Marzy Ci się mieszkanie w centrum miasta, ale jednocześnie chciałbyś mieć swój własny, nawet niewielki kawałek zieleni? Nie musisz decydować się na dodatkową działkę poza miastem – wystarczy wybrać mieszkanie usytuowane na parterze z ogrodem! Jak może wyglądać taka przestrzeń i jak funkcjonalnie ją zaaranżować? Sprawdź!
W odróżnieniu od publicznych parków, namiastka własnego zielonego ogródka daje poczucie swobody, niezależności i prywatności. To też znakomity pomysł na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Ogród w letnie dni może być doskonałym miejscem do wypoczynku czy spotkań z przyjaciółmi. To także bezpieczna i atrakcyjna sfera dla małych dzieci i zwierząt domowych.
Przemyślana aranżacja
Powierzchnia ogródków w osiedlach Cordia Polska oscylują w granicach od kilkunastu do ponad 200 mkw. Warto pamiętać, że zarówno niewielki skrawek zieleni, jak i przestronny ogród wymagają przygotowania starannego planu na zagospodarowanie tej przestrzeni. Oto kilka wskazówek:
1. Potrzeby domowników są kluczowe, dla całego projektu. Może to być taras do celebrowania wspólnych, rodzinnych posiłków lub strefa zabaw dla najmłodszych.
2. Nie kieruj się tylko względem estetycznym wybierając rośliny – zaobserwuj nasłonecznienie, sprawdź glebę i wybierz rośliny, które będą pasować do Twojego ogrodu.3
3. Wyznacz przestrzeń, w której będzie dominowała zieleń, a resztę pokryj na przykład drewnianymi deskami. Z pewnością dużo przyjemniej jest wyjść rano na soczysty zielony trawnik czy naturalne deski, niż rozgrzane płytki. Pamiętaj jednak, że trawnik należy odpowiednio pielęgnować – systematyczne podlewanie i koszenie to bezwzględne minimum.
4. Pomyśl o odpowiednim podłożu, ogrodzeniu i zadaszeniu. Możesz dodatkowo osłonić swój ogród wysokimi roślinami, aby zapewnić sobie więcej prywatności. Popularnym rozwiązaniem są również maty bambusowe. Planując zadaszenie rozważ zakup parasola lub zamontuj markizę.
5. Zainwestuj w funkcjonalny komplet mebli ogrodowych – w ogródku świetnie sprawdzi się również leżak lub hamak.
6. Zadbaj o oświetlenie – zamiast lamp solarnych możesz oświetlić ogród przy użyciu subtelnych i nastrojowych lampionów, girlandy świetlnej lub świec.
7. A może własny ogródek warzywny? Zbuduj niewielką szklarnię lub umieść duże donice, w których posadzisz swoje ulubione warzywa i owoce. Możesz sadzić co tylko zechcesz: pomidory, ogórki, paprykę czy cukinię. Doskonale sprawdza się także uprawa aromatycznych ziół, które skutecznie odstraszają owady, a w szczególności komary. Aby wydzielić poszczególne strefy ogrodu, warto wykorzystać obrzeża rabatowe, dzięki którym zapanuje w Twoim ogrodzie przyjemny porządek i estetyka.
Mieszkanie z ogrodem, czy warto?
Jak widzisz, aby móc rozwijać swe ogrodnicze pasje, nie musisz kupować domu za miastem. Możesz cieszyć się swoimi uprawami, a jednocześnie mieszkać w nowoczesnym osiedlu, które oferuje wiele udogodnień w budynku i komfortową bliskość miasta.
Doskonałym przykładem osiedla, które stanowi doskonały kompromis pomiędzy życiem w centrum miasta, a przy tym wśród zieleni jest Modena by Cordia. W poznańskiej inwestycji dostępne w sprzedaży są mieszkania z ogródkami o powierzchni od 20 mkw. do 40 mkw., które wyeksponowane są m.in. na piękne patio lub aleję 100-letnich platanów. Malownicze otoczenie inwestycji i rozwinięta infrastruktura usługowo-handlowa w sąsiedztwie czynią to miejsce wyjątkowym do życia.
Atrakcyjną propozycję stanowią również apartamenty w osiedlu Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku. W ofercie znajdują się tu ogródki o powierzchni – nawet ponad 100 mkw.. Ponadto mieszkańcy tego osiedla mogą cieszyć się widokiem leśnego Parku Jaśkowej Doliny, a do centrum miasta trafią w trakcie 10-minutowej przejażdżki samochodem.
Osoby poszukujące alternatywy dla domu za miastem mogą odnaleźć wymarzone miejsce dla siebie w krakowskim osiedlu Safrano. W ofercie znajdują się bowiem mieszkania z ogrodami – nawet do 200 mkw.! Safrano to miejsce, w którym nie tylko urządzisz swoją oazę do wypoczynku, ale i skorzystasz z bliskości takich enklaw zieleni jak Zakrzówek, czy Skałki Twardowskiego.