Od pierwszego wrażenia zależy bardzo wiele. Kilka pierwszych sekund podczas spotkania wystarczy, aby wyrobić sobie opinię o dopiero co poznanym człowieku. Nie inaczej jest w przypadku mieszkania. To, co goście zobaczą po przekroczeniu progu decyduje o tym, czy spodoba się im dalsza część wnętrza. Przedpokój pełni dużą i niestety często pomijaną rolę. Warto to zmienić! Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę chcąc stworzyć dobrą wizytówkę całego mieszkania w przedpokoju? Wspólnie z pracownią architektoniczną KODO podpowiadamy jak urządzić estetyczny i funkcjonalny przedpokój.

 

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, z którym mamy styczność zaraz po przekroczeniu progu. To tu przyjmujemy i witamy odwiedzających oraz gości. Hol stanowi wizytówkę domu i wiele mówi o jego mieszkańcach. Dlatego podczas aranżacji mieszkania warto poświęcić mu sporo uwagi, nie traktować po macoszemu i zadbać o pierwsze wrażenie na wejściu. Co istotne – w projektowaniu przedpokoju liczy się nie tylko strona estetyczna, która powinna być spójna z aranżacją pozostałych pomieszczeń. Istotna jest także jego funkcjonalność i pełne wykorzystanie metrażu, układu i możliwości, jakie oferuje. To przestrzeń, która często „ratuje” niewielkie mieszkanie. Dzięki przemyślanej koncepcji, możemy tu wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie czy nawet ukryć AGD – mówi Mateusz Marcinkowski, architekt w pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.

 

SPÓJNA ESTETYKA

 

Urządzając hol, należy zacząć od określenia jego powierzchni, układu i wielu innych istotnych aspektów jak na przykład: czy jest on osobnym pomieszczeniem, czy stanowi przestrzeń otwartą na strefę dzienną. W każdym z tych wariantów powinniśmy zaaranżować strefę wejściową w taki sposób, aby tworzyło integralną całość z resztą domu. Dobrą praktyką jest wykorzystanie tych samych barw, które połączą wnętrze domu w spójną całość. Dla posiadaczy niewielkich przedpokoi z bezpośrednią ekspozycją na salon szczególnie polecane jest postawienie funkcjonalnej zabudowy meblowej, która  powiększy strefę wejściową i otworzy ją na mieszkanie.

 

przedpokoj-blog

 

Chcąc natomiast oddzielić strefę przedpokoju od otwartego salonu można zastosować ażurowe ścianki, regały i zabudowy, które wydzielą strefę wyjściową od przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku.

 

przedpokoj-porady

 

Warto pamiętać, że hol to wstęp do aranżacji pozostałych pokoi, zaleca się zatem skoncentrować na zgodności w zakresie materiałów, motywów, wzorów czy dekoracji.

 

Mosiężne akcenty w strefie dziennej można przenieść do dekoracji przedpokoju w postaci ramy lustra, a elegancki odcień kuchennego regału można odwzorować w zabudowie wejściowej. Wspólny motyw sprawi, że aranżacja będzie konsekwentna i przemyślana.

 

przedpokoj-porady1

 

przedpokoj-porady-cordia (3)

 

PRZEDPOKÓJ Z DUSZĄ

 

Białe, ściany i fronty mebli są bezpiecznym wyborem dla małego, zacenionego przedpokoju, warto jednak wizytówkę swojego mieszkania przedstawić w ciekawszy sposób. Sprawdzoną metodą na nadanie charakteru temu pomieszczeniu są tapety we wzory na jednej ze ścian lub powieszenie kolorowej, dominującej grafiki.

 

przedpokoj-porady-cordia (1)

 

porady-przedpokoj-cordia (9)

 

Hol może być także pomieszczeniem, w którym pokażemy charakter mieszkańców – można w tym miejscu wyeksponować przedmioty będące uosobieniem naszych pasji, pamiątkami z egzotycznych wycieczek lub stworzyć galerię rodzinnych zdjęć.

