Przeprowadzka do nowego mieszkania to spore wyzwanie logistyczne, ale bez obaw! Niezależnie od tego, czy do wymarzonego lokum zabierasz ze sobą tylko przedmioty osobiste, czy też wszystkie meble i inne gabaryty – przeprowadzka to coś, z czym każdy może sobie poradzić. Wystarczy plan i właściwe przygotowanie, które najlepiej zacząć… już na etapie zakupu mieszkania. Sprawdź, jak zorganizować przeprowadzkę idealną krok po kroku!
Każdy, kto szuka nowego mieszkania, wie, że będzie musiał się z nią w końcu zmierzyć. Przeprowadzka spędza sen z powiek nawet tym najbardziej zapalonym do aranżowania własnych czterech kątów, ale spokojnie! Nie jest taka straszna, jak ją malują. A przynajmniej nie musi być, jeśli się do niej odpowiednio wcześnie i systemowo zabierzesz.
Kiedy kupujesz mieszkanie
Bywa, że już przy przeprowadzce okazuje się, że ukochana szafa za nic nie chce się zmieścić w pachnącym farbą salonie, a komoda, która świetnie wyglądała w starej sypialni, w nowej nie pozwala na domknięcie drzwi. Chcesz uniknąć takich niespodzianek? Już kupując mieszkanie rozważ, które meble i sprzęty chcesz ze sobą do niego zabrać i sprawdź, czy się zmieszczą. Jeśli nie – będziesz miał czas, żeby zorganizować sobie nowe meble, a stare np. sprzedać. Warto też pamiętać, że kupując nieistniejące jeszcze mieszkanie od dewelopera, często możemy wpływać na jego układ. Bardzo prawdopodobne, że zamiast wyrzucać ulubioną komodę, będziesz mógł ustalić np. „przesunięcie” drzwi. Warunek jest jeden – musisz wcześniej o tym pomyśleć!
Kilka miesięcy przed przeprowadzką
Przeprowadzka to nie tylko przeniesienie sprzętów i mebli. To też masa administracyjnych kwestii do załatwienia. Najlepiej zabrać się za tę papierkową robotę na kilka miesięcy przed zmianą miejsca zamieszkania. W końcu jeśli nie wypowiesz umowy z dostawcą internetu w terminie, może się okazać, że przez jakiś czas będziesz zmuszony płacić za transfer w miejscu, w którym już nie przebywasz. A tego Twój portfel pewnie wolałby uniknąć.
Co jeszcze, poza wspomnianym już internetem, warto uregulować przed przeprowadzką? Na liście na pewno powinno znaleźć się poinformowanie o zmianie adresu pracodawcy, urzędów, a także banków, firm ubezpieczeniowych i innych ważnych instytucji, z których usług korzystasz i które mogą wysyłać Ci wrażliwą korespondencję na stary adres. Nie można też zapomnieć o wypowiedzeniu lub przeniesieniu na nowy adres umów z dostawcami mediów. Dobrym rozwiązaniem może być również wzięcie urlopu na sam dzień przeprowadzki i kilka dni przygotowań.
Półtora miesiąca przed przeprowadzką
Wiele osób zostawia pakowanie na ostatnią chwilę i w konsekwencji zabiera ze sobą wszystko – w tym zepsute sprzęty, nieużywane ubrania i masę klamotów, o którym istnieniu na co dzień nawet nie pamięta. To błąd. Przeprowadzka to najlepszy moment na zrobienie mieszkaniowego „rachunku sumienia” i oczyszczenie przestrzeni wokół siebie. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne? Czy będziesz miał gdzie to trzymać w nowym mieszkaniu? Jeśli rozważysz tę kwestię teraz, będziesz miał czas, żeby niepotrzebne przedmioty sprzedać lub oddać.
Teraz możesz też zarezerwować usługi firmy przeprowadzkowej. Zwykłym autem nie przewieziesz gabarytów, a nawet rzeczy osobiste będziesz musiał transportować na kilka, kilkanaście razy. Zdecydowanie lepiej zdać się w tym względzie na profesjonalistów, którzy zadbają przy okazji o to, żeby w trakcie transportu nic nie uległo zniszczeniu.
Trzy tygodnie przed przeprowadzką
Pora zacząć się pakować! Na początek kup niezbędne do przeprowadzki rzeczy, takie jak kartony, taśma klejąca, worki i folie bąbelkowe, a także markery i naklejki do oznaczania zawartości pakunków. Samo pakowanie zacznij od najmniej przydatnych rzeczy, jak książki, nieużywane na co dzień naczynia, ubrania posezonowe czy dekoracje. To, co możesz, pakuj do toreb próżniowych – dzięki temu będzie zajmowało mniej miejsca w podróży.
Tydzień przed przeprowadzką
Zaczyna się! Przed Tobą najwięcej pracy. Zacznij od przygotowania bagażu podręcznego, czyli rzeczy, których używasz każdego dnia i które od razu chcesz mieć pod ręką w nowym mieszkaniu. W zestawie powinny się znaleźć ubrania, bielizna, ręcznik, kosmetyki, ważne sprzęty elektroniczne (np. laptop) itd. Najlepiej wyobraź sobie, że na tydzień jedziesz na wakacje. Kiedy już zabezpieczysz najpotrzebniejsze rzeczy przed utknięciem w kartonach, zacznij opróżniać meble i je demontować (o ile, oczywiście, zabierasz je ze sobą). Wyjmij wszelkie półki, a szuflady zabezpiecz taśmą klejącą. Pilnuj też lodówki – nie magazynuj już jedzenia, lepiej zużywaj wszystko na bieżąco.
Dzień przed przeprowadzką
To dzień, który warto spędzić z listą rzeczy do zrobienia. Na początek potwierdź z firmą przeprowadzkową czas i miejsce przybycia. Gabaryty przenieś bliżej wyjścia, bo to one będą wynoszone z mieszkania jako pierwsze. Zabezpiecz rośliny, spakuj i rozmroź lodówkę, schowaj w jedno miejsce ważne dokumenty. Przygotuj narzędzia, które w nowym mieszkaniu przydadzą Ci się do rozpakowywania i montowania mebli. Na koniec wysprzątaj mieszkanie i pamiętaj, by położyć się wcześnie spać!
W dniu przeprowadzki
To najbardziej chaotyczny, ale też najmniej „skomplikowany” dzień, w którym masz przecież do dyspozycji pomoc profesjonalistów. Zostaw im noszenie pakunków i transport, a sam sprawdź, czy na pewno jesteś gotowy do opuszczenia starego mieszkania. Wyłącz gaz i prąd, zakręć wodę i zrób zdjęcia liczników. Zamknij okna. Sprawdź, czy na pewno wszystko zabrałeś. W nowym mieszkaniu też zacznij od sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku i zrobienia zdjęć liczników. Zweryfikuj, czy nic nie uległo zniszczeniu w transporcie. Gotowe! Teraz musisz się już „tylko” rozpakować.
Witamy w nowym mieszkaniu! 🙂