Garderoba to idealne rozwiązanie dla entuzjastów mody oraz wielbicieli porządku. Jest pożądanym przez wielu klientów elementem wnętrza i zagadnienie jej aranżacji jest często rozważane podczas etapu projektowania mieszkania. Stworzenie prywatnej przestrzeni, w której zdołamy pomieścić wszystkie zgromadzone przez nas przedmioty to marzenie, które snujemy coraz częściej. We współpracy z partnerską firmą KODO PROJEKTY I REALIZACJE WNĘTRZ radzimy, jak zaaranżować garderobę w mieszkaniu.
Sprawdź artykuł: CZY WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA WYKOŃCZENIE MIESZKANIA POD KLUCZ?
O tym, czy znajdzie się miejsce na taką przestrzeń decyduje zwykle układ sypialni oraz ilość pomieszczeń w mieszkaniu. Tam, gdzie sypialnia ma niewielką powierzchnię, aby stworzyć garderobę trzeba poświęcić oddzielnie pomieszczenie, zwykle sąsiadujące. Nie we wszystkich mieszkaniach zdołamy wygospodarować dodatkowe metry kwadratowe na garderobę, jednak istnieje wiele alternatywnych możliwości stworzenia wydzielonej strefy do przechowywania.
Garderoba otwarta
Jeśli mieszkanie jest zbyt małe i nie sposób zorganizować niezależnej garderoby, można ją wówczas wydzielić w pomieszczeniu za pomocą umiejętnie zaprojektowanej zabudowy stolarskiej. W sporej sypialni możemy przeznaczyć część miejsca na garderobę otwartą. Daje efekt większej przestrzeni i porządkuje strefy w pomieszczeniu.
Garderoba przejściowa
Ciekawym rozwiązaniem, które również może ucieszyć posiadaczy niewielkich metraży, jest garderoba przejściowa. Do jej stworzenia wykorzystuje się przestrzeń pierwotnie przewidzianą na ciąg komunikacyjny strefy prywatnej.
Zabudowa stolarska w sypialni
Warto pamiętać jednak, że garderoba nie sprawdzi się we wszystkich mieszkaniach.. Upieranie się na wydzieleniu odrębnej strefy nie zawsze jest gwarancją udanego i funkcjonalnego uporządkowania przestrzeni. Wybór garderoby powinien wiązać się z możliwością przeznaczenia wystarczającej powierzchni – tak aby swobodnie dostać się do każdej półki. Szacuje się, że minimalny metraż takiego pomieszczenia powinien wynosić ok. 3,5 m2.
„Rezygnacja z garderoby nie musi oznaczać mniej atrakcyjnego rozwiązania. Dobrze przemyślana zabudowa stolarska w sypialni, zaprojektowana z myślą o konkretnych potrzebach klienta może być funkcjonalna, ale również atrakcyjna wizualnie, dopełniając wystroju całego wnętrza.” – Mateusz Marcinkowski, architekt w pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz |
- Zabudowa zintegrowana z toaletką
- Zabudowa wtapiająca się w przestrzeń
- Zabudowa z oświetleniem wewnętrznym, miejscem na sejf
- Zabudowa z eleganckim wykończeniem detali, spójnych z elementami dekoracyjnymi wnętrza sypialni i pozostałych pomieszczeń