Mieszkanie na Jeżycach to komfort życia w prawdziwym centrum Poznania. Dzielnica jest jednym z pięciu tradycyjnych „fyrtli” Poznania, a obecnie też jedną z jego najmodniejszych, tętniących życiem części. Pełne charakteru, różnorodne i niezwykle malownicze Jeżyce sprawią, że nawet gość poczuje się tu jak u siebie. A jak mieszka się na Jeżycach na co dzień?
Jeżyce rozpieszczają swoich mieszkańców dziesiątkami knajpek i restauracji, rzemieślniczymi sklepikami, zielenią – np. tą w Starym Zoo, a także kulturą, której można zakosztować m.in. w Domu Tramwajarza, Teatrze Nowym czy Kinie Rialto. W 2020 roku Jeżyce zajęły zresztą drugie miejsce w kategorii ,,Kultura” w poznańskim wydaniu Rankingu Dzielnic Otodom. Jeśli chodzi o listę miejsc, w których można się spotkać, to zdecydowany faworyt mieszkańców Poznania, a kulinarna oferta dzielnicy jest znana daleko poza granicami miasta.
Na mapie Poznania Jeżyce leżą pomiędzy ulicami Roosevelta, Bukowską, Żeromskiego, a ich północną granicę wyznaczają tory tramwajowe. W centrum dzielnicy znajduje się Rynek Jeżycki, jej wizytówka od 1890 roku. Obecnie to targowisko, na którym w najświeższe produkty zaopatrują się nie tylko szefowie kuchni, ale i amatorzy domowego gotowania.
Z czego znane są Jeżyce?
Mieszkali tu m.in. Kazimiera Iłlakowiczówna, Roman Wilhelmi i rodzina Borejków znana z książek Małgorzaty Musierowicz, których seria otrzymała zresztą wdzięczną nazwę „Jeżycjady”. Dziś okolice kamienicy Borejków przy ul. Roosevelta stanowią mekkę poznańskich hipsterów, którzy sączą kawę we wnętrzach secesyjnych kamienic. Spacerując ulicami Jeżyc, można podziwiać przepiękne murale, których jest tu chyba najwięcej w całym Poznaniu.
Wyjątkowe miejsce na mapie dzielnicy stanowi też Stare Zoo, które jest czymś więcej niż tylko ogrodem zoologicznym z egzotycznymi zwierzętami. To bardziej park, w którym można pospacerować wśród zieleni, a przy okazji spotkać np. lisy uratowane przez pracowników z farm futrzarskich albo małpę kapucynkę, którą kiedyś zmuszano do cyrkowych występów. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią także Ogród Botaniczny z niezwykłymi, rzadkimi okazami roślin, oraz liczne stawy i jeziora w okolicy: m.in. Jezioro Kierskie i Jezioro Rusałka.
Dla kogo są Jeżyce?
Jeżyce to dzielnica przyjazna wszystkim – zamieszkują ją osoby rodziny z dziećmi i artyści, studenci i seniorzy, spacerowicze i imprezowicze. Młodzi doceniają tu przede wszystkim życie towarzyskie, szeroki wybór restauracji i atrakcji kulturalnych, a także dobry dojazd do centrum i najważniejszych uczelni. Rodziny z dziećmi cenią sobie wielkość osiedli przystosowaną do ich potrzeb, bogatą ofertę edukacyjną i dużo zielonej przestrzeni. Co istotne, Jeżyce są jedną z trzech dzielnic Poznania ocenianych najwyżej w kategorii służby zdrowia[1].
Gdzie mieszkać w Jeżycach?
Jeżyce stale się rozwijają i nie brakuje w nich inwestycji przeprowadzanych zarówno przez władze miasta, jak i prywatne firmy. W związku z dość gęstą zabudową centrum dzielnicy, większość z nich jest realizowana przy współpracy z konserwatorem zabytków w miejsce innych, starszych budynków – dzięki czemu Jeżyce jednocześnie są rewitalizowane i zachowują swój klimat. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe, a miasto wprowadza szereg działań podnoszących poziom bezpieczeństwa dzielnicy, m.in. progi zwalniające czy monitoring.
To właśnie w Jeżycach mieściły się zakłady odzieżowe Modena, które zamknięto w 2000 r. i które przez lata dyktowały polskie trendy modowe. Działka od zamknięcia zakładów była wyłączona z funkcjonowania, ale już niedługo rozpocznie się na niej budowa nowego osiedla mieszkaniowego Cordia Polska. Nowemu, zielonemu osiedlu nadano nazwę Modena w nawiązaniu do historycznych zakładów. Mieszkańcy Modeny na co dzień będą mogli spacerować piękną, zabytkową aleją platanów, która dalej upięknia ten teren. Wewnętrzny, zielony dziedziniec, pagórkowaty i porośnięty drzewami, pozwoli wypocząć wśród natury i zapewni prywatność mieszkańcom parterów.
Dzieci będą miały do dyspozycji plac zabaw. W specjalnie zaprojektowanych budkach na elewacji będą mogły zadomowić się jerzyki. O świeże powietrze i redukcję zanieczyszczeń na osiedlu zadbają zielone dachy, a system automatycznego nawadniania wodą ze zbiorników retencyjnych pozwoli regulować ilość wody dostarczanej roślinom rosnącym na terenie osiedla.