Kupno wymarzonego mieszkania to dopiero początek gorączki związanej z jego wykończeniem. Otrzymujemy wszakże stan deweloperski. Wprawdzie większość świeżych właścicieli nowego, własnego kąta ma na pewno swoje preferencje oraz ulubioną stylistykę, w której będzie się czuć dobrze, to jednak mieszkanie powinno być dostosowane do każdego domownika. Wykończenie mieszkania staje sprawą istotną, bo wszystkim powinno w nim być wygodnie, każdy z osobna powinien znaleźć w nim swój cichy, relaksacyjny kącik, ale nie może też zabraknąć miejsca, w którym spotka się cała rodzina. Nie możemy zapomnieć o funkcjonalności, detalach, praktycznych rozwiązaniach w łazience, użytecznej kuchni, itd. To prawdziwy zawrót głowy, szaleństwo zakupów i wymyślania rozwiązań, które wszystkich usatysfakcjonują, pilnowania ekipy remontowej, etc.
Czy rzeczywiście najlepiej wykończymy mieszkanie na własną rękę? Może lepiej zatrudnić fachowców? Poprosić o przygotowanie rozwiązań przez zawodowego projektanta? Sprawdzimy plusy i minusy urządzania mieszkania we własnym zakresie oraz rozwiązań, które oferują deweloperzy.
Wykończenie mieszkania „pod klucz”. I wszystko z głowy?
Kupując mieszkanie na pewno już zaczynamy mocno martwić się o jego wykończenie, czy czasem takie przedsięwzięcie nas nie przerośnie. Ale z pomocą może przyjść deweloper, którego możemy poprosić o ofertę wykończenia mieszkania „pod klucz”. Jak to wygląda w praktyce? Deweloper współpracuje ze sprawdzoną firmą wykończeniową, która przygotuje projekt i zajmie się wykończeniem mieszkania. Możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieskończone, dzięki czemu z pomocą profesjonalnego architekta stworzymy idealne wnętrze.
Najważniejszymi atutami wyboru takiego rozwiązania są:
- oszczędność czasu – nie poświęcamy już cennych godzin, dni, tygodni na zakup podłóg, kontaktów, listew przypodłogowych czy drzwi. Mieszkanie zaprojektowane przez architekta i wykończone przez dewelopera będzie w pełni wyposażone, z funkcjonalną łazienką, z wyposażoną kuchnią według naszych sugestii. Jednym słowem wchodzimy do gotowego mieszkania. To, co może pozostać w naszej gestii to wyposażenie wnętrza wcześniej upatrzonymi i wymarzonymi meblami, detalami, obrazami i innego rodzaju budującymi styl i ciepłą atmosferę drobiazgami.
- oszczędność pieniędzy – Można się czasem spotkać z pewnym mitem, że tego rodzaju rozwiązanie jest drogie. Jeśli zdecydujemy się na pracę z architektem zyskamy nie tylko czas, ale także możemy znacznie zaoszczędzić. My, jako indywidualni nabywcy, nie mamy żadnych argumentów, by dostać u sprzedawcy rabat na płytki, podłogi czy drzwi. Skala jaką operuje pracownia architektoniczna jest tak duża, że bez trudu wynegocjuje dużo lepsze stawki także za materiały budowlane (kleje, gipsy, fugi, etc.) oraz wyposażenie. Architekci przeważnie zamawiają bezpośrednio u producentów. Oznacza to, że po drodze nie ma innych podmiotów, które mogłyby dodawać swoje marże. Utarła się już opinia, że na 1 m2 należy przeznaczyć ok. 1 tysiąca zł. Decydując się na współpracę z profesjonalną pracownią ten koszt może spaść nawet do 600 zł.
- pewność jakości wykończenia – projekt wnętrza przygotuje architekt, a według projektu ekipa dewelopera wykończy wnętrze. Nie jest to może tak oczywiste, jednak jeśli zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania u tego, a nie u innego dewelopera najpewniej postąpiliśmy rozsądnie i sprawdziliśmy jego renomę oraz jakość jego pracy. Zatem możemy założyć, że ekipa remontowa wykona swoją pracę porządnie i każdy detal będzie dobrze wykończony.
Wykończenie mieszkania na własną rękę. Nieskończony wachlarz możliwości
Nie każdy wie w jaki sposób wykończyć wnętrza, jak je zaaranżować czy dobrać kolorystykę. Jednak nie oznacza to, że nie możemy spróbować wykończyć mieszkania na własną rękę. Nawet nie mając zdolności aranżacyjnych możemy wynająć profesjonalnych aranżerów, projektantów którzy wsłuchają się w nasze potrzeby i idealnie rozplanują każdy centymetr kwadratowy mieszkania. Wprawdzie to kosztowne, ale w pakietach taka usługa jest tańsza i ma swoje niezaprzeczalne plusy:
- mieszkanie jest w 100% indywidualne i unikatowe – w przypadku współpracy z projektantem i realizacji wykończania mieszkania na własną rękę, wnętrza zyskają na niepowtarzalności. W odróżnieniu od deweloperskiego wykończenia tutaj każdy detal (ściany, podłogi, drzwi, kafelki, dekory, etc.) będzie naszym indywidualnym wyborem. W ten sposób dom staje się niepowtarzalnym miejscem, które oddaje nasz charakter, w którym czujemy się komfortowo,
- precyzyjnie rozplanowana funkcjonalność z uwagą na budżet – projektantowi musimy zdradzić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie. To uczciwe ze względu na to, że profesjonalny aranżer będzie wiedział jakich rozwiązań szukać, by nie przekroczyć zaplanowanego budżetu. Jednocześnie projektant zna doskonale rynek i zaproponuje coś, co idealnie sprawdzi się w danym metrażu kuchni, sypialni czy łazienki.
Kłopotem może okazać się dla nas znalezienie dobrej ekipy remontowej. Dotyczy to zwłaszcza tak dużych rynków jak Warszawa i Kraków. Musimy poświęcić dużo czasu i energii, by być w 100% pewnym kompetencji robotników. Koniecznie trzeba zasięgnąć języka i dotrzeć do opinii, które nas przekonają albo odwiodą od zatrudnienia tej czy innej ekipy.
Podsumowując, to od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań względem wnętrz zależy to, na co się zdecydujemy. Oferta dewelopera na pewno jest kusząca, bo oszczędza nam dużo energii, czasu i pieniędzy. Nie musimy szukać dobrej ekipy remontowej, rzetelnego projektanta i nie spędzimy wielu godzin na doborze detali, które będą pasowały do wymarzonych podłóg. Jednak istnieje ryzyko, że mieszkanie stanie się powtarzalne, mało oryginalne. Z drugiej strony wykończenie na własną rękę nieco bardziej uszczupli portfel, ale efekt końcowy będzie w pełni indywidualny.
Wszystko zależy od naszych oczekiwań. W mieszkaniu ma być wygodnie i przyjemnie. Bez względu, na co się zdecydujemy na pewno takie będzie. Wystarczy rozpatrzyć swoje możliwości budżetowe i dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, a na pewno wybierzemy właściwe rozwiązanie.