 

porady-przedpokoj-cordia (3)

 

FUNKCJONALNA PRZESTRZEŃ

Urządzając hol wejściowy do mieszkania nie sposób pominąć funkcjonalnej roli tego pomieszczenia. Ta zazwyczaj niewielka część mieszkania musi być zarówno estetyczna, jak i użytkowa.

 

Zabudowa

 

Montaż szafy w wysokiej zabudowie pod wymiar pozwoli zachować ład oraz usprawni przechowywanie odzieży – w małych mieszkaniach często nie tylko wierzchniej, ale pełniącej rolę ogólnej garderoby. Duże szafy w holu mogą również służyć składowaniu przedmiotów gospodarczych. Coraz częściej w przedpokoju aranżuje się domową pralnię ukrytą za minimalistycznymi, jasnymi bądź lustrzanymi frontami w holu mieszkania.

 

porady-przedpokoj-cordia (6)

 

Tapicerowane siedzisko

 

Świetnym rozwiązaniem są również zabudowane ławki, które służą jako siedzisko oraz schowek – mogą stanowić indywidualny element, bądź część większej zabudowy. W sprytnie zakamuflowanej skrzyni znajdzie się miejsce by pomieścić np. obuwie, a same siedzisko można pokryć tapicerką w barwach wspólnych z motywem wystroju mieszkania.

porady-przedpokoj-cordia (4)

 

porady-przedpokoj-cordia (2)

 

Wieszaki

 

Nieodłącznym elementem przedpokoju jest również wieszak. Na małej powierzchni powinno się unikać stojących, na korzyść tych naściennych, bądź wkomponowanych w zabudowę. Ciekawą opcją w minimalistycznych pomieszczeniach są składane wieszaczki, które po schowaniu pełnią rolę ozdoby na ścianie.

 

porady-przedpokoj-cordia (1)

 

Konsola

 

Niezwykle praktyczną rolę w holu pełnią konsole, które mogą posłużyć jako dodatkowe miejsce dla kluczy, poczty i innych drobiazgów. Duży wybór kształtów i wielkości konsolek na rynku pomoże wybrać tą, która najbardziej wpasuje się w styl mieszkania. Natomiast w przypadku niewielkiej powierzchni funkcję konsolki może pełnić także prosta półka zamontowana na ścianie pod lustrem.

 

porady-przedpokoj-cordia (8)

 

przedpokoj-porady-cordia (2)

Lustro

 

Warto pamiętać w przedpokoju o lustrze, w którym będzie można przejrzeć się przed wyjściem z domu i które dodatkowo optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie. Dzięki temu, że lustro potrafi świetnie odbijać światło, sprawdzi się szczególnie w wąskim i ciemnym holu. W przypadku braku wystarczającej powierzchni na ścianie, warto pokusić się o montaż luster na drzwiach szafy.

 

Oświetlenie

 

W tym pomieszczeniu odpowiednie oświetlenie jest niezbędne. Głównie ze względu na to, że często nie dociera tu odpowiednia dawka promieni słonecznych. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli podkreślić wybrane elementy wystroju oraz stworzyć komfortową przestrzeń. Do dyspozycji mamy zarówno dyskretne lampki LED, kinkiety w nowoczesnych i stylowych oprawach, jak i ruchome punkty, pozwalające na regulację oświetlenia w zależności od potrzeb czy nastroju. Jedną z ciekawszych propozycji jest także podświetlenie szklanych frontów szaf.

 

porady-przedpokoj-cordia (7)

porady-przedpokoj-cordia (5)

 

Czytaj więcej: TRENDY WNĘTRZARSKIE NA 2023 ROK. POZNAJ 3 NAJCIEKAWSZE KIERUNKI.

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Kryteria nieruchomości

Wybierz inwestycje

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

  • Inwestycje:
  • Ilość pokoi:

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

  • Mieszkania:
  • Inwestycje:
  • Ilość pokoi:

Zapisz się do newslettera

Twoje dane

Wybierz miasto, którym jesteś zainteresowany

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Od teraz będziesz otrzymywać od nas informacje o nowych inwestycjach, promocjach i innych ważnych wydarzeniach.