Zakup mieszkania to dla większości osób upragniony i ekscytujący moment, jednak cały proces nabywania nieruchomości złożony jest z kilku etapów i potrafi być długotrwały. Po zakończeniu prac budowalnych, do momentu przekazania kluczy nowym właścicielom, niezbędne jest dopięcie licznych formalności zarówno po stronie dewelopera, jak i nabywcy. Może to potrwać nawet kilka miesięcy. W tym artykule krok po kroku wyjaśnimy, co dzieje się w tym czasie i na co należy się przygotować.
Zgodnie z prawem deweloper realizujący inwestycję budowlaną musi spełnić określone wymogi: budowa musi przebiegać zgodnie z zatwierdzonym projektem, przepisami i harmonogramem prac. Zakończenie budowy to moment, w którym prace budowlane zostają domknięte, natomiast nie oznacza to jeszcze finalizacji inwestycji i możliwości przekazania mieszkań nabywcom. Aby to nastąpiło, niezbędne jest otrzymanie urzędowego pozwolenia na użytkowanie budynku.
Pozwolenie na użytkowanie
Otrzymanie pozwolenia na użytkownie budynku wymaga złożenia przez dewelopera odpowiednich wniosków i dokumentów. Następnie inwestycja musi zostać skrupulatnie sprawdzona przez wydelegowanego z urzędu inspektora. Ma on za zadanie zweryfikować zgodność powstałego budynku z projektem budowlanym i planem zagospodarowania terenu, a także ocenić, czy obiekt spełnia normy sanitarne, techniczne i przeciwpożarowe. W razie potrzeby musi też wskazać elementy wymagające poprawy. Dopiero po pozytywnym przejściu tej weryfikacji, Inspektorat Nadzoru Budowlanego może wydać stosowny dokument, który pozwoli deweloperowi realizować kolejny krok – proces odbiorów mieszkań.
Odbiór mieszkania
Odbiór techniczny mieszkania to ważny etap dla osób, które zakupiły nieruchomość przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku, czyli na etapie umowy deweloperskiej. To także pierwszy krok procedury przekazywania lokalu.
Odbiór mieszkania wbrew pozorom nie wiąże się z możliwością zamieszkania – jest to ocena stanu technicznego nieruchomości. Kupujący ma prawo sprawdzić, czy deweloper zrealizował umowę zgodnie z projektem i ustaleniami zawartymi w umowie. Na tym etapie następuje spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, czyli dokumentu, który zawiera informacje o stanie mieszkania, w tym o ewentualnych usterkach lub niezgodnościach. Deweloper ma obowiązek odnieść się do wskazanych wad w ciągu 14 dni od podpisania protokołu, a w przypadku uznania żądań – wprowadzić poprawki w terminie do 30 dni od dnia spisania protokołu.
Co ważne, do odbioru technicznego na rynku pierwotnym dochodzi dopiero po zapłacie całości środków, dlatego wszelkie kwestie finansowe należy dopiąć jeszcze przed tym etapem. Warto pamiętać, że odbiór techniczny mieszkania dla nabywcy nie oznacza jeszcze wejścia w jego posiadanie, choć czasami może od razu zakończyć się wydaniem lokalu.
Przekazanie kluczy i przeniesienie praw własności
Po podpisaniu protokołu odbioru nadchodzi ten długo wyczekiwany moment – odbiór kluczy do mieszkania.
Jednak przed finalnym dopięciem transakcji nabywcę dzieli jeszcze przeniesienie własności na podstawie odrębnej umowy. Dopiero ten dokument podpisany wspólnie przez dewelopera i kupującego u notariusza czyni nabywcę oficjalnie właścicielem lokalu. Od tego momentu może on swobodnie dysponować i rozporządzać nieruchomością.
Uwaga – jeśli nabywca finansował zakup nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego, to konieczne będzie ustanowienie hipoteki. Można to zrobić bezpośrednio u notariusza lub samodzielnie, składając stosowny wniosek w sądzie.
Po podpisaniu umowy końcowej konieczne jest również zgłoszenie nieruchomości do opodatkowania. W tym celu należy złożyć druk „IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych” do urzędu gminy, w której zlokalizowana jest nieruchomość. Nowy nabywca zobowiązany jest złożyć ten dokument w ciągu 14 dni od uzyskania praw do mieszkania.
Finalizacja zakupu bez stresu
Proces zakupu mieszkania zależy od wielu różnych czynników – sposobu finansowania czy etapu, na którym jest budowa, kiedy decydujemy się na zakup swoich czterech kątów. Zawsze wymaga jednak uwagi, dokładności i dużo cierpliwości. Warto pamiętać, że od zakończenia budowy nieruchomości do nadania nam do niej praw konieczne jest przejście dodatkowych procedur: uzyskanie przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku, dopełnienie zobowiązań finansowych, odbiór techniczny mieszkania, ewentualne poprawki budowlane i spotkanie u notariusza. Wiedza, co dzieje się na poszczególnych etapach prac, daje możliwość, aby odpowiednio się przygotować i cieszyć się nowym mieszkaniem bez nieporozumień i stresu.