Każda osoba inwestująca w mieszkania na wynajem chce znaleźć właściwego najemcę i zarabiać. Dobrany układ i aranżacja mogą okazać się gwarancją sukcesu. We współpracy z partnerską firmą KODO PROJEKTY I REALIZACJE WNĘTRZ podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania lokalu dla najemców.
Kupując i urządzając mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem przede wszystkim musimy się zastanowić, kto będzie mieszkał w tym wnętrzu. Wybór lokalu rozpoczyna się bowiem od znalezienia odpowiedniego miejsca. Ustalenie lokalizacji pozwala na dopasowanie docelowej grupy potencjalnych najemców. Następnie, bierzemy pod uwagę cechy osiedla oraz samego mieszkania – jego układ.
Mieszkania 2-pokojowe
Mieszkanie 2-pokojowe to dobry wybór, jeśli myślimy o wynajęciu mieszkania singlom, bądź młodym parom. Takie mieszkania powstają często w miejscach, które posiadają rozwiniętą infrastrukturę usługowo-handlową oraz dobre połączenie z centrum miasta. Te czynniki odpowiadają na potrzeby młodych ludzi, którzy w zasięgu ręki chcą mieć dostęp do atrakcji, jakie daje aglomeracja. W takiej lokalizacji na krakowskim Podgórzu, powstaje nowe osiedle Jerozolimska by Cordia, oferujące szeroki wybór mieszkań 2-pokojowych.
Mieszkania 3 i 4-pokojowe
Mieszkania zlokalizowane blisko uczelni zwykle urządzane są z myślą o studentach. W Krakowie osiedle Safrano by Cordia znajduje się w odległości ok. 2 km od kampusu UJ, dzięki czemu stanowi idealny punkt pod realizacje najmu dla studentów. Tu w układzie pomieszczeń warto zadbać o prywatność, zapewniając osobne sypialnie. Efektywne wydzielenie stref dla każdego mieszkańca, będzie prostsze, gdy zdecydujemy się na wybór lokalu z zamkniętą, oddzielną kuchnią. Świetnie sprawdzą się mieszkania 3 i 4-pokojowe.
Stylowe i uniwersalne mieszkanie pod wynajem
Odpowiednia lokalizacja i układ mieszkania to jeszcze nie wszystko – należy przemyśleć w jakim stanie oddamy go najemcom. Możemy wynająć lokal bez mebli, bądź wyposażyć mieszkanie. Wybierając materiały wykończeniowe wnętrza na wynajem wybieramy rozwiązania optymalne kosztowo, ale równocześnie wytrzymałe i takie, które nie wymagają na przykład problematycznej konserwacji.
Należy pamiętać, aby mieszkanie nie było zaprojektowane w zbyt narzucający się sposób. Pamiętajmy, że aranżacja musi trafić w wiele gustów. Dobrą praktyką jest jednak zastosowanie kilku ciekawych rozwiązań, które zapadną w pamięć i na tle innych ogłoszeń wynajmu, będą wyróżniać się stylem.
„Design mieszkania powinien być uniwersalny, ale uwzględniać element przykuwający uwagę. Może to być akcent kolorystyczny, na przykład w formie oryginalnego fotela kontrastującego ze stonowaną aranżacją wnętrza. Innym pomysłem może być zadbanie o wyróżnienie jednej ściany. Świetnie sprawdzi się w tym charakterze tapeta za łóżkiem.” – mówi Mateusz Marcinkowski, architekt w KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Mieszkania wielu możliwości
Myśląc o uniwersalnych rozwiązaniach warto przewidzieć je w strefie łazienki. Wanna czy prysznic? Potencjalny mieszkaniec wnętrza do wynajęcia nie powinien być stawiany przed koniecznością rezygnacji z ulubionej formy. Warto postawić na wannę z parawanem prysznicowym, która rozwiąże ten dylemat.
Z myślą o funkcjonalności wnętrza warto zadbać o zabudowy stolarskie, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Przyszli mieszkańcy docenią z pewnością takie rozwiązanie, gdyż rozwiązuje to problem zakupu dodatkowych szaf.
Przeczytaj również: Mieszkania na wynajem – jak obliczyć zwrot z inwestycji