Wybór mieszkania rozpoczynamy przeważnie od sprawdzenia jego funkcjonalności: rozkładu, czy jest ustawne, czy okolica jest przyjazna, czy jest dobrze skomunikowane z podstawową infrastrukturą oraz centrum miasta. Jednak nie powinniśmy zapominać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii – o ekspozycji względem stron świata. Jest to istotne ze względu na to, że mamy różne upodobania. Może wolimy mieć więcej światła, a może lepiej się czujemy, kiedy  do wnętrza wpada trochę mniej promieni słonecznych? Oczywiście, choć idealnym rozwiązaniem, byłoby mieszkanie z oknami na wszystkie strony świata, to jednak jest to dość rzadkie zjawisko na rynku mieszkaniowym.

Ustawienie mieszkania względem stron świata może mieć też bezpośredni wpływ na cenę nieruchomości. Przed ostateczną decyzją zastanówmy się nad tym i sprawdźmy, jaka ekspozycja dla nas będzie najkorzystniejsza. 

Okna z ekspozycją na wschód 

W mieszkaniach, które ustawione są na stronę wschodnią słońce operuje w godzinach porannych. Jest to duża zaleta szczególnie latem, kiedy to o wschodzie temperatury nie są jeszcze tak wysokie. Mieszkanie nagrzeje się rano, ale się nie przegrzeje. Po południu we wnętrzach panuje przyjemne światło, a mieszkanie pozostaje w cieniu. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych, przegrzanych pomieszczeń, które zazwyczaj wymagają klimatyzacji w okresach letnich.

Warto pamiętać, że sypialnia mająca okna na wschód świetnie sprawdzi się, kiedy mamy problem ze wstawaniem. Intensywne poranne światło w naturalny sposób nas wybudzi. Jeśli będziemy chcieli dłużej pospać koniecznie należy wyposażyć okna w porządne rolety. Kolejną zaletą „wschodniej” sypialni jest to, że nagrzane rano pomieszczenie zdąży się schłodzić do wieczora, a to wpływa na komfort snu.

adobestock_249441675

Okna z ekspozycją na zachód

 Ekspozycja zachodnia jest troszkę ryzykowna i należy dokładnie przemyśleć położenie poszczególnych pomieszczeń, które miałyby okna na tę stronę świata. Jej kłopotliwość wynika z tego, że po południu do pomieszczenia wpadają promienie słońca, często pod ostrym kątem, który może wręcz oślepiać. W przypadku sypialni czy biura taka orientacja nie jest wskazana. Jednak nie oznacza to, że ekspozycja zachodnia nie sprawdzi się w przypadku innych pomieszczeń. Jeśli zależy nam na dobrze oświetlonym salonie, kuchni lub np. pomieszczeniu gospodarczym okna wystawione na zachód mają wówczas jak najbardziej uzasadnienie. Pozytywem mieszkań „zachodnich” może być także to, że są one przeważnie ciepłe, ze względu na to, że szybko się nagrzewają.

Okna z ekspozycją na południe

Jeśli szczególnie cenimy sobie ciepło, to mieszkania wystawione na południową stronę będą idealne. Światło od tej strony najdłużej wpada do wnętrz, w rezultacie mieszkanie najdłużej się nagrzewa i do pomieszczeń wpada naturalne światło. W mieszkaniu z ekspozycją na południe, stosując odpowiednie okna, możemy osiągać większe zyski cieplne, co przekładać się może na niższe rachunki.

Pomieszczenie z oknami południowymi zimą utrzymują ciepło, natomiast latem może się ono nieznacznie przegrzewać. Z tego powodu warto zamontować w oknach rolety lub żaluzje, mile widziana będzie także klimatyzacja. Po tej stronie dobrze zaplanować pokoje dzienne, dziecięce lub salon. 

adobestock_215825288

Okna z ekspozycją na północ 

Północny kierunek zawsze kojarzy się z nieco niższymi temperaturami. Zasada ta nie omija także mieszkań z północną ekspozycją. W takich wnętrzach temperatura będzie nieco niższa niż w przypadku pozostałych kierunków świata. Wniosek jest taki, że mieszkania północne są przeznaczone dla osób zimnolubnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie sypialni wystawionej na północ, niższe temperatury są właściwsze dla komfortowego snu. Ta strona świata będzie także świetna dla zorganizowania biura czy gabinetu, nadmierne światło nie jest korzystne dla osób, które pracują przy komputerze, ze względu na to, że szybciej męczy wzrok. Pomieszczenia, które warto aranżować po północnej stronie to także spiżarnie czy kotłownie, dotyczy to jednak przeważnie domów jednorodzinnych.

