Powrót
default_feature_image

My, pracownicy spółki Cordia, uważamy naszą firmę za wiarygodną. Gdybyśmy nie mieli do niej zaufania, nie chcielibyśmy w niej też pracować, bo obawialibyśmy się czy sami nie zostaniemy oszukani. Mamy dobre zdanie, ale rozumiemy, że Ty potrzebujesz zewnętrznego źródła by to potwierdzić. Tylko jak sprawdzić czy deweloper jest wiarygodny?

Kto sprawdza czy deweloper jest wiarygodny? 

Byliśmy przekonani, że wszyscy sprawdzają deweloperów. W końcu zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, bez względu na to czy kupuje się dla siebie, czy w charakterze inwestycji. Dużo się nie pomyliliśmy. W różnych ankietach pojawiają się zbliżone wyniki. Ok. 90% kupujących mieszkania sprawdza wcześnie dewelopera. Głównym źródłem informacji jest dziś internet, z którego korzysta blisko ¾ sprawdzających. Oba wskaźniki są wyraźnie wyższe niż kilka lat temu co dobrze świadczy o rozsądku kupujących.

Deweloperów sprawdzają jednak nie tylko nabywcy. Wielu agentów nieruchomości i pośredników traktuje swoją pracę na tyle poważnie by sprawdzać deweloperów, z którymi współpracują. Sprawdzają nas też dziennikarze, organizacje pozarządowe i konkurencja. Warto niekiedy skorzystać z zebranej przez nich wiedzy.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera w internecie? 

Warto zacząć od sprawdzenia czy firma faktycznie istnieje i działa legalnie. Rzetelnymi źródłami są pod tym względem KRS i strona Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Organizacja ta skupia deweloperów z całego kraju i posiada własny rejestr przedsiębiorstw działających w branży. Jej członkami są wszystkie większe firmy deweloperskie w kraju.

Surfowanie po sieci jest najszybszym, choć może nie najbardziej precyzyjnym sposobem zdobywania informacji. Zdecydowanie warto zacząć od poświęcenia przynajmniej kilkunastu minut na sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Gdzie szukać?

Najlepiej na kilku niezależnych portalach powiązanych z nieruchomościami. Potencjalnie mogą też pojawić się opinie na forach i samej stronie dewelopera. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: „[nazwa firmy] + opinie” powinno pojawić się dość wyników by rozpocząć poszukiwania. Problem powstaje gdy firma jest stosunkowo młoda – np. jest to jej pierwsze budowane osiedle,  występowała pod inną nazwą lub była jedynie podwykonawcą lub wydzieloną dziś częścią większej spółki. Warto jednak zadać sobie nieco trudu.

Jeśli firma budowała dotąd w innych krajach europejskich, część opinii o niej będzie po angielsku, ale sprawdzenie opinii nawet w innym niż angielski języku możliwe za pomocą dostępnych w sieci narzędzi. Nie muszą to być dokładne tłumaczenia, by zorientować się o czym pisali klienci dewelopera np, w Belgii czy na Węgrzech.

Czytaj także: 10 pytań, które pomogą sprawdzić dewelopera?

Jak oceniać opinie w internecie? 

Ocena opinii zamieszczonych to dość trudne zadanie. Z jednej strony niektóre nieuczciwe firmy wynajmują „trolli”, którzy mają im napisać pozytywne opinie, choć nigdy nie byli ich klientami. Z drugiej zaś takich samych najemnych opiniopisów może wynająć konkurencja, która chce zepsuć dobre imię danej firmy. Całą sprawę utrudniają jeszcze ludzie, którzy piszą własne opinie, ale w sposób chaotyczny, pozbawiony uzasadnienia, a niekiedy też z użyciem wulgaryzmów i niezrozumiałych dla czytelnika skrótów.

Na największą uwagę zasługują opinie, które:

  • Są pisane pod własnym nazwiskiem, lub choćby forumowym nikiem,
  • Są dłuższe niż jedno zdanie,
  • Wyrażają zdanie autora w sposób spokojny i kulturalny, nawet jeśli opinia jest negatywna,
  • Podają źródła, uzasadnienia, linki do dokumentów itp.

Najlepszym testem opinii jest oczywiście napisanie do autora z prośbą o więcej informacji. Najemnym trollom zazwyczaj nikt nie płaci za wdawanie się w dyskusje, a osoby słabo poinformowane nie są w stanie udzielić dodatkowych odpowiedzi.

Potencjalnie istnieje też szansa zapytania osób, które nie opiniowały dotąd dewelopera – wystarczy, że w sieci istnieje jakieś forum, grupa na FB lub inne wirtualne miejsce gdzie spotykają się mieszkańcy osiedla by dało się od nich uzyskać wyczerpujące informacje.

Oglądanie osiedla

Najlepsze dane o deweloperze mają osoby mieszkające na zbudowanych przez niego wcześniej osiedlach. Do niedawna popularnym sposobem sprawdzania dewelopera było pojechanie osobiście na teren jego poprzednich inwestycji by zobaczyć jakość budynków i zapytać mieszkańców o opinię.

Dziś osiedla są często zamknięte, a mieszkańcy nieufnie podchodzą do kogoś z zewnątrz kto zadaje im jakiekolwiek pytania. Z pomocą przychodzi jednak znów internet, a dokładniej aplikacja Google Street View, która pozwala rozejrzeć się po okolicy, pozostając przed ekranem laptopa. Dostępne są także wyspecjalizowane usługi sprawdzania nieruchomości, kosztują jednak zazwyczaj ok. kilkuset złotych, lepiej więc zostawić je na mieszkanie, które faktycznie chce się nabyć.

Gdzie jeszcze można sprawdzić dewelopera?

 Zawsze warto zapytać znajomych (choćby bardzo dalekich), którzy od danego dewelopera kupili mieszkanie. Nawet nie znając nikogo bezpośrednio można zamieścić na facebooku prośbę typu  ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” i poprosić znajomych o jej udostępnienie by dotrzeć do osób, które mają więcej danych. Działa to w obnie strony – mając rzetelne dane o deweloperze, należy podzielić się nimi z tymi, którzy jeszcze nie kupili mieszkań.

Czy deweloper  jest wiarygodny można ocenić z pomocą internetu, prasy, znajomych i osobistej wyprawy do wcześniej ukończonych przez firmę inwestycji.

Czytaj także: Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Porównaj co znajdziesz w nowych mieszkaniach, a czego nie było w starych?