Powrót
default_feature_image

Polacy są zdecydowanie fanami mieszkania na swoim. We własnościowym lokalu lub domu mieszka ponad 80% z nas. Pod tym względem należymy do unijnej czołówki. Dla porównania, Niemcy w aż 40% wybierają wynajem. Kto ma rację?

Jak to często bywa – to zależy. Głównie od tego, co nam się bardziej opłaca. Model zakupu mieszkania na własność dominuje w byłych krajach Bloku Wschodniego. Najwyższy procent mieszkających na swoim występuje, obok Polski, na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii.

Mieszkanie to inwestycja

 

Przyczyna jest prosta – w tej części Europy mieszkanie to nie tylko komfort, wygoda czy miejsce do życia, ale również inwestycja. Trzymanie pieniędzy na nisko oprocentowanej lokacie po prostu się nie opłaca, a nieruchomości to wciąż jedna z najbezpieczniejszych opcji inwestowania zgromadzonego kapitału. W dodatku taka, która daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Co ważne, nie dotyczy to tylko osób, które mają odpowiednio wysokie oszczędności i kupują mieszkania za gotówkę.

W dłuższej perspektywie opłaca się także zakup na kredyt

 

Zakup mieszkania na kredyt to również inwestycja, tyle że odroczona w czasie. W końcu spłacając ratę, mamy przed sobą perspektywę zarobku lub zwrotu przynajmniej części zainwestowanych środków w przypadku sprzedaży mieszkania. Mamy też świadomość, że po spłaceniu całego kredytu nasze miesięczne wydatki na mieszkanie ograniczą się do czynszu i stałych opłat. Osoby, które wybrały wynajem, takiej perspektywy nie mają, mimo że z kieszeni co miesiąc ubywa im podobna kwota. A nawet większa – z majowego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że generalnie zakup mieszkania na kredyt jest opcją tańszą od najmu.

Wynajem to niezależność

 

Oczywiście, wynajem ma swoje zalety – wybierając taką opcję, nie musimy martwić się wahaniami walut, inflacją czy rosnącym oprocentowaniem. Możemy z łatwością przeprowadzić się do innej dzielnicy, miasta czy nawet kraju. Nie jesteśmy przywiązani do jednego miejsca. To dlatego tak wielu mieszkańców Europy Zachodniej nie decyduje się na zakup mieszkania. Tam miarą niezależności jest brak kredytu. U nas wciąż jest nią raczej liczba stabilnych lokat, takich jak właśnie mieszkanie.

Nowe mieszkanie tylko na własność?

 

Rynek najmu w Polsce składa się w większości ze starych mieszkań – nawet te odnowione często znajdują się na zaniedbanych osiedlach, w blokach z wielkiej płyty. Oczywiście, nie wszystkie mieszkania na wynajem są nieatrakcyjne i coraz częściej można też wynająć zupełnie nowe mieszkania od inwestora prywatnego albo firmy. Deweloperzy biorą pod uwagę zachodni trend i przy projektowaniu nowych osiedli pamiętają o przygotowaniu kilku lokali odpowiednich pod najem. Jest ich dużo np. w naszej krakowskiej Lotniczówce.

Na swoim, czyli po swojemu

 

Własne mieszkanie ma jeszcze jedną zaletę – można je samemu urządzić i nie trzeba nikogo prosić o zgodę przy każdym wbiciu gwoździa. Mając własne lokum, możesz je wykończyć tak, żeby naprawdę dobrze się w nim czuć. Nie będziesz mieć też problemów z powodu ewentualnych zniszczeń spowodowanych przez dziecko, pupila lub gości. Wszystko na Twoich zasadach!