Kupno nowego mieszkania dla rodziny to bardzo ważna decyzja, która nie tylko zaangażuje sporą część środków finansowych, ale również wpłynie na jakość naszego życia na wiele kolejnych lat. Warto więc zadbać o to, żeby wybór konkretnej nieruchomości był przemyślany i jak najpełniej odpowiadał na potrzeby zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego lokum, powinno być określenie budżetu oraz liczby pokoi, które są nam niezbędne. Te dwie kwestie w pewnym zakresie są ze sobą powiązane. Co prawda, im większą sumą pieniędzy dysponujemy, tym większe mieszkanie możemy kupić, ale jednocześnie ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane w zależności od ich rodzaju i położenia. Jakie zatem kwestie powinniśmy przede wszystkim rozważyć, aby wybrane mieszkanie dla rodziny było tym wymarzonym?

Po pierwsze: lokalizacja

Tutaj warto być elastycznym, bo za dobrą lokalizacją stoi nie tylko rzeczywista odległość w kilometrach od ścisłego centrum, ale również komfort i szybkość przemieszczania się. Bardzo często, w cenie małego mieszkania w śródmieściu, możemy znaleźć znacznie większe w dzielnicy nieco oddalonej, ale doskonale skomunikowanej z resztą miasta. Bliskość komunikacji miejskiej jest niezwykle ważna np. w kontekście codziennych dojazdów do pracy. Im szybciej będziemy w stanie ten dystans pokonać, tym więcej czasu będziemy mogli spędzić wspólnie z domownikami.

Doskonałym przykładem osiedli przyjaznych rodzinom są Zielone Bemowo w Warszawie oraz Lotniczówka w Krakowie. Oba zlokalizowane w dużych miastach, w dynamicznie rozwijających się dzielnicach, z doskonałym dostępem do środków komunikacji miejskiej. Warszawskie Zielone Bemowo usytuowane jest kilkaset metrów od planowanej wkrótce stacji metra Lazurowa oraz blisko węzła komunikacyjnego – pętli Osiedle Górczewska, gwarantującego dostęp do wielu linii autobusowych oraz tramwajowych. Osiedle Lotniczówka w Krakowie posiada z kolei łatwy dostęp do głównych arterii miasta oraz znajduje się w odległości pięciu minut pieszo od przystanku kilku linii tramwajowych.

Po drugie: tereny zielone i udogodnienia

Gdy mamy już dzieci lub właśnie je planujemy, często okazuje się, że szukając mieszkania na rynku pierwotnym zwracamy uwagę na kwestie, które wcześniej nie miały większego znaczenia. W takiej sytuacji na pewno docenimy fakt, że nowe osiedle jest położone w okolicy posiadającej dobrą infrastrukturę dla najmłodszych. Bliskość żłobków, przedszkoli, szkół czy przychodni lekarskich z pewnością ułatwi życie całej rodzinie. Nie bez znaczenia jest również dostępność oferty handlowej i usługowej. Zakupy z dziećmi łatwiej jest zrobić, gdy ma się sklepy, markety i centra handlowe „pod ręką”, niż pokonywać w tym celu długie kilometry.

Dobrze, jeśli nowe miejsce zamieszkania będzie nie tylko praktyczne, ale też ładne i zielone. Obecność w najbliższej okolicy parków, lasów, placów zabaw na pewno uatrakcyjni możliwości spędzania wolnego czasu z dziećmi. Pożądane są zarówno publicznie dostępne tereny zielone, jak i prywatne ogrody czy skwerki zaprojektowane przez dewelopera na terenie osiedla.

Taki komfort obcowania z przyrodą będą mieli mieszkańcy Zielonego Bemowa, które sąsiaduje z Parkiem „Górczewska”. Na terenie dzielnicy znajduje się również Fort Bema z licznymi terenami rekreacyjnymi i placami zabaw. Blisko stąd również do Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Lasu Bemowo, w którym znajduje się Rezerwat Przyrody Łosiowe Błota. Ponadto, bezpośrednio na terenie osiedla, do dyspozycji jego mieszkańców, na powierzchni 24 tys. m2 powstanie duży miejski ogród wyposażony w dwa place zabaw dla dzieci.

Bardzo atrakcyjnie położone jest również osiedle Lotniczówka, które dzieli jedynie kilkuminutowy spacer od największego w Krakowie terenu zielonego – Parku Lotników Polskich. W pobliżu znajduje się także Stadion Lekkoatletyczny AWF, korty tenisowe i liczne ścieżki rowerowe oraz stacja rowerów miejskich Wawelo.

