Szybkie tempo życia i miejski zgiełk powodują, że tęsknimy za dzikością natury i zielenią, która obniża poziom stresu i poprawia jakość naszego życia. Mieszkańcy dużych miast coraz częściej wybierają osiedla blisko parków i lasów, chcą otaczać się przyrodą. Coraz częściej zapraszają również naturę do domu. Stworzenie aranżacji z dużą ilością roślin, która na myśl przywodzi egzotyczne wakacje to sposób na ukojenie nerwów. Wspólnie z pracownią architektoniczną KODO przedstawiamy główne zasady stylu botanicznego. Sprawdź, jak urządzić swoje mieszkanie w klimacie miejskiej dżungli.
Styl botaniczny, określany także jako urban jungle, najczęściej kojarzony jest z zielenią, roślinami i egzotycznymi motywami. W rzeczywistości oferuje znacznie więcej. Minimalistycznym wnętrzom nadaje przytulny charakter, wprowadza świeżość, soczystość i energię. Jest wyrazem naszego dążenia do bliskości z naturą, potrzeby odnalezienia wewnętrznej harmonii. Styl botaniczny jest bardzo elastyczny. Aranżacje bazujące na tym trendzie mogą być stonowane i wyważone, jak również oryginalne i wyraziste. Wszystko zależy od ilości dodatków czy natężenia roślinnych motywów i kolorów – mówi Martyna Wiszniewska, architekt pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.
Zieleniej
Od pastelowych, miętowych odcieni, poprzez soczyste, trawiaste tonacje, po intrygujący i elegancki szmaragd. Zieleń wiele ma twarzy i warto wprowadzić ją do swojego wnętrza, gdyż potrafi zadbać o odpowiedni nastrój. Kolor ten pozwala wprowadzić do wnętrz świeżość, energię, ukojenie dla zmysłów. Idealnie prezentuje się w duecie z bielą, szarościami i złotem.
Chcąc oddać aranżacji więcej botanicznego klimatu warto zastosować takie połączenia kolorystyczne, które są obecne w naturze. Odcienie zieleni dobrze czują się w towarzystwie barw ziemi – brązy, beże, piaski, szarości, żółcienie, rudości.
Żywa egzotyka
Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejszą dekoracją wnętrza to oczywiście żywa roślinność. Pozytywny wpływ roślin w mieszkaniu nie kończy się wyłącznie na wizualnym aspekcie. Nie sposób pominąć ich pozytywnego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie – pochłaniają dwutlenek węgla, uwalniają tlen i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Ponadto pielęgnacja roślin pomaga zredukować stres.
Aranżując mieszkanie w stylu botanicznym warto zwrócić przede wszystkim uwagę na egzotyczne odmiany roślin. Szczególną uwagę przyciągają rozłożyste liście monstery, bądź strelicji. Dla osób, które cenią sobie mało wymagające gatunki roślin poleca się uprawianie kaktusów, które również pięknie komponują się w botanicznej przestrzeni.
Wyjątkowym efektem wizualnym cieszy się również zielona, żywa ściana, czyli ogród wertykalny. To prawdziwe dzieło sztuki dla amatorów roślin i ekologii.
Tropikalne dodatki
Styl botaniczny tworzą również motywy egzotyki, które przewijają się w elementach dekoracyjnych. Dzika roślinność może pojawić się na ścianach, tekstyliach, a nawet w bibelotach i zastawie stołowej.
Powtarzalne motywy liści palmowych, a także tropikalnych owoców, kwiatów czy barwnych ptaków świetnie sprawdzą się na tapetach ściennych. Pamiętać należy, że do niewielkich pomieszczeń powinniśmy wybierać stonowane wzory, a w przestronnych wnętrzach możemy sobie pozwolić na wzory o większych rozmiarach. Często bezpieczniejszym wyborem jest umieszczenie na ścianie kilku plakatów nawiązujących do tematyki egzotycznej dżungli.
Naturalne materiały
Idealnym dodatkiem do roślin i egzotycznych motywów są naturalne materiały w szczególności takie jak kamień i drewno, których zastosowanie przywodzi na myśl powrót do korzeni i bliskości z przyrodą. Naturalny kamień idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy wykończenia wnętrz. Ponadto dzięki swoim cechom fizycznym jest praktycznym, trwałym i ponadczasowy surowcem.
W wyborze wyposażenia do botanicznej aranżacji powinno się kierować lekkością i prostotą formy. Warto również pamiętać, że organiczne kształty we wnętrzu nawiązują do motywów zaczerpniętych wprost z natury. Świetnie sprawdzą się rattanowe i wiklinowe wykończenia mebli i dodatków, które obecne są również w stylu boho. Luźno tkane dywaniki, makramy i ceramiczne wazy sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne.