Zakup mieszkania to niezwykle ważna decyzja, która często stanowi o osiągnięciu pewnej stabilizacji i niezależności życiowej i finansowej. Z konkretną nieruchomością związani będziemy przez długi czas. Warto więc zastanowić się nad jej właściwym wyborem, przemyśleć swoje aktualne potrzeby oraz to, jak mogą się one zmienić w perspektywie kilku kolejnych lat. Własne mieszkanie to także inwestycja, która przyczyni się do budowania naszego majątku oraz pozwoli na czerpanie korzyści finansowych z jej wynajmu w przyszłości. Na co zatem należy zwrócić uwagę, abyśmy byli zadowoleni z pierwszego własnego mieszkania?
Kawalerka czy może coś większego?
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących wyboru mieszkania dla singla jest metraż. Osoby mieszkające w pojedynkę zazwyczaj wybierają te małe – jednopokojowe z aneksem kuchennym. Chociaż przysłowiowa kawalerka o powierzchni 30 m² jest wystarczająca dla singla i zazwyczaj zaspokaja jego potrzeby, to jeśli tylko finanse na to pozwalają, warto zastanowić się nad większym lokalem dwupokojowym. Różnica w cenie przy inwestycji finansowanej przez nawet kilkadziesiąt lat często nie jest bardzo odczuwalna, a na pewno większa przestrzeń wpłynie na komfort życia. Większe mieszkanie posłuży nam na pewno dłużej, bo nawet jeśli zmieni się nasza sytuacja życiowa – porzucimy status singla lub z czasem pojawi się dziecko – nadal wygodnie będziemy mogli w nim funkcjonować przez dłuższy czas. W dodatkowym pokoju można urządzić sypialnię lub domowe biuro, ulokować gości, a w razie potrzeby poszukać współlokatora i wynająć, gdy niespodziewanie pogorszy się nasza sytuacja finansowa.
Dobra lokalizacja dla singla
Wybór lokalizacji jest w dużej mierze kwestią osobistych preferencji. Niektórzy lubią energię centrum miasta, inni preferują zaciszne osiedla w dzielnicach położonych dalej. Dobrze jest tę kwestię przemyśleć i skonfrontować ze swoim budżetem oraz oczekiwaniami. W cenie małej kawalerki w starej kamienicy w śródmieściu jesteśmy w stanie znaleźć mieszkanie dwupokojowe w miejscu nieco oddalonym, ale doskonale skomunikowanym z resztą miasta. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli myślimy o mieszkaniu nie tylko w kategorii zaspokojenia swoich bieżących potrzeb mieszkaniowych, ale również jako inwestycji na przyszłość. Jeśli wybierzemy większe lokum w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, z licznymi udogodnieniami i bogatą infrastrukturą, będziemy mieszkać w nim dłużej, a także z łatwością wynajmiemy je lub sprzedamy w przyszłości. Taką dogodną lokalizacją, zapewniającą szybki dojazd do ośrodków biurowych, głównych atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, a także łatwy wyjazd z miasta odznacza się osiedle Zielone Bemowo w Warszawie, położone blisko planowanej stacji metra Lazurowa oraz Lotniczówka w Krakowie z dostępem do głównych arterii komunikacyjnych miasta oraz kilku linii tramwajowych.
Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Jeśli bardzo zależy nam na czasie, dobrym rozwiązaniem będzie wybór mieszkania z „drugiej ręki”, które być może nie będzie wymagało żadnego remontu i od razu będziemy mogli się do niego przeprowadzić. Na odbiór mieszkania od dewelopera zwykle trzeba poczekać, a następnie wykończyć, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładami czasu. Z drugiej strony, nowe mieszkanie możemy urządzić według własnych preferencji, w bardziej przemyślany sposób zaaranżować przestrzeń, czyniąc je wygodniejszym. Jeśli więc nie możemy sobie pozwolić na kompleksowe urządzenie nowego mieszkania na samym początku, może lepiej robić to stopniowo niż decydować się na mieszkanie używane, które nie do końca spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym.
Kolejną przewagą lokali z rynku pierwotnego jest ich dużo większa funkcjonalność. Charakteryzują się one praktycznymi rozkładami, dużymi oknami gwarantującymi maksymalne doświetlenie mieszkania, a także przestronnymi balkonami, tarasami, a nawet prywatnymi ogródkami. Nowoczesne osiedla budowane są z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie materiałów, zapewniających trwałość, bezpieczeństwo użytkowania, a także energooszczędność, co przekłada się na wysokość rachunków za media. W starszych inwestycjach bardzo często brakuje natomiast garaży podziemnych, miejsc postojowych przed budynkiem, czy udogodnień, takich jak komórki lokatorskie.
Innym argumentem przemawiającym za nowym mieszkaniem jest niższy koszt utrzymania. Czynsz w takich inwestycjach jest znacznie niższy, bo nie zawiera wysokich składek na fundusz remontowy, który jest konieczny w przypadku starszych lokali. Ponadto, deweloper jest zobowiązany udzielić pięcioletniej gwarancji na nowo wybudowane mieszkania, a to znacząco przekracza okres rękojmi na rynku wtórnym. Dodatkowo, przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera nie obowiązuje nas podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości inwestycji, który należy odprowadzić kupując mieszkanie z rynku wtórnego.