Mieszkanie od dewelopera można kupić na różnych etapach realizacji inwestycji – w tym w tzw. przedsprzedaży, czyli jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Przedpremierowa sprzedaż mieszkań ma wiele zalet. Jakich? Dowiesz się z tego tekstu.
Wybrać gotowe lokum czy kupować w przedsprzedaży? To jeden z ważniejszych dylematów przed którym stają osoby planujące zakup mieszkania. Ci, którym zależy przede wszystkim na czasie, raczej szukają mieszkań w ukończonych lub prawie ukończonych inwestycjach. Dzięki temu odbierają klucze praktycznie przy zakupie i mogą niedługo potem wprowadzić się do nowego domu.
Takiego komfortu nie mają osoby, które decydują się na zakup mieszkania w przedsprzedaży. Na nie trzeba trochę poczekać. Nie można go też fizycznie odwiedzić przed zakupem, więc do podjęcia decyzji muszą nam wystarczyć plany i wizualizacje. Poza tym jednak zakup mieszkania w przedsprzedaży ma wiele zalet! Do najważniejszych należą cena, większy wybór wolnych lokali i możliwość wpływu na układ mieszkania.
Mieszkania w przedsprzedaży zwykle są tańsze
Deweloperzy przyznają, że mieszkania w tych samych inwestycjach mają różne ceny w zależności od etapu ukończenia budowy. W porównaniu z gotowym lokalem, mieszkanie w przedsprzedaży może być tańsze nawet o kilkanaście procent! Skąd taka różnica? Po pierwsze, na gotowe mieszkania jest bardzo wysoki popyt – szczególnie w dużych miastach. Po drugie, w czasie budowy, która trwa przecież przynajmniej kilkanaście miesięcy, mogą pojawić się korekty cen wynikające wprost z tendencji rynkowych, w tym ze wzrostu kosztów zakupu materiałów budowlanych. Często jest też tak, że firmy deweloperskie przygotowują dla swoich przedsprzedażowych klientów specjalną ofertę cenową. Taka oferta obowiązuje dziś w Cordia Polska dla naszego debiutanckiego projektu w Gdańsku – Villa Jaśkowa Dolina, osiedla Jerozolimska w Krakowie, a także premierowej warszawskiej Fantazji.
Więcej wolnych lokali
Kupujący mieszkanie w przedsprzedaży mają większy wybór lokali. Kiedy jakaś inwestycja trafia do przedsprzedaży, wszystkie mieszkania są w niej jeszcze dostępne, co oznacza, że klienci mogą dowolnie „przebierać” w lokalach o rozmaitych metrażach i układach, położonych na wszystkich kondygnacjach, z ekspozycją na różne kierunki świata. M.in. dlatego zakup mieszkania w przedsprzedaży to dobra opcja dla osób, które są wymagające i nie chcą iść na żadne ustępstwa względem swojego nowego domu. To też właściwe rozwiązanie dla tych, którzy chcą „upolować” mieszkanie w konkretnej lokalizacji. Jeśli szukamy mieszkania na mocno ograniczonym obszarze, automatycznie mamy mniejszy wybór dostępnych lokali. Decydując się na zakup mieszkania w inwestycji, która dopiero trafia do przedsprzedaży, możemy być pewni, że znajdziemy lokum, które będzie odpowiadało wszystkim naszym oczekiwaniom.
Ochrona prawna – pewna inwestycja
Osoby kupujące mieszkania w przedsprzedaży mogą być spokojne o swoją inwestycję. Zmiany w prawie, jakie zostały wprowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat, chronią przyszłych właścicieli mieszkań i gwarantują im bezpieczeństwo finansowe. Deweloper ma szereg obowiązków informacyjnych wobec klienta, a środki kupującego, zgodnie z ustawą deweloperską, trafiają na jego indywidualny rachunek powierniczy. W przypadku rachunku otwartego, harmonogram wpłat zależy od postępów prac budowlanych, które weryfikuje bank prowadzący rachunek. Deweloper ma prawo korzystać z wpłaconych przez klienta środków tylko w zakresie realizacji tej konkretnej inwestycji, w której klient nabył mieszkanie. W przypadku rachunku zamkniętego, deweloper otrzymuje środki klientów dopiero po zakończeniu inwestycji. W obu przypadkach rachunek ma za zadanie chronić interesy klienta. W sytuacji, w której deweloper nie mógłby wywiązać się z zapisów umowy, klienci otrzymają swoje pieniądze z powrotem. Takie sytuacje jednak są bardzo mało prawdopodobne, jeśli wybiera się inwestycje od sprawdzonego dewelopera – takiego jak Cordia Polska.