światło oprawy. Wielkie, zwisające i zabudowane klosze uczynią mieszkanie mniejszym w rzeczywistości, dlatego walcząc o efekt przestronności wnętrza, powinniśmy takich rozwiązań unikać. Sprawdzą się natomiast lampy sufitowe lub podwieszane np. na listwach, a także lampy poboczne, które oświetlą zakamarki wnętrza.
Ważne, aby mieszkanie doświetlić także odpowiednią ilością światła dziennego, aby to osiągnąć trzeba przykuć uwagę do dekoracji okiennych. Lekkie firany czy zasłony sprawdzą się o wiele lepiej niż ciężkie, drewniane żaluzje czy rolety/plisy i nieprzepuszczające tkaniny.
Szkło „powiększające”
Trwałość, przejrzystość i szerokie możliwości obróbki i wykorzystania sprawiają, że szkło to wyjątkowy materiał w aranżacji wnętrz. Szkło nie tylko przepuszcza, ale też gra światłem, dzięki czemu rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze. Praktycznym pomysłem jest zastąpienie ścian stalową konstrukcją wypełnioną szkłem z zastosowaniem drzwi przesuwnych.
W niewielkiej łazience z kolei możemy zrezygnować z wanny lub masywnej kabiny na rzecz walk-in z jedną taflą szkła.
Jasne!
Nie ulega wątpliwości, że kolor potrafi najlepiej nadać charakteru mieszkaniu. W niewielkich wnętrzach warto postawić na jasne i zimne barwy – biel, chłodne odcienie pasteli, szarość. Biel doskonale odbija światło, powiększając optycznie przestrzeń. Przełamana szarością lub pastelowymi kolorami pozwoli uzyskać wrażenie głębi i sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Barwy te są uniwersalne i stanowią idealne tło dla innych, bardziej dominujących kolorystycznie dodatków.
Według wzoru i motywu
Optyczne wrażenie większego mieszkania, można osiągnąć również za pomocą wzorów. Najmocniejszym narzędziem są linie – to z ich pomocą możemy stworzyć efektowną iluzję optyczną. Pionowe linie na ścianach sprawią, że pomieszczenie stanie się wyższe, a dzięki poziomym liniom, pojawi się złudzenie szerszej powierzchni.
Warto zaznaczyć, że posiadacze małych pomieszczeń nie muszą też rezygnować z tapet ściennych, jednak należy kierować się zasadą: „mały pokój – mały wzór, duży pokój – duży wzór”.
Jeśli urządzamy mieszkanie z otwartą powierzchnią holu, aneksu kuchennego i salonu, należy również pamiętać aby nie dzielić rodzaju podłogi. Wzrok wówczas zatrzymuje się w wyznaczonych punktach i sprawia, że pomieszczenie się kurczy.
Funkcjonalnie i z lekkością
Niewielkie pomieszczenia dobrze czują się z minimalistyczną i pojemną zabudową. Należy unikać licznych i masywnych mebli, na rzecz obiektów z ażurowymi, bądź szklanymi motywami. Chcąc optycznie powiększyć pokój warto wprowadzić efekt czystości i ładu, pomoże w tym zastosowanie zabudowy, która pomieści w sobie np. pralkę i szafę.
Wydzielając strefy na małej powierzchni warto skorzystać z ażurowych regałów, które nie zamykają i nie zacieniają przestrzeni.
Chcąc dodać lekkości wnętrzu powinno się wybierać obłe formy mebli, czy zaokrąglone narożniki ścian. Pozwala to płynnie łączyć strefy mieszkania i nadawać naturalny bieg dla naszego wzroku.
Sprawdź również: Jak urządzić małą łazienkę