Z zakupem nieruchomości wiąże się wiele wyborów. Wśród nich są takie, które spędzają sen z powiek i takie, które można łatwo zbyć machnięciem ręki. To, czy wokół osiedla jest ogrodzenie czy nie, należy do tej drugiej kategorii. A jednak może mieć ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie w danym miejscu i na zadowolenie z zakupu! Warto więc zadać sobie pytanie: osiedle otwarte, zamknięte – a może coś pomiędzy? A następnie poszukać takiej oferty, która będzie najlepiej odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom.
Zarówno osiedla otwarte, jak i grodzone znajdują swoich zwolenników. Żeby opowiedzieć się po którejś ze stron, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: w jakim celu kupuję nieruchomość? Z jakich usług na co dzień korzystam? W jaki sposób poruszam się po mieście? Może się okazać, że odpowiedź jest prosta: tak, ktoś chce mieszkać na osiedlu ogrodzonym, bo ma małe dzieci i ogrodzenie daje mu poczucie bezpieczeństwa, lub: nie, ktoś inny nie chce ogrodzenia, za to chce mieć łatwy dostęp do okolicznej infrastruktury i czuć, że jego osiedle jest integralną częścią miasta i jego społeczności. Odpowiedź może leżeć też gdzieś pośrodku: nie chcę klasycznego ogrodzenia, ale chciałbym mieć poczucie intymności i mieszkać w miejscu, które jest w symboliczny sposób odseparowane od miejskiego zgiełku. Stąd już prosta droga do znalezienia domu dla siebie!
Zalety osiedli otwartych
Osiedla otwarte charakteryzują się brakiem fizycznych ograniczeń w postaci ogrodzenia lub bram ze szlabanem. Zwykle są dobrze wkomponowane w miasto i zintegrowane z otoczeniem, co daje mieszkańcom łatwiejszy dostęp do sklepów, restauracji, przystanków komunikacji publicznej i innych usług. Brak architektonicznych barier sprawia też, że na osiedlu otwartym interakcje pomiędzy mieszkańcami są łatwiejsze. Jeśli więc cenisz sobie miejsce na dialog, spotkania sąsiedzkie czy spontaniczne wydarzenia, osiedle otwarte jest dla Ciebie! Osiedla otwarte dają też wrażenie większej przestrzeni i otwartości, a w przypadku niektórych lokalizacji – również swobodny widok na okolicę.
Osiedla otwarte najlepiej sprawdzą się, gdy:
- cenisz otwartość, interakcje społeczne i aktywną integrację z sąsiadami,
- zależy ci na dostępie do usług i udogodnień w najbliższym otoczeniu,
- doceniasz widok na okolicę i chcesz czerpać radość z otwartej przestrzeni.
Przykładowe realizacje
Przykładem osiedla częściowo otwartego jest poznańska Modena. Rośnie tu kilkanaście 100-letnich platanów, które tworzą piękną aleję dostępną dla wszystkich mieszkańców miasta. Łatwo stąd przejść spacerem do modnych kawiarni, restauracji, cukierni i przytulnych knajpek, których pełno na Jeżycach, gdzie powstaje wyjątkowy projekt Cordii.
Zalety osiedli zamkniętych
Osiedla zamknięte to takie, które są ogrodzone lub mają kontrolowany dostęp poprzez bramy lub ochronę. Ich największą zaletą jest wyższy poziom bezpieczeństwa ze względu na utrudnienie w dostępie na ich teren dla postronnych osób czy dzikich zwierząt. Fizyczne ograniczenia pomagają w zachowaniu spokoju i prywatności, a także porządku i czystości na terenie osiedla. Wiele osiedli grodzonych oferuje także swoim mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak plac zabaw, siłownię, park czy zewnętrzne, prywatne miejsca parkingowe. Osiedle zamknięte może być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi czy osób starszych. To też rozwiązanie, które dobrze sprawdza się na obrzeżach miasta, w lokalizacjach nieco oddalonych od innych osiedli czy budynków.
Osiedla zamknięte najlepiej sprawdzą się, gdy:
- bezpieczeństwo i spokój w otoczeniu mieszkania uznajesz za priorytet,
- poszukujesz dodatkowych udogodnień dostępnych tylko dla mieszkańców,
- cenisz sobie większą kontrolę nad środowiskiem osiedla.
Przykładowe realizacje
Przykładem osiedla z ogrodzeniem jest warszawska Fantazja. Zlokalizowana na warszawskim Bemowie, w otoczeniu terenów zielonych, łączy cichą okolicę z dobrą komunikacją z centrum. Z kameralną, niską zabudową w skandynawskim stylu staje się idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi.
Inne rozwiązania. Z pomocą przychodzi natura!
Osoby, które nie lubią ogrodzeń, ale cenią sobie prywatność i poczucie intymności, docenią coraz popularniejsze rozwiązania polegające na wykorzystywaniu naturalnych barier do symbolicznego wyizolowania osiedla z otoczenia. Na osiedlach zaprojektowanych w ten sposób rolę „ogrodzenia” pełni ściana lasu, wzniesienie czy specjalne nasadzenia, np. żywopłot.
Ciekawym przykładem realizacji osiedla w tym stylu może być nasze osiedle z segmentu premium: Leśna Sonata w Sopocie. Zlokalizowane tuż przy budynku zalesione wzniesienie stanowi piękne tło dla nieruchomości i stanowi jej naturalną granicę. Także druga trójmiejska inwestycja Cordii, Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku, która powstaje w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i korzysta z jego naturalnej bariery.
Z kolei w krakowskim osiedlu Safrano zamiast płotu, czy muru wykorzystano naturalny pas zieleni w formie żywopłotu, który wydziela umowną strefę dla mieszkańców, a jednocześnie zostaje atrakcyjny wizualnie.
Coś dla każdego
Jak widać, ostateczny wybór pomiędzy osiedlem otwartym a zamkniętym zależy od wielu różnych czynników. Na koniec warto pamiętać, że mieszkanie zwykle jest ważną, wieloletnią inwestycją i bez względu na to, jaki typ osiedla wydaje nam się atrakcyjniejszy, warto zdecydować się na ofertę sprawdzonego dewelopera z wieloletnim doświadczeniem w takich inwestycjach. Kluczem jest także określenie swoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu będziemy mogli wybrać takie lokum, które będzie pasować do naszego własnego stylu życia.