Po trzecie: funkcjonalność mieszkania i osiedla

Kilkuosobowa rodzina potrzebuje przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc znalezienie mieszkania, w którym każdy miałby swój przysłowiowy kąt. Jeśli planujemy więcej dzieci, warto od razu pomyśleć o większej liczbie pomieszczeń. Kiedy jednak na starcie nie możemy pozwolić sobie na mieszkanie o większym metrażu, zadbajmy o to, żeby było jak najbardziej funkcjonalne. Małe dzieci mogą mieszkać w jednym pokoju przez kilka lat. Być może też jedno z pomieszczeń można będzie podzielić na dwa osobne pokoje. Warto zwrócić na to uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

O funkcjonalności mieszkania decyduje zarówno jego rozkład, jak i wielkość pomieszczeń. Wszystkie pokoje powinny mieć łatwy dostęp do łazienki, a ten przeznaczony dla dziecka nie powinien być mniejszy niż 10 m². Upewnijmy się też, czy korytarze w mieszkaniu nie zajmują zbyt dużej powierzchni kosztem innych pomieszczeń. Dodatkowe metry zdecydowanie przydadzą się bardziej w salonie, gdzie spędzamy czas razem z rodziną, czy w sypialni dzieci niż w przedpokoju.

Sprawdzone i przemyślane rozkłady mieszkań o zróżnicowanych metrażach, które dają wiele możliwości aranżacji oferuje zarówno osiedle Zielone Bemowo w Warszawie (od 32 m² do 118 m²), jak i Lotniczówka w Krakowie (od 31 m² do 92 m²).

Posiadanie dzieci wiąże się również z ogromną liczbą sprzętów i zabawek, które trzeba gdzieś przechowywać. Wybierając mieszkanie sprawdźmy, czy deweloper zapewnił komórki lokatorskie, miejsce na wózki dla dzieci, czy na rowery.

Nieocenionym dodatkiem do każdego nowego mieszkania jest balkon. Niektóre osiedla, takie jak Zielone Bemowo oferują również rozległe tarasy lub prywatne ogródki na parterze. To dodatkowe miejsca do zabaw z dziećmi, zjedzenia rodzinnego obiadu, gdzie możemy również trzymać hulajnogę czy rozłożyć suszarkę z praniem.

Po czwarte: bezpieczeństwo

Naszej uwadze i rzeczowej ocenie nie powinien umknąć również teren osiedla czy sam budynek, w którym mieści się mieszkanie. Sprawdźmy, czy osiedle jest bezpieczne dla dzieci – czy jest chronione i monitorowane, czy po osiedlu jeżdżą samochody, gdzie zlokalizowane są parkingi. Oceńmy też jakość wykończenia budynku oraz części wspólnych. Dobrze wyposażony plac zabaw tuż pod oknem lub ogród czy patio, na którym można chwilę odpocząć, gdy dziecko śpi w wózku, będą na pewno docenionym przez wszystkich rodziców bonusem.

Znalezienie odpowiedniego mieszkania dla całej rodziny jest na pewno wyzwaniem. Warto jednak tę decyzję przemyśleć i poświęcić na analizę potrzeb wszystkich domowników trochę czasu. To z pewnością pomoże uniknąć nam błędów, a funkcjonowanie w nowym miejscu będzie dużo bardziej wygodne i przyjemne.

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Kryteria nieruchomości

Wybierz inwestycje

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

  • Inwestycje:
  • Ilość pokoi:

Zapytaj o ofertę

Twoje dane

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Podanie adresu email jest niezbędne w celu wysłania oferty, a numer telefonu jest konieczny z uwagi na potrzebę precyzyjnego omówienie potrzeb Klienta w związku z zamówieniem przez niego oferty.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za przesłanie zapytania!

Odpowiemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

Twoja prośba o ofertę

  • Mieszkania:
  • Inwestycje:
  • Ilość pokoi:

Zapisz się do newslettera

Twoje dane

Wybierz miasto, którym jesteś zainteresowany

Pola oznaczone * są polami obowiązkowymi.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

Błąd wysyłania wiadomości, spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Od teraz będziesz otrzymywać od nas informacje o nowych inwestycjach, promocjach i innych ważnych wydarzeniach.