Powrót
default_feature_image

Zakup nowego mieszkania to spory stres. Już w trakcie poszukiwań nieruchomości rodzi się wiele pytań: jaki wybrać metraż? Co z kredytem? Czy lokalizacja, którą wybraliśmy, na pewno będzie trafiona? Jeśli właśnie stoicie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu, jaką jest kupno mieszkania – skontaktujcie się z samym deweloperem. Rozmowa pomoże Wam dokonać udanego zakupu i czerpać radość z wymarzonych czterech kątów.

 

Jak podaje Morizon.pl, prawie połowa Polaków kupuje mieszkania od dewelopera. Z tych, którzy wzięli udział w badaniu portalu, aż 87% samodzielnie przeprowadziło transakcję kupna. To niemałe wyzwanie! Jeśli chcemy, żeby oczekiwania w stosunku do wymarzonego lokum pokryły się z rzeczywistością, warto wiedzę na temat zakupu czerpać od ekspertów. Właśnie dlatego w procesie podejmowania decyzji nie może zabraknąć rozmowy z deweloperem, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. Na kartce dobrze jest spisać nawet te mało istotne, nurtujące nas pytania, bo przy zakupie mieszkania nie może być przecież miejsca na żadne niedomówienia.

 

Jak wyglądają zrealizowane inwestycje dewelopera?

 

Zanim spotkamy się z deweloperem i przeprowadzimy z  nim wywiad, należy sprawdzić, jakie opinie o jego projektach krążą w rynku mieszkaniowym – i w internecie. Warto prześledzić ofertę firmy, sprawdzić wszystkie jej wcześniejsze inwestycje, upewnić się, ile z nich zostało wybudowanych i czy budowy te przebiegły bezproblemowo. Jak o projektach danej firmy piszą klienci i dziennikarze? Realizację nowego miejsca do życia warto powierzyć deweloperowi, którego portfolio do nas przemawia i broni się na rynku.

 

Jak finansowana jest inwestycja?

 

Wizerunek to nie wszystko – ważny jest też kapitał. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić wiarygodność finansową dewelopera. Możemy to zrobić, weryfikując informacje zawarte np. w KRS lub sprawdzając, czy deweloper nie ma kar nałożonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli deweloper jest na giełdzie – to dobrze! Musi regularnie publikować dokładne informacje o swojej kondycji finansowej, które są prześwietlane przez dziennikarzy i rynek. Warto też zapytać dewelopera, jak finansowana jest inwestycja, która nas interesuje – z środków własnych czy z kredytu hipotecznego?

Ważne, aby upewnić się, jaki harmonogram wpłat obowiązuje w danym projekcie. Rozkład terminów i wysokości transz, jest często uwarunkowany przez stan zaawansowania budowy. Przed podpisaniem umowy warto znać systemem płatności, jaki będzie nas obowiązywał.

 

Jak będzie wyglądać okolica projektu?

 

Dobrze jest porządnie prześwietlić okolicę, w której powstanie interesujące nas osiedle. Deweloper już na początku negocjacji może przedstawić na prośbę Klienta Prospekt informacyjny, który zawiera analizę planowanych inwestycji, jakie powstaną w sąsiedztwie osiedla. Pomoże nam w tym, również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który można uzyskać  w odpowiednim wydziale urzędu miasta/gminy. Dlaczego to ważne? Jeśli w planie okolicy przewidziano budowę autostrady, być może zrezygnujemy z zakupu mieszkania ze względu na hałas. A może to właśnie budowa trasy przekona nas do zakupu, bo ułatwi wyjazd z miasta?

 

Jak wygląda standard deweloperski?

 

Nabywcy często decydują się na mieszkania w stanie deweloperskim, ponieważ mogą dopasować je do własnych potrzeb. Niestety, często mają oni błędne wyobrażenie na temat tego, czym właściwie stan deweloperski jest. Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto jeszcze przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, w jakim standardzie mieszkanie będzie wykończone. Najlepiej, aby opis stanu wykończenia mieszkania znalazł się w treści umowy. Powinny się w nim zawrzeć m.in. informacje o użytych materiałach. Jakiej są jakości? Czy są energooszczędne? Czy w mieszkaniu będą drzwi wejściowe, czy będą zainstalowane gniazdka elektryczne w ścianach? Czy ściany będą pomalowane, czy w stanie surowym? Jakie okna zostaną zamontowane? Powinniśmy także zapytać o części wspólne – m.in. klatki schodowe, place zabaw i tereny zielone.

 

Weryfikacja dewelopera, szczegółowa rozmowa i sprawdzenie wszystkich detali przed podpisaniem umowy to przepis na udany zakup mieszkania. Mimo, iż cały proces wydaje się być czasochłonny, warto być dociekliwym i poświęcić czas na pełną weryfikację. Zaznajomienie się z najważniejszymi kwestiami pozwoli nam podjąć najlepszą decyzję!

 

Zobacz również: 5 RZECZY, O KTÓRYCH NAJCZĘŚCIEJ ZAPOMINAMY, KUPUJĄC PIERWSZE MIESZKANIE