Z której strony taras lub balkon?

Tutaj zasada jest podobna – umiejscowienie tarasu, logii lub balkonu wybieramy w zależności od tego, co na nim najczęściej robimy. Jeśli lubimy się opalać – południe będzie najlepszym wyborem. Jeśli lubimy popołudniowy relaks w zacienionych miejscach – najlepszym wyborem będzie balkon wschodni lub południowo-wschodni. Taki wybór sprawi, że balkon będzie mimo wszystko słoneczny, ale nie w godzinach kiedy na nim najczęściej przebywamy. Są osoby, które balkony traktują tylko i wyłącznie jako dodatkowe miejsce na składowanie rowerów czy suszenie prania. Jeśli więc balkon nie służy nam do rekreacji i nie przebywamy na nim długo,  warto wybierać go od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej, w zamian za negocjację ceny mieszkania. Praktyczną wskazówką jest unikanie balkonu, który wychodzi na ruchliwą ulicę – nie tylko nie będziemy w stanie się na nim relaksować, a dodatkowo będzie nam generował dodatkowe sprzątanie, ze względu na duży pył, który unosi się nad ruchliwymi ulicami.

Prawo w zgodzie z odpowiednim nasłonecznieniem

 Pewne rzeczy mamy zagwarantowane, bez względu na to jaka jest ekspozycja mieszkania. Okna mają dostarczać do wnętrz naturalne światło słoneczne. Nasłonecznienie nieruchomości jest regulowane prawnie i zgodnie z nim do pomieszczeń musi wpadać światło słoneczne przez co najmniej 3 godziny. A reguluje to „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

Nie jest to jednak szczególnie trudny warunek do spełnienia, tym bardziej że lokale mieszkalne wyposażone są w pełnowymiarowe okna, wpuszczające duże ilości światła. Nieco inaczej rzecz się ma z mieszkaniami w kamienicach. Wnętrza w tego typu budynkach są dość wysokie i można z powodzeniem zastosować w nich duże okna, które mocniej doświetlą pomieszczenie.

vintage sofa and pillows in living room with sunlight in the morning relax corner concept

Na co się ostatecznie zdecydować? 

Znamy już argumenty przemawiające za mieszkaniem z ekspozycją na dany kierunek świata. Decydujemy się pod kątem naszych własnych oczekiwań, trybu życia i upodobań. Jeśli lubimy ciepło, wybierzemy okna południowe lub zachodnie, w przeciwnym wypadku zdecydujmy się na okna po przeciwnych stronach świata. Możemy także rozejrzeć się za mieszkaniami z oknami skierowanymi na dwie różne strony. Tego typu mieszkania z reguły są bardziej pożądane ze względu na łatwość wietrzenia. Kompromisem mogą okazać się okna północno-wschodnie lub południowo-zachodnie. Ważnym aspektem może okazać się także cena, na którą orientacja okien może wyraźnie wpłynąć. Nie powinniśmy jednak kurczowo trzymać się ulubionych kierunków, warto obejrzeć każde mieszkanie, które z jakiegoś powodu nas interesuje. Może się okazać, że mimo niepożądanej ekspozycji, wnętrza są dobrze doświetlone i spełniają nasze oczekiwania.

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Kryteria nieruchomości

Wybierz inwestycje

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

  • Inwestycje:
  • Ilość pokoi:

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

  • Mieszkania:
  • Inwestycje:
  • Ilość pokoi:

Zapisz się do newslettera

Twoje dane

Wybierz miasto, którym jesteś zainteresowany

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Od teraz będziesz otrzymywać od nas informacje o nowych inwestycjach, promocjach i innych ważnych wydarzeniach.