Kupno nieruchomości w postaci mieszkania to poważna decyzja oraz duża inwestycja. Warto zapoznać się z zasadami, którymi należy kierować się podczas wyboru mieszkania, aby nie popełnić błędów. Choć  zasad tych jest dość sporo, to są pewne elementarne zagadnienia, których nie można pominąć w procesie decyzyjnym. Tym bardziej jeśli zakup mieszkania docelowo ma być formą biznesu, który jako mieszkaniowa inwestycja ma zyskiwać na wartości, a po latach zainwestowane środki mają się zwrócić.

Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie, by dobrze na tym wyjść?

Sprawdź przyszłość okolicy

Wydawałoby się, że kupno mieszkania to idealna inwestycja, która na pewno się zwróci. I tak jest w większości przypadków. Jednak zdarzają się sytuacje, w których inwestor ponosi stratę. Może się tak stać, jeśli pominięty zostanie jeden, ale niezwykle ważny punkt, który podczas decydowania się na zakup koniecznie musimy sprawdzić.

Wygląd okolicy w chwili budowy osiedla za kilka lat może diametralnie się zmienić. Wizualizacje, na których znajdują się piękne zielone przestrzenie w rzeczywistości mogą przeistoczyć się w wielkie blokowisko. Być może w pobliżu planowana jest rozbudowa infrastruktury, nowe trasy, estakady. To wszystko jest do sprawdzenia. By wiedzieć czy nieruchomości powstające w interesującej nas lokalizacji nie stracą na wartości wystarczy dokładnie przestudiować plany zagospodarowania przestrzennego lub prospekt informacyjny dostępny bezpłatnie u dewelopera, w którym wpisywane są wszystkie inwestycje w promieniu 1 km od projektowanego osiedla.

Mieszkanie w Krakowie – wybierz dobrą lokalizację

To trudna kwestia. Nie każda lokalizacja jest korzystna pod kątem inwestycji. Oczywiste jest to, że mieszkania w większych aglomeracjach, takich jak np. Kraków, są z konkretnych powodów mniej lub bardziej atrakcyjne. Wybór lokalizacji nieruchomości powinien być dokonywany także pod kątem wybranej grupy docelowej. Istotnym zagadnieniem jest to, że dla studentów będą ważne inne kwestie niż dla osób młodych i pracujących, czy np. małżeństw z dzieckiem.

Czytaj w temacie: Mieszkania w Krakowie, które odpowiadają na potrzeby miasta

Dobrą praktyką będzie wybór mieszkań w dzielnicach położonych bliżej centrum miasta, dobrze skomunikowanych, umożliwiających łatwe i szybkie dotarcie do pracy, uczelni czy centrów handlowych. Tym bardziej jeśli inwestycja w mieszkanie będzie wiązała się z wynajmem. Powstające nowe osiedla w Krakowie to dobre przykłady (m.in. osiedle Cystersów Garden). Osiedla powstają w dzielnicach takich jak Grzegórzki czy Rakowice. Grzegórzki od strony zachodniej graniczą ze Starym Miastem, we wschodniej części mieszczą Galerię Plaza Kraków, a południową granicę wytycza Wisła z uroczymi bulwarami. Na wschód od Grzegórzek znajduje się położona w atrakcyjnej lokalizacji dzielnica Rakowice z rozległym Parkiem Lotników Polskich, Muzeum Lotnictwa Polskiego i Akademią Wychowania Fizycznego. Właśnie tam powstaje nowoczesne i świetnie zlokalizowane osiedle Supernova. Dzielnice na obrzeżach miasta również mają swoje zalety. Osiedle Nowe Bochenka położone na obszarze Podgórza Duchackiego to przede wszystkim miejsce spokojne z dużymi zielonymi przestrzeniami oraz dostępem do pięknego i nieco dzikiego Parku Rzecznego Drwinka. Mimo oddalenia od centrum osiedle jest z nim dobrze skomunikowane, a w pobliżu znajdują się placówki edukacyjne i medyczne.

Zarówno studenci, single, którym zależy na karierze zawodowej, młode małżeństwa, które nie chcą uzależniać się od kredytu czy nawet turyści szukają mieszkań pod wynajem spełniających konkretne wymagania. Znając ich potrzeby, precyzyjniej określimy jakie wymogi ma spełniać mieszkanie. Dlatego warto sprawdzić czy mieszkanie spełnia poniższe kryteria:

 • łatwy dojazd, dobra komunikacja z miastem,
 • bliskość placówek oświaty, szkół, przedszkoli,
 • łatwy dostęp do centrów handlowych,
 • dostępność infrastruktury, parkingów, garaży, sklepów, punktów usługowych, urzędów, placów zabaw, (w zależności od tego komu będziemy wynajmować mieszkanie),
 • czy w pobliżu znajdują się tereny zielone i obiekty sportowe,
 • jakie jest otoczenie – czy w okolicy nie ma uciążliwych tras szybkiego ruchu oraz co przewidują plany zagospodarowania przestrzennego,
 • jakie są plany dotyczące budowy nowych budynków w okolicy – ich powstanie może w przyszłości całkowicie zmienić krajobraz.

