Mieszkanie dla seniora. Jakie wybrać, gdzie i jak przygotować je do życia? Mieszkania dla seniorów stają się coraz istotniejszym segmentem rynku mieszkaniowego. Nic dziwnego – społeczeństwo starzeje się, a podeszły wiek oznacza często zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe. Czym zatem powinniśmy się kierować, wybierając mieszkanie dla seniora? W jakiej lokalizacji powinniśmy szukać i jakie udogodnienia wprowadzić, być życie w nim było bezpieczne i komfortowe?
Wystarczy wstukać w wyszukiwarkę hasło: „mieszkanie dla seniora”, by naszym oczom ukazał się szereg ofert domów, a nawet osiedli i apartamentowców, dedykowanych właśnie osobom starszym. W pakiecie najczęściej jest całodobowa opieka, usługi medyczne i cateringowe. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach takich ofert może przybywać, z racji starzenia się polskiego i europejskiego społeczeństwa. Nie każdy senior może jednak chcieć spędzać jesień życia w takim ośrodku, pomimo licznych jego zalet. Ponadto nie każdą rodzinę stać jest na tak kompleksowe rozwiązanie.
W tym artykule dowiesz się, jak wybrać mieszkanie dla osoby starszej, by odpowiadało ono na możliwie wszystkie jej potrzeby, a przy tym dawało poczucie swobody i bezpieczeństwa.
Po pierwsze – infrastruktura
Ważnym aspektem w poszukiwaniu mieszkania dla seniora jest upewnienie się, że lokum znajduje się w bloku wyposażonym w windę. Popularne jest wybieranie mieszkań zlokalizowanych nisko, w szczególności na parterze. To rozwiązanie ma dodatkowy plus, bowiem najczęściej mieszkania na poziomie „0”, wyposażone są w niewielki ogródek, który dla wielu seniorów może być doskonałym miejscem na wypoczynek na świeżym powietrzu. Przy wyborze mieszkania warto upewnić się także, że wejście do bloku nie wymaga wspinania się po stromych schodach i jest wyposażone w podjazd dla wózków. Nawet jeżeli osoba starsza jest w świetnej formie, przyda jej się rampa, po której będzie mogła wygodnie wciągnąć na przykład wózek zakupowy.
Po drugie – wyposażenie
Pamiętajmy także o tym, że osobie starszej niekoniecznie potrzebny jest duży metraż. Mniejsze, ale sprytnie urządzone mieszkanie będzie znacznie lepszym wyborem. Łatwiej jest utrzymać je w porządku i znaleźć przedmioty codziennego użytku. Nie powinniśmy także zapominać o właściwym umeblowaniu. Niezależnie od tego, czy wybieramy urządzone już mieszkanie, czy też dopiero będziemy je wyposażać, warto zwrócić się w stronę mebli o prostej formie, bez zbędnych detali czy ciężkich elementów ozdobnych (oczywiście pamiętajmy, że muszą one podobać się lokatorowi!). Dlaczego? Ponownie wracamy tutaj do kwestii łatwego utrzymania w czystości wyposażenia domowego, a także komfortu jego użytkowania. Otwieranie zbyt ciężkich, zacinających się szuflad czy drzwiczek od szafek nie może być bowiem dodatkowym utrudnieniem dla seniora – mieszkanie powinno mu służyć.
Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnacja z wysokiej zabudowy kuchennej na rzecz umiejscowienia szafek tylko na dolnym poziomie tak, aby osoba starsza mogła sięgnąć po wszystkie niezbędne przedmioty bez wysiłku.
Warto także zadbać o kilka dodatkowych detali. Przede wszystkim powinniśmy wyrównać wszelkie progi i pozbyć się wysokich listew podłogowych, o które nietrudno się potknąć. Zamiast wanny możemy zamontować kabinę prysznicową z niskim brodzikiem, która w środku będzie miała przymocowane wygodne krzesełko i zostanie wyłożona warstwą antypoślizgową. Podobnie, wszelkie dywany w mieszkaniu powinny mieć pod spodem specjalną matę, która zapobiegnie nadmiernemu przesuwaniu się pod nogami. Świetnym pomysłem jest także zakup łóżka z opcją wypoczynku, które pozwala na podniesienie materaca do pozycji półleżącej – idealnej do czytania książek czy oglądania filmu.
Urządzając mieszkanie dla osoby starszej należy kierować się takimi kwestiami jak bezpieczeństwo, łatwość użytkowania oraz funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest także estetyka wnętrza. Pamiętajmy, że jasne, przestronne i przytulne wnętrza wpływają pozytywnie na nastrój. Z kolei odpowiednio zaprojektowane strefy, ciągi komunikacyjne i pasy ruchu to podstawa dla zapewnienia swobody przemieszczania się. Kompleksową wiedzę na temat aranżacji i wykończenia wnętrz bez barier oraz doświadczenie w planowaniu i doborze dedykowanych rozwiązań posiadają przede wszystkim architekci. Dzięki ich wsparciu możemy stworzyć indywidualną przestrzeń – w pełni bezpieczną, komfortową, zaprojektowaną z myślą o przyszłych użytkownikach – mówi Marlena Zubrewicz architektka pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.
Po trzecie – lokalizacja
Nie ma jednej obowiązującej zasady co do wyboru lokalizacji mieszkania dla osoby starszej. Niektórzy seniorzy będą woleli żyć bliżej centrum miasta – by gwar i tętniące życiem ulice były dla nich na wyciągnięcie ręki. Inni zaś mogą preferować zaciszne okolice, z zielonymi skwerami i parkami. Wszystko zależy od upodobań i stylu życia danej osoby. Warto jednak upewnić się, że w pobliżu bloku znajdują się sklepy na mniejsze i większe zakupy spożywcze, apteka oraz przychodnia z lekarzami pierwszego kontaktu. Istotnym aspektem jest też bliskość przystanków komunikacji miejskiej.
Jeżeli jest taka możliwość, warto rozważyć zakup lub najem mieszkania dla seniora na osiedlu strzeżonym. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo przyszłego mieszkańca, ale także – w razie potrzeby – zapewni całodobową obecność stróża.
Różne potrzeby, różne mieszkania
Pamiętajmy jednak, że wiek nie dyktuje określonego stylu życia, a więc nie oznacza jednakowego zestawu potrzeb dla wszystkich. Poszukiwania idealnego lokum powinniśmy więc zacząć od rozmowy z seniorem na temat ważnych dla niego aspektów mieszkaniowych – dla jednych będzie to bliskość parku, dla drugich – rozbudowany kompleks handlowy i lecznica weterynaryjna nieopodal dla ukochanego pupila. A dopiero potem dopasować wszystkie pozostałe elementy, które mogą ułatwić seniorom codziennie funkcjonowanie.