Mieszkanie 1-pokojowe to prawdziwy sprawdzian dla aranżujących. Wydzielenie na tak niewielkiej powierzchni miejsca do spożywania posiłków, wypoczynku, pracy, czy przyjmowania gości wymaga sporej kreatywności i sprytu. Marzysz o prawdziwej, komfortowej sypialni, a do dyspozycji masz jedynie niewielki metraż w kawalerce? To możliwe. Wspólnie z biurem projektowym KODO opracowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą funkcjonalnie i w dobrym guście urządzić strefę sypialnianą w kawalerce.
„Kawalerka – czyli samodzielne mieszkanie jednopokojowe z łazienką – jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Na małej przestrzeni łączone są wszystkie funkcje i strefy mieszkania. Pamiętajmy, że w części dziennej spędzamy większość wolnego czasu – przygotowujemy posiłki czy przyjmujemy gości. Z kolei sypialnia to miejsce, które powinno sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi. Niezbędne jest zatem zastosowanie takich rozwiązań aranżacyjnych, które umożliwią zarówno integrację, jak i separację poszczególnych stref – z uwzględnieniem stylu życia i potrzeb mieszkańców, a także przeznaczenia lokalu” – mówi Karolina Kołpaczyńska, architekt wnętrz w pracowni KODO
To naturalne, że każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności i wygody. W pojedynku między rozkładaną kanapą, a dopasowanym do naszych potrzeb łóżkiem –częściej postawimy na drugą opcję i najlepszą jakość snu. Oczywiście nie każdy metraż ma możliwość pomieszczenia zarówno sofy , jak i wydzielonego miejsca do nocnego odpoczynku, ale jeśli tylko mamy do dyspozycji dodatkową powierzchnię warto zaaranżować takie dwie osobne strefy.
Urządzając odrębny aneks sypialniany w kawalerce warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zachować w mieszkaniu pożądaną harmonię i estetykę. Zacznij od ogólnego uporządkowania przestrzeni. Przesadne dekoracje, masywne meble i ciemna kolorystyka mogą tylko optycznie zmniejszyć i tak już niewielką powierzchnie mieszkania. Postaw zatem na jasne odcienie, proste meble, a dekoracje zastąp interesującymi grafikami na ścianie i lustrem.
PROJEKT FUNKCJONALNEJ KAWALERKI W GDAŃSKU
Aranżacja małej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań. Pomieszczenie na niewielkiej przestrzeni wielu funkcji wymaga wprawy i odpowiedniego wyczucia. Na jednym z osiedli Cordii – Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku – pracownia KODO przygotowała indywidualny projekt wnętrza. Ten projekt mieszkania 5.9 o metrażu 37 m2 udowadnia , że małe jest piękne… i funkcjonale!
„Mieszkanie 5.9 na osiedlu Villa Jaśkowa Dolina to świetna okazja, dla tych którzy chcą mądrze wykorzystać każdy metr nieruchomości. Zainteresowanych projektem zapraszamy do naszego salonu sprzedaży, w którym chętnie przedstawimy ofertę mieszkania z gotowym projektem wnętrz od renomowanej pracowni.– dodaje Jolanta Rogozińska, kierownik salonu sprzedaży Cordia w Gdańsku
OPTYCZNA SEPARACJA
Same zabiegi wizualne mogą być wystarczające, aby w prosty i jak najmniej nadwyrężający budżet sposób rozróżnić strefę dzienną od nocnej. Sekretem projektantów wnętrz jest między innymi zastosowanie zróżnicowanego oświetlenia – w części sypialnianej rozproszonego i nadającego nastrojowości, a w salonowej – dopasowanego do funkcji np. dodatkowego doświetlenia blatów kuchni, ułatwiającego przygotowanie posiłków. Ponadto, warto zastosować inne odcień wykorzystanych materiałów i frontów mebli. Ciekawy akcent lub subtelna tapeta naścienna nad łóżkiem również sprawią, że optycznie rozdzielimy te dwa światy
Bardzo często układ mieszkania pozwala odseparować aneks sypialniany za pomocą tzw. „przegrody”. Kącik służący wypoczynkowi nocnemu najlepiej urządzić w miejscu najcichszym – najdalej oddalonym od ciągów komunikacyjnych. Możliwości wyodrębnienia stref jest wiele, a wybierać możemy od metod trwałych ,po tymczasowe.
SZKLANE PRZEPIERZENIE
Ciekawą i aktualnie bardzo w trendach propozycją są szklane przepierzenia z drzwiami przesuwnymi które dodatkowo można ukryć za dodającymi prywatności zasłonami. Szyby nie blokują przenikającego do mieszkania naturalnego światła, dzięki czemu nadają wrażenie otwartości i przestrzeni. Na korzyść szklanych ścian przemawia również zdolność tłumienia przez nie hałasów.
ŚCIANKA DZIAŁOWA
Popularnym zabiegiem, który stosuje się do podziału stref jest wykonanie z płyt kartonowo-gipsowych ścianki działowej. Warto zaznaczyć, że nie musi ona wcale sięgać aż do sufitu. Niepełna ściana również zasłoni łóżko i nie ogranicza przestrzeni. Chcąc zagospodarować każdy centymetr kawalerki postawioną ściankę można funkcjonalnie wykorzystać montując na niej telewizor.
FUNKCJONALNY MEBEL
Aranżując mieszkanie 1-pokojowe warto rozważyć takie rozlokowanie mebli, które przysłowiowo upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Umieszczając ażurowy regał prostopadle do ściany odseparujemy aneks sypialniany od pozostałej części mieszkania. Takim sposobem otrzymujemy nie tylko strefę nocną, ale i dodatkową przestrzeń, którą można zagospodarować np. tworząc domową biblioteczkę. Warto dodać, że to rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które podział pomieszczenia chcą potraktować bardziej tymczasowo i budżetowo.
Kosztowniejsza, ale pozwalająca w pełni wykorzystać możliwości kawalerki, jest zabudowa pod wymiar. Taka opcja stwarza wiele dodatkowego miejsca do przechowywania. W pojemnych szafach można również schować łóżko. Ukryta przestrzeń sypialniana w zabudowie to niekonwencjonalny sposób na wydzielenie aneksu sypialnianego. Niestety to rozwiązanie sprawia, że zdecydowanie zmniejszamy powierzchnię części dziennej.