Powrót
default_feature_image

Kupno pięknego, wygodnego i dającego poczucie bezpieczeństwa mieszkania jest jednym z najczęstszych marzeń. Dzięki łatwiej dostępnym kredytom, promocjom deweloperów, a niedługo też być może nowym rozwiązaniom w kwestii mieszkalnictwa, to marzenie może się spełnić szybciej. Rozważasz zakup nowego mieszkania, ale nie masz pewności jakie oszczędności powinieneś zarezerwować na ten cel? Przeczytaj ten artykuł.

 

Wielu z nas, kiedy w końcu zdecyduje się na zakup własnego, wymarzonego „M”, robi to z pomocą kredytu hipotecznego. Najczęściej w naszym kraju mieszkania kupują 30- i 40-latkowie. Są albo tuż po ślubie, albo oczekują pierwszego lub kolejnego dziecka i potrzebne im lokum, które spełnia odpowiednie warunki.

Konieczny wkład własny

 

Zanim jednak Polak kupi mieszkanie i dostanie na nie kredyt, musi mieć wkład własny. Im wyższy kapitał uda mu się uzbierać, tym większą ma szansę na otrzymanie finansowania. Obecnie, aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, trzeba mieć wkład własny, który wynosi min. 20 proc. wartości mieszkania. Niektóre banki akceptują też 10 proc., ale wiąże się to z większym kosztami kredytu. W przypadku tej opcji banki zazwyczaj wymagają np. wykupienia ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Jeśli nieruchomość, którą bierzemy pod uwagę jest wyjątkowo atrakcyjna, warto rozważyć wzięcie kredytu zanim uzbieramy na 20 procentowy wkład własny.

 

To już koniec formalności?

 

Warto pamiętać, że przed udzieleniem kredytu, bank dokładnie prześwietla przyszłych kredytobiorców, sprawdzając m.in. ich sytuację finansową i dochody. Bierze też pod uwagę informacje o samej kupowanej nieruchomości w tym między innymi jej lokalizacji i wartości. Trzeba się więc przygotować na sporo formalności. Najczęściej proces dostarczania i analizowania dokumentów zamyka się w ciągu 2-3 miesięcy.

 

Harmonogram spłat 20/80 lub 10/90

 

A co, jeśli nie mamy tyle czasu albo po prostu nie chcemy brać kredytu akurat teraz? Ciekawą opcją w takich sytuacjach są harmonogramy spłat w systemach 10/90 i 20/80. Zdarza się, że deweloperzy udostępniają takie atrakcyjne promocje na etapie przedsprzedaży. Wówczas pierwszą spłatę, wynoszącą 10 lub 20% całej sumy, klient reguluje przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą, zasadniczą część kwoty w wysokości 90% lub 80%, wpłaca po zakończeniu inwestycji, czyli tuż przed odbiorem gotowego mieszkania. System 10/90 lub 20/80 jest szczególnie atrakcyjny dla tych, którzy chcą opóźnić zaciągnięcie pożyczki lub zwiększyć swoją zdolność kredytową do czasu drugiej spłaty.

Mieszkanie bez wkładu własnego

 

Być może droga do własnego mieszkania niedługo skróci się jeszcze bardziej. Trwają dyskusje nad nowym programem wsparcia i dopłat do mieszkań dla Polaków w wieku 20-40 lat. Jeśli zmiany wejdą w życie, państwo zagwarantuje do nawet 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt. Będzie też pomagać w jego spłacie po urodzeniu się dziecka.