Czytaj także: Mieszkanie na wynajem: jak przygotować się pod konkretne grupy najemców?

Gdzie w takim razie kupić mieszkanie? Czy warto kupić mieszkanie w Krakowie? Czy to dobra inwestycja?

Przyjrzyjmy się Krakowowi. To miasto historyczne, które na kartach historii Polski odegrało szczególną rolę. Miasto królów, nauki i kultury. Do dzisiaj pozostaje centrum kulturalnym kraju, z pięknymi i unikatowymi zabytkami, niepowtarzalnymi muzeami, krajobrazem, na który składają się m.in. Skałki Twardowskiego, magiczny Kazimierz, Stare Miasto, zielone parki czy mozaika barów i restauracji budujące jedyną w swoim rodzaju, krakowską atmosferę.

Atrakcyjność Krakowa jest w zasadzie powszechnie znana. Jednak czy wystarczy po prostu kupić mieszkanie w Krakowie, by być spokojnym o wzrost wartości mieszkania i pewnym zysku? Niekoniecznie. Zdecydowanie powinniśmy przyjrzeć się kilku kwestiom, które wpływają i będą wpływać na atrakcyjność konkretnej nieruchomości.

Jakie krakowskie dzielnice są atrakcyjne, gdzie konkretnie kupić mieszkanie w Krakowie?

Grzegórzki – to w tej dzielnicy powstało wspomniane już osiedle Cystersów Garden. To atrakcyjna dzielnica ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo ze Starym Miastem. Mimo położenia w centrum Krakowa jest to miejsce ciche, spokojne, idealne dla rodzin z dziećmi, ale równie dobrze mogą czuć się w nim studenci, którzy będą mieli blisko do uczelni. W dzielnicy mieści się wiele placówek edukacyjnych. Znajduje się tutaj także jednostka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stąd blisko jest do pięknych terenów zielonych, takich jak Bulwary wiślane, jest też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej we wpisie: Krakowskie Grzegórzki – dzielnica o wielowiekowych tradycjach

Na skraju Grzegórzek, tuż przy zachodniej granicy dzielnicy Rakowice położone jest Osiedle Supernova. Zbudowane w pobliżu największego parku Krakowa, czyli Parku Lotników Polskich, osiedle jest dobrze skomunikowane z centrum, znajdują się tu trasy przelotowe, linie tramwajowe i autobusowe. Nieco dalsze położenie od ścisłego centrum to bardzo dobre miejsce wypadowe. Do Starego Miasta nadal jest blisko, ale gwar i pęd pozostają już poza zasięgiem.

Podgórze Duchackie – wydawałoby się, że to peryferie Krakowa, jednak mimo oddalenia od centrum, lokalizacja oferuje bardzo wiele. Podgórze będzie szczególnie cennym miejscem dla rodzin z dziećmi. Mamy tu łatwy dostęp do placówek oświaty i medycznych. Spacery w pobliskim Parku Rzecznym Drwinka będą przyjemnością stanowiącą chwilę wytchnienia. Znajdujące się tu nowo powstałe os. Bochenka to dobre miejsce wypadowe do leżącego na skraju dzielnicy Prokocim uroczego zakątka – Parku Jerzmanowskich.

W zasadzie każde powstające w Krakowie osiedle ma bogatą ofertę mieszkaniową. W zależności od potrzeb oraz przeznaczenia mieszkania można przebierać w nieruchomościach od 23 m2 do nawet 160 m2.

Trudno zebrać  w jednym artykule wszystkie, nawet najmniejsze niuanse, które należy wziąć pod uwagę w trakcie decydowania się na zakup nieruchomości. Poza tymi wymienionymi, elementarnymi zasadami, których nie można pominąć, warto pamiętać także o tym, by podjąć negocjacje z deweloperem. Uzmysłowienie sobie, że nie musimy kupować właśnie tej nieruchomości pozwoli na spokojne podejście do rozmów.

Niezależnie od tego, czy nieruchomość ma stanowić zabezpieczenie majątku, przynosić dochody pasywne, być alternatywą dla lokaty bankowej lub stanowić zabezpieczenie na przyszłość, to jest to opłacalna inwestycja, nawet jeśli zwrot kosztów potrwa dłuższy okres. Wystarczy pamiętać o sprawdzeniu kilku rzeczy przed zakupem, by nie narazić się na starty.

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Kryteria nieruchomości

Wybierz inwestycje

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

 • Inwestycje:
 • Ilość pokoi:

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

 • Mieszkania:
 • Inwestycje:
 • Ilość pokoi:

Zapisz się do newslettera

Twoje dane

Wybierz miasto, którym jesteś zainteresowany

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Od teraz będziesz otrzymywać od nas informacje o nowych inwestycjach, promocjach i innych ważnych wydarzeniach.