Energooszczędne materiały budowlane, zaawansowane systemy bezpieczeństwa i inteligentne technologie pozwalające na zarządzanie budynkiem, stają się powoli standardem. Rozwiązania typu „smart home” to nie tylko sposób na zwiększenie wartości i prestiżu nieruchomości, ale także udogodnienia, które realnie ułatwiają codzienne życie mieszkańców. Przedstawiamy przykłady takich rozwiązań i ich zalety w dłuższej perspektywie użytkowania mieszkań.
Do nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie mieszkaniowym można zaliczyć:
- zarządzanie zużyciem energii – instalacje fotowoltaiczne, inteligentne oświetlenie i ogrzewanie, windy odzyskujące energię, odzysk ciepła z wentylacji, monitoring zużycia energii oraz optymalizację jej wykorzystania,
- systemy bezpieczeństwa – monitoring wideo i informowanie o niespodziewanym ruchu w monitorowanych pomieszczeniach, czujniki zmierzchu i ruchu oraz czujniki dymu, które umożliwiają pełną kontrolę nad nieruchomością,
- systemy alarmowe – reagujące na niepożądane zdarzenia, takie jak włamanie czy pożar, które wysyłają automatyczne powiadomienie do właścicieli oraz służb ratunkowych,
- automatyczne wyłączanie urządzeń – konfigurację systemów w taki sposób, aby wyłączać światła i grzejniki pod nieobecność lokatorów.
Przykładem inwestycji łączącej szereg tych rozwiązań jest osiedle Hi Mokotów w Warszawie. Będzie ono wyposażone w system zwalniania kontroli dostępu do budynków przez aplikację mobilną – na telefonie z włączonym bluetooth system sam będzie wyłapywał sygnał i zwalniał zamek. Dodatkowo przy wjeździe do garażu będzie zamontowany system czytania tablic rejestracyjnych. W inwestycji zaplanowano windy, monitoring oraz ochronę. Zostaną tam zastosowane także panele fotowoltaiczne, które pokryją ok. 20% energii potrzebnej do utrzymania części wspólnych budynków oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujnikami ruchu.
Powyższe rozwiązania pomagają w zmniejszeniu konsumpcji prądu i ciepła, co przekłada się na rachunki mieszkańców. Z drugiej strony wspierają one redukcję CO2 do atmosfery. Przy zaawansowanych technologicznie inwestycjach zyskują zarówno mieszkańcy, jak też środowisko.
Technologicznie zaawansowane materiały
Współczesne projekty mieszkaniowe powstają w oparciu o materiały odpowiednich właściwościach i jakości. Dzięki temu w budynkach zmniejszają się ubytki ciepła zimą, a latem wykorzystanie odpowiednich materiałów zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się mieszkań. Sprzyjają temu także specjalnie projektowane zielone przestrzenie – zarówno na dachach, elewacjach budynków, jak też na terenach wokół budynków.
Warto wspomnieć, że nowoczesna izolacja oraz technologie mogą się przekładać na znaczące oszczędności zarówno w indywidualnych budżetach mieszkańców, jak i w całościowym budżecie zarządcy budynku.
Mieszkanie zarządzane smartfonem
Inteligentne technologie dostępne są także z poziomu użytkowników mieszkań i coraz częściej przez nich wykorzystywane. Za pomocą aplikacji z łatwością można uruchomić szereg akcji wewnętrznych i zewnętrznych, jak np. automatyczne zapalanie świateł, sterowanie roletami czy ogrzewaniem. Zastosowane innowacje z zakresu inteligentnej automatyki domowej sprawiają, że wystarczy jedno kliknięcie, aby zadbać także o bezpieczeństwo mieszkania. Właściciele mogą w dowolnym momencie sprawdzić, czy podczas ich nieobecności nikt nie otworzył drzwi lub okien, a także symulować swoją obecność nawet gdy są daleko od domu. Ponadto natychmiast otrzymają informację w przypadku wykrycia niespodziewanego ruchu w monitorowanych pomieszczeniach. Podnosi to zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i komfort domowników.
Technologie powinny nie tylko odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu mieszkańcom wygody podczas codziennego życia, ale również dbać o bezpieczeństwo dobytku, o oszczędności dla domowego budżetu, jak również wyznaczać trendy w zakresie rozwiązań przyjaznych środowisku.