Urządzając swoje własne mieszkania bardzo często lekceważy się obowiązujące trendy wnętrz na rzecz bardziej ponadczasowego wykończenia. Dobrze jednak wiedzieć co jest na czasie i jak z powodzeniem przenieść aktualne trendy do własnego wnętrza. Co będzie modne według projektantów wnętrz w 2023 roku? Zapytaliśmy o to pracownię architektoniczną KODO i wyłoniliśmy trzy wiodące kierunki, którym warto poświęcić szczególną uwagę w nowym roku. Sprawdź jakie.
1. Dekometria, łuki, obłości we wnętrzu
Trendy wnętrzarskie nie kończą się wraz z ostatnim dniem roku. Często możemy obserwować ich kontynuację i rozwój w kolejnych miesiącach. Jednym z takich kierunków w aranżacji jest dekometria, która nieśmiało wkroczyła do naszych wnętrz już w 2022 roku. Teraz prognozujemy jej mocną kontynuację. Znakiem rozpoznawczym dekometrii są łuki. Przez wiele lat uznawane były za drogi detal, dlatego odchodzono od nich w czasach wielkiej płyty. Aktualnie wracają do łask – m.in. dzięki dostępności rozwiązań budowlanych oferowanych w cenach osiągalnych dla większości społeczeństwa. W 2023 roku z większą odwagą będziemy korzystać z różnych technologii i materiałów do tworzenia obłych form we wnętrzach, a nowoczesne łuki przybiorą postać nie tylko arkad nad wejściem, ale też nisz ściennych, otworów, drzwi czy mebli – mówi Sara Sobiech, architekt pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.
W modnych aranżacjach tego roku powinny znaleźć się owalne kształty – łuki i zaokrąglenia, owale i elipsy. Doskonałym przykładem są modne w ostatnim czasie łuki w ścianach dzielących pomieszczenia, a także zaokrąglone kształty zabudowy meblowej i innych sprzętów. Obłe formy zawsze wprowadzają do przestrzeni organiczne elementy, łączą przestrzeń z harmonią i naturą. W przyrodzie przecież nie znajdziemy idealnie prostych linii, takich jak te, które sami sobie wytyczamy. Zastosowanie obłych kształtów sprawi, że przestrzeń mieszkania stanie się bardziej przytulna i sprzyjająca odprężeniu.
Owalne formy warto łączyć ciepłą kolorystyką, naturalnymi barwami i pastelami. Jako podstawę aranżacyjną wybieramy stonowaną kolorystykę bazującą na bieli, szarościach, beżach oraz wybarwieniach drewna. Nieodłączną składową trendu są naturalne materiały i strukturalne tkaniny. Marmur, drewno, miękkie formy szkła stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji. Mocniejsze kolory pojawiają się z kolei w postaci akcentów.
Stosując trend dekometrii warto poświęcić nieco uwagi kontrastom, które niekoniecznie oznaczają tu przeciwieństwa kolorów, a skupiają się bardziej na zestawieniach powierzchni o różnych strukturach. Matowe drewno pojawia się obok zabudowy z frontami na wysoki połysk, zimną stal krzeseł uzupełnia ciepła wiklina.
Większość przestrzeni mieszkalnych odznacza się wyraźnymi liniami i krawędziami. Kiedy więc dodamy krzywe w postaci łuków, uzyskamy kontrast z elementami liniowymi, czyniąc przestrzeń ciekawszą i bardziej dynamiczną. Nie bez przyczyny dekometrię określa się mianem nowoczesnego eklektyzmu. Nowoczesne łuki mogą być stosowane w postaci różnych elementów, takich jak nisze ścienne, otwory, drzwi i meble.
2. Styl lat 70
Już w poprzednich latach w aranżowaniu modnych wnętrz były odczuwalne wpływy stylu lat 70 – między innymi: odważne geometryczne wzory tapet i powrót retro meblościanek. W 2023 trend ten jeszcze bardziej rośnie w siłę powracając w amerykańskim i włoskim stylu. Ciężkie i nostalgiczne materiały typu skóry, ciemne kolory drewna w odcieniu koniaku i czekolady, a także naturalny kamień to motywy, które będą chętnie wykorzystywane w modnych aranżacjach
Powracamy do idei komfortowego wnętrza, które dobrze znamy z przed kilku dekad – masywne, miękkie kanapy wypoczynkowe, puszyste dywany i duża ilość drewna, które mają przyjemnie otulić mieszkańców i ofiarować im poczucie relaksu i wygodnego luksusu. Warto nadmienić, że trend lat 70. nie lubi nudy, dlatego wygodne wyposażenie wnętrza warto przełamywać odważnymi kolorami oraz wzorami w formie akcentów lub wielkich kolorowych płaszczyzn.
To szalony twist kolorów i wzorów – przyciągające uwagę dzikie, egzotyczne motywy; florystyczne i psychodeliczne desenie rozkwitające na tapetach, tekstyliach i dekoracjach nawiązują do idei flower power. W tym trendzie powinniśmy postawić na odważne połącznia barw, w którym znakomicie odnajduje się pomarańczowy, ochra, błękit, zieleń, fiolet, czerwień.
Styl lat 70 nie boi się również łączenia faktur. Wiąże ze sobą futurystyczne klasyki designu; zarówno komody oraz kredensy z ciemnego, gładkiego drewna, jak i wykonane z tworzywa – lekkie, o niekonwencjonalnym kształcie, w jaskrawych barwach. Chcąc nadać wnętrzu akcent w stylu lat 70. można wprowadzić oryginalne oprawy lamp, które swoją formą przypominają latające spodki.
3. Viva Magenta!
Mówiąc o trendach nie można nie wspomnieć o najmodniejszej barwie – Viva Magenta, którą Instytut Pantone ogłosił kolorem roku 2023. Barwa ta reprezentuje pragnienie optymizmu, nieszablonowego myślenia i innowacji technologicznych, które mogą zmienić świat na lepszy.
Idea kreatywności i entuzjazm, jakim epatuje Viva Magenta, to dobry powód, aby wprowadzić tę barwę do swojego mieszkania. Należy jednak mieć na uwadze, że ten niesamowicie nasycony odcień przyjmuje dominujący charakter, dlatego wykorzystując go w aranżacji wnętrz powinniśmy kierować się rozwagą i umiarem.
Pojedynczy fotel lub tapicerowane krzesło w kolorze Viva Magenta to doskonały akcent, który ożywi aranżację, a jednocześnie jej nie przytłoczy. Ostrożniejszym wyborem jest również dobór tekstyliów takich jak poduszki, pled, dywan czy zasłony. Jeśli natomiast marzy nam się kolor ścian w takim odcieniu powinniśmy ograniczyć się do jednej ściany, w przestronnym pomieszczeniu.
Ważne, aby odcień Viva Magenta łączyć z odpowiednią bazą – sprawdzi się w towarzystwie bieli, szarości i beży. Świetnie zagra również z klasyczną czernią, brązem lub butelkową zielenią które dzięki kontrastu jeszcze bardziej uwydatnią zachwycającą energię bijącą z tej barwy. Aby osiągnąć efekt nowoczesności świetnie łączyć Magentę z srebrem, chromem oraz szarością, które wydobędą chłodne tony barwy.
Zobacz więcej: 5 CIEKAWYCH POMYSŁÓW NA ARANŻACJĘ ŚCIANY MEDIALNEJ W SALONIE