Standard wykonania i wykończenia budynków stale rośnie i dotyczy to nie tylko konkretnych osiedli, ale całego budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Nowe rozwiązania techniczne znajdują zastosowanie i często są instalowane już przez dewelopera. Każde z nich jest drobną zmianą w stosunku do starych budynków, razem natomiast składają się na komfort mieszkania. Warto wziąć je pod uwagę zastanawiając się czy kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Mieszkanie ona rynku pierwotnym znacznie różnią się od tych z rynku wtórnego. Głównym ich wyróżnikiem jest nowocześniejsza architektura, ale często też wygrywają bardziej funkcjonalnym układem – zarówno pomieszczeń wewnątrz, jak i planem całego osiedla. Zwolennicy starszych, lepiej usytuowanych względem centrów miast mają także swoje argumenty, w których dominuje głównie lepsza infrastruktura osiedla oraz lepsza komunikacja. Przyjrzyjmy się jakie inne atuty mogą przeważać przy wyborze mieszkania od dewelopera.
Łącze internetowe zawsze gotowe
W starszym budownictwie występuje problem, którego nie mogli przewidzieć projektanci budynków sprzed 20 czy 30 lat. Trudno doprowadzić tam stałe łącze internetowe. W budynkach zabytkowych doprowadzenie kabla może być w ogóle niemożliwe, w innych zaś montażu może odmówić dostawca, dla którego instalacja jest droga i skomplikowana. Do niedawna problemy dotyczyły nawet nowszych budynków. Paradoksalnie z pomocą mieszkańcom przyszedł ustawodawca. Dziś deweloper może postawić budynek wielomieszkaniowy jedynie z dostępem do internetu. W przypadku osiedli spółki Cordia, wszystkie budynki mieszkalne są okablowane, a umowę można zawrzeć z więcej niż jednym dostawcą.
Czytaj także: Formalności przy zakupie mieszkania#1 Umowy na dostawę mediów
Mieszkania z rynku wtórnego odpowiadają zmieniającym się trendom i aktywnemu stylowi życia
W starszych budynkach siłownie zewnętrzne są rzadkością. Okazjonalnie już wcześniej pojawiały się place zabaw dla dzieci, ale również nie było ich wiele. Nowe budownictwo to przede wszystkim zamknięte osiedla, wyposażone w podstawowe urządzenia sportowe, do ćwiczeń z własnym ciężarem. Zdecydowanie poprawiło się też bezpieczeństwo urządzeń przeznaczonych dla dzieci. Udogodnienia takie są dosyć trwałe i solidne, a wcześniej nie instalowano ich raczej ze względu na brak mody na ruch niż wysokie koszty czy trudności.
Dziś mogą Państwo zadbać o kondycję fizyczną na osiedlach Cordia, do Państwa dyspozycji pozostają też miejsca przeznaczone do parkowania i samodzielnej naprawy rowerów. Pozostaje tylko liczyć na władze Krakowa i Warszawy, że wprowadzą przepisy ograniczające emisję pyłów, by można było w pełni cieszyć się sportem.
Nowe budownictwo zakłada wygodę i funkcjonalność
W starych budynkach często w ogóle nie ma garaży, ale z nimi nie warto porównywać nowego budownictwa. Warto natomiast zauważyć, że pierwsze podziemne hale garażowe w polskich budynkach mieszkalnych nie były projektowane optymalnie. Brakowało w nich zwłaszcza mechanicznie wspomaganej wentylacji. Dziś są one standardem, podobnie jak monitoring garażu. Poprawiły się też w ciągu kilkunastu lat standardy przeciwpożarowe. Garaże podziemne są więc znacznie bezpieczniejsze niż były w starszych budynkach.
Czytaj w temacie: Garaże i przyległości przy zakupie mieszkania
Ustawowo, od 1 stycznia 2018r. ustalono też szerokość miejsca parkingowego w nowych projektach mieszkaniowych na nie mniej niż 2,5 m.
W nowym bezpieczniej. Osiedle chronione i monitorowane
Systemy monitoringu przeszły w ciągu ostatnich lat solidną metamorfozę. Przełożyło się to oczywiście na bezpieczeństwo mieszkańców i ich samochodów, ale też na komfort mieszkania. Ogrodzenie i wysoka jakość nagrań pozwala na przykład zorientować się, gdzie pobiegł piesek-uciekinier, a kamery przestały nachalnie wpatrywać się w osiedle.
Normy energetyczne budynków
Postęp jest często niewidoczny, ale jednak przekłada się na wymierne korzyści. Bardzo dobrym przykładem są koszty ogrzewania. Energia oczywiście drożeje, ale same budynki zużywają jej coraz mniej dzięki zastosowaniu wyższej jakości materiałów. Mniejsze potrzeby energetyczne systemu grzewczego przekładają się zarówno na obniżenie rachunków, jak też czynią budynek bardziej ekologicznym.
Ekologia
Postęp w zakresie ekologii wymuszany jest częstymi aktualizacjami przepisów, które niezmiennie stają się coraz surowsze. Dzięki temu nowe budynki budowane są z materiałów bardziej przyjaznych środowisku i powodują niższy poziom emisji szkodliwych gazów, a także utraty ciepła.
Z pewnością też w nowych osiedlach lepiej gospodaruje się wodą, ponieważ są one wyposażone w systemy retencji wody, którą odprowadza się w zaplanowanym czasie. To z kolei obniża koszty np. nawadniania trawników.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
W budynkach z poprzednich dekad ułatwienia dla osób poruszających się na wózkach nie koniecznie spełniały swoją rolę. Nowe budynki projektowane są z myślą także o nich. Windy, domofony i podjazdy muszą teraz spełniać odpowiednie normy. To duża różnica dla tych, którzy mają utrudnione poruszanie.
Mieszkania od dewelopera lepsze odrobinę, ale za to pod każdym względem
Największą zaletą starego budownictwa jest to, że budynki postawione kilkadziesiąt lat temu są dziś otoczone przydatną infrastrukturą. Planując osiedla Cordia staraliśmy się zniwelować tę różnicę, wybierając lokalizacje w miejscach, gdzie mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do sklepów, punktów usługowych czy placówek edukacyjnych. Osiedla Supernova i Cystersów Garden powstały w miejscach gdzie infrastruktura jest bardzo dobra. Budynki są jednak nowe co dla mieszkańców ma bardzo wiele drobnych zalet, z których nie zawsze zdają sobie sprawę. Nawet w porównaniu z budynkami z lat 90’tych nowe budownictwo jest bardziej ekologiczne i energooszczędne. Od tamtej pory wprowadzono wiele rozwiązań służących bezpieczeństwu, ale także rekreacji i rozrywce.
Nowe mieszkania są lepsze choć nie zawsze od razu to widać.