Minimalistyczny nurt jest coraz powszechniejszy. Mieszkania coraz częściej stają się przede wszystkim miejscem, które w sposób najbardziej oszczędny spełniają nasze oczekiwania. Paradoksalnie, mimo „skromnego” wyposażenia, są pełne ciepła, są praktyczne i bardzo komfortowe. A czym tak naprawdę jest minimalizm? Przede wszystkim, to styl w architekturze, który charakteryzuje się prostotą formy, zachowując wysokie walory funkcjonalne. W minimalistycznej koncepcji niezwykle ważną rolę odgrywają spokojna i stonowana kolorystyka, jasne oświetlenie i kształty o kanciastych formach, prostych bryłach. Wnętrze utrzymane w tej stylistyce ma budować przyjemny i spokojny nastrój, przynosić ukojenie poprzez spójność każdego z elementów aranżacji. Ma być maksymalnie przestronnie z zachowaniem porządku.
Zalety minimalistycznego stylu i wzornictwa
Wnętrza zaaranżowane minimalistycznie charakteryzują się bogactwem rozwiązań i mają bardzo wiele zalet. Jeśli jeszcze wahamy się przed tym rodzajem aranżacji, warto poznać kilka z nich:
- harmonia – styl minimalistyczny wręcz wymusza w nas utrzymywanie porządku. A to dlatego, że wnętrza urządzone w ten sposób są niezwykle funkcjonalne i o wiele prościej jest przechowywać w nich różne rzeczy. W rezultacie nasze mieszkanie zawsze działa kojąco.
- ułatwione sprzątanie – minimalizm w pozytywnym sensie narzuca nam utrzymywanie porządku w mieszkaniu. Funkcjonalność pomieszczeń oraz zredukowane powierzchnie płaskie uniemożliwiają „pojawianie” się tu i ówdzie zbędnych przedmiotów.
- zaskakujące inspiracje – nurt minimalistyczny to źródło niekończących się pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni. Wykorzystywany jest niemal każdy centymetr sześcienny, by jak najlepiej dbać o porządek. Dla tego nurtu ważna jest także energooszczędność.
- nowoczesność – ten styl szuka prostych rozwiązań i oszczędnych form, a prostota zawsze będzie nowoczesna. Jej elastyczność pozwala na swobodne dobieranie detali.
7 rozwiązań, dzięki którym w twoim mieszkaniu zagości minimalizm
Pomysłów, które wpisują się w nurt minimalistyczny jest bardzo wiele. A tak naprawdę to często od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy przestrzeń. Proponujemy garstkę inspiracji, które otworzą nasz potencjał do tworzenia minimalistycznych rozwiązań:
- Pomysłowy podział przestrzeni – ściany w kolorze mebli
Lubisz otwarte przestrzenie? Chcesz jednak, by w jakiś sposób oddzielić część kuchenną od salonu? Postaw na granicy kuchni z „pokojem” wysoki, otwarty regał o lekkiej konstrukcji, który ma wiele przegród. Możesz też zdecydować się na prostą w swojej formie wyspę kuchenną, przy której postawisz stylowe i minimalistyczne hokery.
Dobrym rozwiązaniem może być także „szyta na miarę” dwustronna szafa, której projekt będzie przewidywał z jednej strony umieszczenie półek np. na książki, a od strony kuchni znajdą się schowki na naczynia. Tego rodzaju szafy do zabudowy są dobrym rozwiązaniem z jeszcze jednego powodu, mogą mieć ten sam kolor co ściany i pozostaną mniej widoczne. A jeśli znajdziesz w niej miejsce na lustro, powiększy ono optycznie mieszkanie.
- A może szklana ściana?
Szklana ściana wprowadzi nieco ekstrawagancji do wnętrza. Jednak trudno odmówić minimalizmu prostej konstrukcji, której głównym bohaterem będzie szkło. Szklana ściana świetnie sprawdzi się jeśli mamy połączony salon z kuchnią, a chcemy je jednak symbolicznie oddzielić. Powstanie wówczas intrygujący i jednocześnie praktyczny podział pomieszczeń.
