Powrót
default_feature_image

W ramach spółki Cordia oddaliśmy właścicielom klucze do dziesiątek mieszkań. Zwłaszcza gdy były to mieszkania wymarzone i kupowane dla siebie, chwila odbioru mieszkania stawała się wielkim wydarzeniem. Okazywało się jednak czasem, że nie wszyscy są na nie gotowi. Jak w takim razie przygotować się do odbioru mieszkania?

 

Ustal datę i godzinę odbioru

 

Oddawanie mieszkań na nowo wybudowanym osiedlu to proces, który trwa niekiedy nawet kilka miesięcy. Warto więc umówić się wcześniej na konkretny dzień i godzinę, po czym zapisać informacje w notatniku lub nawet ustawić przypomnienie w telefonie. Naprawdę zdarza się, że nasi klienci z powodu emocji przybywają za wcześnie lub zbyt późno by zastać pracownika, który jest zobowiązany wydać im klucze. Rekordziści błędnie wybierają daty, przychodząc w dni wolne od pracy.

Umawiając się, warto też zarezerwować sobie nieco czasu, optymalnie ok. 2 godzin. Choć samo podpisanie protokołu odbioru i odebranie kluczy zajmuje najwyżej minutę, to odbiór powinien być przemyślany.

Na odbiór mieszkania najlepiej umawiać się w godzinach dziennych, przy naturalnym świetle.

 

Odbiór mieszkania – czy warto iść z inspektorem budowlanym?

 

W interesie obu stron jest, by mieszkanie było w pełni zgodne z umową. Dla nas nie ma niczego dziwnego w tym, że właściciel mieszkania nim dokona odbioru, chce je sprawdzić. To ważny zakup i sprawdzenie naszej pracy traktujemy jako wyraz profesjonalizmu, nie zaś braku zaufania.

Inwestorzy kupujący mieszkania pod wynajem przychodzą w towarzystwie pracownika wyspecjalizowanej firmy lub opłaconego inspektora budowlanego, a często też wysyłają zamiast siebie prawnika. To dobra praktyka, którą można wykorzystać także kupując dla siebie.

Specjalista z jednej strony potrafi rozpoznać oczywiste wady budynku i mieszkania, z drugiej zaś odwieść swojego klienta (czyli nowego właściciela mieszkania) od składania żądań, które nie mają uzasadnienia w umowie z deweloperem.

Warto jednak pamiętać, że usługi sprawdzania nowych mieszkań kosztują, a kompetentnego fachowca należy zamówić z dużym wyprzedzeniem.

Nawet te osoby, które decydują się odebrać mieszkanie we własnym zakresie, mogą przyprowadzić ze sobą drugą osobę, najlepiej taką, której nie pochłaniają związane z mieszkaniem emocje.

 

Niezbędne wyposażenie – co przyda się przy odbiorze mieszkania?

 

Warto mieć ze sobą smartfon. Może on przydać się jako aparat lub notatnik oraz umożliwić dostęp do internetu. Optymalnie jest mieć też na nim zapisane skany (lub przynajmniej zdjęcia) umowy z deweloperem i załączników do niej, dotyczących mieszkania.

W zdecydowanej większości wypadków nie będą one potrzebne, mogą jednak rozwiać wątpliwości czy podpisać dokumenty czy też odmówić odbioru.

Widząc oczywistą wadę warto zrobić zdjęcie i zażądać usunięcia usterki. Opóźni to odbiór mieszkania, ale zapobiegnie nieprzyjemnej sytuacji gdy trzeba składać reklamację bezpośrednio po tym jak podpisało się, że wszystko jest w porządku. Możliwe jest także odebranie lokalu z zastrzeżeniem rozpoznanych wad. Wpisuje się je w protokół, a deweloper usuwa usterki w ciągu najbliższych tygodni.

 

Osoby odbierające mieszkanie bez pomocy, mogą zabrać ze sobą podstawowe narzędzia  pozwalające sprawdzić jego stan techniczny:

  • Miarkę lub dalmierz laserowy,
  • Kątownik,
  • Łatę pomiarową.

 

Ponieważ wraz z mieszkaniem dokonuje się także odbioru należących do niego przyległości – garażu, balkonu, komórki lokatorskiej czy piwnicy, dobrze jest być przygotowanym na zejście do nich.

 

Nastaw się pozytywnie

 

Zdecydowana większość doradców sugeruje, by w ważnych chwilach nie poddawać się emocjom, a raczej chłodno analizować podejmowane wybory. Odbiór mieszkania oczywiście nie jest tak istotny jak choćby decyzja o jego zakupie, założeniu własnej firmy lub posiadaniu dziecka, ale na pewno wzbudza silne emocje.

Każdy reaguje na takie sytuacje inaczej i nie ma jednego przepisu na to, jak przeprowadzić to sprawnie i bez zbędnych emocji. Warto jednak sięgnąć po sposoby, które zadziałały w przypadku poprzednich istotnych decyzji i transakcji.

Wielką radość z posiadania własnego mieszkania można odłożyć na następny dzień. Trzeba być natomiast gotowym na:

  • przesunięcie terminu odbioru w przypadku wykrycia usterek,
  • odmowę dewelopera w przypadku zażądania modyfikacji wykraczających poza zawartą z nim umowę,
  • cierpliwe czekanie, aż wynajęty inspektor ukończy swoją pracę oraz spore koszty takiej usługi.

Odbiór techniczny mieszkania nie jest zadaniem bardzo trudnym, ale emocjonującym już tak. Przygotowując się wcześniej, kupujący zapewnia sobie swobodę myślenia i działania w momencie podpisywania protokołu. Od momentu gdy to zrobi, przejmuje odpowiedzialność za lokal od dewelopera.