Remont zimą nie jest niemożliwy, ale z pewnością może przysporzyć dodatkowych zmartwień i utrudnień. Nic więc dziwnego, że szczytem sezonu remontowo-budowlanego jest wiosna. Jakie prace można wykonać zimą, a które lepiej zostawić na cieplejsze miesiące?
Zima
Zimą głównym przeciwnikiem remontu jest pogoda. Niskie temperatury powodują, że nie można otworzyć na oścież okien mieszkania, żeby przyspieszyć schnięcie farby, a suszenie przy pomocy dodatkowych grzejników wiąże się z ryzykiem wystąpienia plam na ścianach. Sztuczne ogrzewanie powierzchni może doprowadzić także do odchodzenia świeżo położonych tapet. Są jednak takie prace remontowe, którym nie przeszkadzają mrozy i śnieg.
Jakie prace w mieszkaniu można robić zimą?
Większość łazienek w mieszkaniach to pomieszczenia bez okien. Przez cały rok panuje w nich podobna temperatura. W związku z tym można je bezpiecznie remontować w dowolnej porze roku. Także większość prac suchych, np. wymianę instalacji (oprócz instalacji grzewczej!) czy wymianę podłóg można z powodzeniem wykonać jesienią i zimą. Należy wziąć jednak pod uwagę, że może się to wiązać z utrudnieniami wynikającymi z transportu czy składowania materiałów.
Wiosna
W remoncie nie pomagają ani bardzo wysokie temperatury, ani te niskie poniżej 10 stopni Celsjusza. Dlatego najlepszym momentem na rozpoczęcie remontu jest wiosna. Wyższe niż zimą temperatury, zmniejszona wilgotność powietrza oraz dłuższy dzień sprawiają, że przeprowadzenie prac staje się łatwiejsze i szybsze. Bez trudu otworzymy szeroko okna, co pozwoli farbie równomiernie schnąć. Fakt, że dłużej jest jasno, dodatkowo przyśpiesza ukończenie remontu.
Remont wiosną, zakupy zimą
Duży remont wymaga wcześniejszego planowania: ułożenia harmonogramu prac i zrobienia listy zakupów. Należy wziąć pod uwagę, że niektóre materiały budowlane i wykończeniowe trzeba zamówić z dużym wyprzedzeniem, czasami nawet kilkumiesięcznym. Nie tylko zabezpieczy nas to przed opóźnieniem rozpoczęcia prac remontowych w związku z brakiem materiałów, ale także często pozwoli oszczędzić pieniądze. Okres jesienno-zimowy to często moment dużych obniżek i promocji w sklepach budowlanych w związku ze zmniejszonym zainteresowaniem konsumentów. Wyszukiwanie atrakcyjnych rabatów pozwoli znaleźć wymarzone meble czy kolory farb w niższych cenach.
Co warto zamówić wcześniej? Przede wszystkim zabudowę na wymiar – meble na wymiar wiążą się z dłuższym czasem oczekiwania, więc jeśli zależy nam na punktualnym rozpoczęciu remontu, powinniśmy zamówić je odpowiednio wcześnie. Podobnie jest z asortymentem kuchni i łazienki, do którego możemy zamówić dodatkowe funkcje i spersonalizować sprzęt.
Niektóre materiały budowlane warto zamówić nie tylko z wyprzedzeniem, ale i na zapas. O ile podstawowe artykuły dostaniemy w każdym sklepie budowlanym od ręki, o tyle dostępność konkretnego wzoru okładziny podłogowej czy mieszanki farby może stać się problematyczna. Dlatego jeśli pozwalają na to warunki lokalowe i mamy gdzie przechować materiały w zapasie, warto zastanowić się, czy niektóre z nich nie powinny być kupione w większej ilości.
Wiosna to najlepszy okres na remont mieszkania, nie znaczy to jednak, że jesienią i zimą nie możemy zrobić żadnych zmian w swoim domu! Czasami wystarczy delikatna zmiana firanki czy lampy, żeby pokój zyskał nowy, świeży wygląd.