- Niewidoczne przesuwne drzwi
Przesuwne drzwi to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Zdecydowanie się na tego rodzaju drzwi pozwala zaoszczędzić bardzo wiele przestrzeni. Przede wszystkim dlatego, że nie musimy „rezerwować” miejsca na ich otwieranie. Przeważnie skrzydło stosowane w pokojach ma 80 cm szerokości i tyle stracilibyśmy miejsca na ścianie, na którą otwierałoby się skrzydło. W przypadku drzwi przesuwnych, chowanych w ścianę, ten problem znika, a przestrzeń wydaje się większa.
- Schody, które są szafą
To rozwiązanie, które ma zastosowanie jedynie w mieszkaniach dwupoziomowych. Na rynku pojawia się ich coraz więcej, więc warto przyjrzeć się propozycji zaprojektowania schodów, które są także szafą. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. No może jedynie przestrzenią, która jest przeznaczona pod schody. Natomiast wykonane mogą one być z dowolnego materiału, a ich funkcjonalność także może być swobodnie zaprojektowana. Rozwiązanie tego typu wydaje się idealne, tym bardziej, że miejsce pod schodami jest w zasadzie wyłączone z codziennego użytkowania. W takiej szafie-schodach pomieścimy przedmioty AGD, przetwory oraz ubrania.
- Przechowywać można wszędzie
Już wiemy, że schody mogą stanowić idealne miejsce do przechowywania różnych rzeczy, ale minimalizm determinuje do projektowania przedmiotów, mebli, które są wielofunkcyjne. Proste w swojej formie pufy mogą być wyposażone w otwierane siedzisko, dzięki czemu schowamy tam różne przedmioty. Dostępne są świetnie zaprojektowane pufy, które np. spełniają rolę szafki na buty. Łóżko także może być doskonałym schowkiem. Jeśli jest postawione na wysokich nogach, pod materacem mamy miejsce na praktyczne szuflady, w których możemy chować nie tylko pościel.
- Peg board – personalizowana tablica z perforacją
To swego rodzaju otwarty schowek, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni. Funkcjonalność takiej tablicy aranżuje się na własną rękę, a tablica może zajmować nawet całą ścianę. W otwory wtyka się specjalne haczyki bądź kołki, na których zawiesimy garnki, akcesoria kuchenne, koszyki na różne przedmioty, możemy zrobić półeczki z drewna lub z materiału (wyglądem będą przypominać wtedy hamaki).
- Minimalistyczne oświetlenie
Minimalizm jest jasny. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by wpadało do wnętrz jak najwięcej naturalnego światła. Właśnie dlatego zamiast klasycznych firanek warto zdecydować się na przepuszczające więcej światła „niteczki”. Jeśli nie do końca pasują do koncepcji aranżacji, to wybierzmy jasne i delikatne firany.
Poza naturalnym oświetleniem, przemyślmy również zastosowanie wszelkich lamp, kinkietów, żyrandoli czy plafonów. Tu mamy olbrzymie pole do popisu. Jest bardzo wiele form do wyboru. Możemy pięknie rozświetlić przedpokój eleganckimi, cylindrycznymi kinkietami, w salonie może stanąć prosta lampa podłogowa ze stylowym kloszem, a w pokojach dziecięcych świetnie sprawdzą się plafony o geometrycznej formie.
Minimalizm rośnie w siłę już od dłuższego czasu. Niemałe znaczenie ma podbój rynków przez efektowny, ale i praktyczny oraz elegancki styl skandynawski. Minimalizm sprawia, że na co dzień żyje się wygodniej. Buduje on ciepłą, pełną światła atmosferę. Wykorzystuje każdą szansę na ułatwienie codzienności domownikom. Warto przynajmniej rozważyć tę formę urządzania wnętrz.
Dalej szukasz pomysłu jak wykończyć Twoje nowe mieszkanie Wykończenie mieszkania? Zobacz czy warto zrobić z pomocą architekta.