Powrót
default_feature_image

Kupując mieszkanie na jednym z osiedli wybudowanych przez spółkę Cordia, otrzymują Państwo lokal w stanie deweloperskim, a więc wymagającym urządzenia. Zdecydowana większość z Państwa jest zadowolona z możliwości zaprojektowania własnego wystroju wnętrza. Nieliczni pytają, czy nie moglibyśmy sprzedawać gotowych, urządzonych już mieszkań, jak robimy się to na Węgrzech. Moglibyśmy, ale podobnie jak większość deweloperów w Polsce, wiemy, że naszym klientom by się to nie spodobało.

Co zawiera stan deweloperski?

Stan deweloperski nazywany jest potocznie “gołe ściany”, a oznacza, że mieszkanie wymaga przystosowania by w nim mieszkać. Należy spodziewać się że:

 • Mieszkanie posiada wszystkie zewnętrzne drzwi, okna i zamki w drzwiach w modelu standardowym;
 • Wylane są posadzki betonowe, ale brak płytek czy podłogi;
 • Ściany są otynkowane. Wyjątkowo mogą być pomalowane na biało, ale nie jest to optymalne rozwiązanie dla osób planujących wykorzystanie tapet;
 • Instalacje są podłączone i wyposażone w podstawowe odbiorniki (np. są gniazdka elektryczne));
 • Balkony i tarasy są zabezpieczone balustradami i wykończone (np. mają położone płytki)
 • Wewnętrzne drzwi nie są wstawione.

Zalety kupowania mieszkań w pełni wykończonych

Mieszkania wykończone przez dewelopera nadają się od razu do zamieszkania. Oczywiście wciąż trzeba je urządzić, ale przeprowadzka może zostać ograniczona do 1 dnia po odebraniu kluczy. Daje  to pewną przewagę czasu, której potrzebują zwłaszcza osoby kupujące mieszkanie pod wynajem, które chcą jak najszybciej znaleźć najemców.

Potencjalnie też istnieje możliwość obniżenia kosztów wykończenia mieszkań, jeśli cały budynek zostanie wykończony w ten sam sposób. Deweloper ma silną pozycję negocjacyjną i może otrzymać zniżki od firm wyspecjalizowanych w wykończeniu wnętrz. Przewaga skali wykorzystywana jest np. przez deweloperów w USA, którzy sprzedają w pełni wykończone, a jednocześnie niczym nie różniące się od siebie mieszkania i domy.

Stan deweloperski obniża koszty początkowe przy zakupie mieszkania na kredyt

Wiele osób kupujących mieszkania w Polsce posiłkuje się kredytami hipotecznymi. Im wyższa kwota kredytu, tym trudniej go uzyskać i potem spłacić. Dla osób kupujących na kredyt znacznie większe znaczenie ma obniżenie pierwotnego kosztu mieszkania, czyli także kwoty jaką muszą pożyczyć od banku, niż obniżenie o kilka-kilkanaście procent kosztu wykończenia mieszkania.

Urządzisz według własnego gustu i stosownie do posiadanego budżetu

Mnogość dostępnych rozwiązań ustępuje jedynie kreatywności właścicieli w wykańczaniu i dekorowaniu mieszkań. Jednym z najważniejszych powodów, by nie urządzać mieszkań przed ich sprzedażą są właśnie gusta nowych właścicieli.

Deweloper nie ma możliwości stworzenia jednego, uniwersalnego wzoru, który podobałby się wszystkim. Jakiegokolwiek więc by nie wybrał, znaczna cześć kupujących byłaby niezadowolona. Natomiast, gdyby każde mieszkanie chcieć urządzać oddzielnie, poza szablonem, znikłaby całkiem zaleta w postaci niższych kosztów.

Musimy też przyznać, że prawdopodobnie eksperci Cordia nie byliby w stanie zaprojektować tak oryginalnych wnętrz jak Państwo. Zróżnicowane gusta przekładają się na kreatywność.

Kupując w stanie deweloperskim masz szansę na spore oszczędności

Właściciele mieszkań potrafią wykończyć je nieraz nawet dwukrotnie taniej niż deweloper. Jakim cudem udaje im się to pomimo wysokich możliwości negocjacyjnych dewelopera? Przede wszystkim dlatego, że bardzo wiele osób w naszym kraju potrafi samodzielnie wykonać prace remontowe i wykończeniowe, nawet jeśli na co dzień zajmuje się czym innym. Polacy są też mistrzami promocyjnych zakupów i ponownego wykorzystania urządzeń z poprzedniego mieszkania czy domu.

Mieszkania sprzedaje się w stanie deweloperskim dlatego, że tego właśnie wymaga większość z Państwa. Niektórych motywuje chęć samodzielnego zaprojektowania wnętrza, innych zaś niższa cena w momencie sprzedaży i możliwość zaoszczędzenia na kosztach wykończenia mieszkania. Ci, którzy woleliby kupić mieszkanie od razu w pełni urządzone, chcieliby natomiast, by było ono urządzone zgodnie z ich gustem, co może się zdarzyć tylko wówczas, gdy wcześniej zamówią odpowiedni projekt lub sami go wykonają.

Czytaj także: Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Porównaj, co znajdziesz w nowych mieszkaniach, a czego nie było w starych?

Czy można powierzyć wykończenie deweloperowi?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim możesz skorzystać z oferty firm budowlanych, które mają podpisane umowy z deweloperem. Firmy te oferują wykończenie w rozliczeniu za 1 kwadratowy wykończonego mieszkania. Najczęściej oferują kilak pakietów o różnym standardzie, spośród których możesz wybierać. Jakie płyną z tego korzyści:

 • terminy – wyszukując firmę na własną rękę musisz liczyć się z odległymi terminami, firma, z którą współpracuje deweloper ma zaplanowane terminy tak, żeby uporać się z wykończeniem niedługo po odbiorze mieszkania, a często może też działać jeszcze przed nim,
 • ustandaryzowane koszty wykończenia – przez to, że firmy mają do wykończenia kilkadziesiąt lub kilkaset mieszkań, mogą one negocjować koszty materiałów. Ich oferta wypada korzystnie przy zestawianiu z sytuacją, kiedy wszystko trzeba kupić samemu,
 • nie martwisz się ani o zakup, ani o odbiór dostarczonych materiałów, co bywa kłopotliwe,
 • unikasz ryzyka trafienia na remontowych partaczy, co w dużych miastach, przy bardzo dynamicznym rynku nie jest sytuacją rzadką,
 • wybierając odpowiedni pakiet masz zagwarantowane doradztwo i projekt od doświadczonego architekta wnętrz.Czytaj więcej: Wykończenie mieszkania: samemu czy z pomocą dewelopera?