Powrót
default_feature_image

Osiedle Cystersów Garden ulokowaliśmy w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki ze względu na korzystne położenie i bliskość centrum. Ulica Cystersów łączy dwie bardzo istotne arterie komunikacyjne Krakowa – ulicę Mogilską i aleję Pokoju. Miejsce, które wybraliśmy jest jednak czymś znacznie więcej niż „dobrą lokalizacją”, a kupując tu mieszkanie warto zapoznać się tak z okolicą, jak i jej historią.

Odwiedź stronę osiedla Cystersów Garden

Historia dzielnicy

Wieś Grzegórzki istniała na pewno już w średniowieczu i nawet musiała mieć dość istotne znaczenie dla miasta gdyż pod koniec XIV wieku miasto zakupiło ją od jednego z najważniejszych urzędników Małopolski – stolnika krakowskiego. Od tamtej pory wieś wielokrotnie zmieniała nazwę, zawsze jednak na podobną (np. Wola Grzegorzowska, Gregorsdorf, Grzegorzowice). Cały czas też była bardzo silnie związana z Krakowem. Wsią, która szybko zmieniła się w przedmieście, administrowali rajcy miejscy. Taki stan rzeczy utrzymał się nawet w silnie podzielonej na stany I Rzeczypospolitej.

W XIX wieku Grzegórzki bardzo silnie się rozwinęły, stając się pod koniec tego wieku jedną z najbardziej uprzemysłowionych miejscowości w kraju. Choć oficjalnie nie były wtedy jeszcze częścią Krakowa, tu właśnie lokowano fabryki, warsztaty i tartaki. Pod koniec XIX wieku Grzegórzki były już gotowe powitać Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po ukończeniu budynków uniwersyteckich w 1896 trudno było traktować je jako wieś i w 1910 zostały włączone w granice Krakowa.

Nieco nowsze dzieje Grzegórzek

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozbudowywano w dzielnicy kampus uniwersytetu, a także wybudowano w dzielnicy szpital. Po II wojnie światowej przemysł stopniowo zaczął się wycofywać do Nowej Huty i innych dzielnic, ustępując budownictwu mieszkaniowemu. Dzielnica była w tym czasie mocno powiązana z UJ.

Po zmianie ustroju stała się natomiast obiektem zainteresowania inwestorów, którzy odnawiali stare budynki, lokując w nich punkty usługowe i handlowe.

Co można znaleźć na Grzegórzkach dzisiaj?

Aktualnie Grzegórzki należą do starych dzielnic Krakowa. Na ich terenie znajduje się duża liczba budynków zabytkowych, choć region nie jest tak oblegany przez turystów jak sąsiadujące z Grzegórzkami Kazimierz i Wesoła. Najbardziej znane jest w dalszym ciągu funkcjonujące Collegium Medicum.

Na terenie dzielnicy znajdują się 2 szkoły podstawowe i 3 średnie. Bardzo rozbudowana jest infrastruktura sportowa. Na terenie dzielnicy znajdują się między innymi: strzelnica, stadion Grzegórzecki, basen (należy do krakowskiej AWF), lodowisko Cracovia, korty tenisowe, kluby sportowe i fitnesowe, oraz ośrodek gimnastyki KSOS. Niedaleko Cystersów Garden można też skoczyć na bungee w Bungee Jumping Kraków, co polecamy oczywiście tylko najbardziej nieustraszonym.

W dziedzinie handlu rywalizują ze sobą dwa zupełnie różne obiekty. Pierwszym z nich jest dosyć nowa Galeria Kazimierz, drugim zaś istniejący od dawna, ale dużo nowocześniejszy niż można by przypuszczać Unitarg (wraz z Halą Targową). W każdą niedzielę ten drugi obiekt zamienia się w uroczy targ staroci.

Jak większość dzielnic, które mają tradycje, tak i na Grzegórzkach istnieje bardzo dobra infrastruktura, z której korzystamy w codziennym życiu. Znajdą tu Państwo zarówno całodobową aptekę, kluby i kawiarnie, sklepy spożywcze, butiki z kosmetykami i pracownie artystyczne.

Charakter dzielnicy i osiedla

Grzegórzki są bardzo dużą dzielnicą, która tradycyjnie dzieli się na kilka obszarów. Ta część, na której mieści się Cystersów Garden określana jest po prostu jako Grzegórzki (są też Grzegórzki Wschód i Grzegórzki Zachód). