Powrót
default_feature_image

Zakup mieszkania sam z siebie jest ważnym i bardzo emocjonującym wydarzeniem. Trzeba jednak pamiętać, że po zakupie będzie tam nie tylko mieszkać, ale także parkować samochód, rower czy skuter. Szybko pojawią się też rzeczy, które chcemy przechować, ale nie potrzebne w danym momencie, jak choćby ozdoby świąteczne czy plażowy materac. Wybierając mieszkanie warto więc zwrócić uwagę na przyległości.

Przyległości, czyli właściwie co?

Przyległość to zwyczajowa nazwa przypisanych do mieszkania pomieszczeń i elementów budynku. Cordia w swojej ofercie oferuje przyległości połączone w jedną księgę wieczystą wraz z kupowanym mieszkaniem.

Zasadniczo do przyległości zaliczamy

  • Miejsce gdzie można zaparkować samochód – Może to być miejsce postojowe na zewnątrz, pod wiatą, odrębny garaż lub miejsce postojowe w garażu podziemnym.
  • Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania przedmiotów – Najczęściej mówimy o nim piwnica, choć wcale nie musi znajdować się pod ziemią. Może to być też komórka lokatorska.
  • Balkony i tarasy – Są wliczane do przyległości mieszkania głównie dlatego, by nie wliczać ich do samej ceny lokalu
  • Wiaty rowerowe i przeznaczone dla skuterów – Choć nie stanowią przyległości sensu stricte i zawsze stanowią współwłasność wszystkich mieszkańców pełnią podobną funkcję jak garaże.
  • Boksy dla jednośladów – zazwyczaj stanowią przestrzeń obok miejsca parkingowego w hali garażowej.

Na więc warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Czym się kierować, aby nowo-zakupione mieszkanie okazało się komfortowe i wygodne w codziennym funkcjonowaniu?

Miejsca na samochód

W miastach takich jak Warszawa czy Kraków miejsc parkingowych bardzo brakuje, konieczne jest więc zakupienie własnego miejsca na samochód. Miejsca w garażach chronią samochód przed warunkami atmosferycznymi i zdecydowanie ułatwiają dostęp z mieszkań.

Warto zadbać o garaż dla siebie już w momencie kupowania mieszkania. Ponieważ numery miejsc postojowych nie są przypisane do mieszkań, Ci, którzy kupią je jako pierwsi mają możliwość wyboru miejsca, które im najbardziej odpowiada.

Boksy dla jednośladów

W naszych osiedlach zastosowaliśmy je np. na Zielonym Bemowie w Warszawie czy w Cystersów Garden w Krakowie. Jest to dodatkowa przestrzeń przy miejscu parkingowym w hali garażowej, która służy przechowywaniu jednośladów, np. skutera czy rowerów. Jest to miejsce, które można oddzielić siatką, ale raczej nie wolno zabudować. W praktyce służyć może jako skład sprzętu sportowego.

Piwnice i komórki

Graciarnia. Skład rzeczy nieużywanych. Prawie śmietnik. Jakbyśmy nie określali piwnic i komórek lokatorskich, faktycznie ich potrzebujemy. Te kilka dodatkowych metrów kwadratowych jest wliczane do ceny mieszkania, ale bardzo przyda się by schować letnie opony na zimę, a ozdoby choinkowe na lato.

Przed zakupem mieszkania warto więc dowiedzieć się i jakie są zasady przechowywania w niej przedmiotów.

Balkony i tarasy

W mieszkaniach, które oddajemy do Państwa dyspozycji, znajdą Państwo balkony, loggie lub tarasy. Proszę zwrócić uwagę, że z zewnątrz wyglądają one estetycznie, tworzą razem symetryczną całość. Dlatego proponujemy nie zabudowywać ich – takie rozwiązania i tak nie będą pełnić roli pełnoprawnego pomieszczenia.

Warto zauważyć, że w swoich osiedlach Cordia dołożyła szczególnych starań, by projektowane balkony były rzeczywistą wartością dodaną dla użytkowników. Przede wszystkim postawiliśmy na to, aby były one przestrzenne. Każdy z nich ma min. 2 m głębokości. Zależało nam, aby balkon był substytutem ogródka – aby można było się w nim postawić stół i cieszyć się wolną przestrzenią.

Miejsca do parkowania rowerów

Powinny być przy każdym bloku i z takiego właśnie założenia wychodzimy projektując nasze osiedla. Zdajemy sobie sprawę, że bez stojaków na rowery, wciąż będziemy korzystać z jednośladów, tylko, że zaparkujemy je w miejscach zupełnie do tego nie przeznaczonych. Dlatego Cordia projektuje osiedla z myślą o rowerzystach. Nie tylko umieszczamy zadaszone wiaty, gdzie rower można zaparkować, ale też wydzielamy miejsce przeznaczone do ich naprawy – wyposażone w niezbędny sprzęt do wykonania podstawowych usterek.

Przyległości mieszkania są na tyle istotne, by poświęcić im kilka chwil podczas zakupu mieszkania. Zwłaszcza o miejsce garażowe należy zadbać już na początku. Na pozostałe przyległości kupujący ma niewielki wpływ, mogą one więc być jedynie dodatkowymi argumentami pomagającymi podjąć decyzję: kupować czy jeszcze się zastanowić?

Masz jakiekolwiek pytania? Zapytaj o nie dewelopera.

W osiedlach Cordia pamiętamy, że mają Państwo samochody, rowery i od czasu do czasu chęć, by posiedzieć na balkonie ze szklanką lemoniady.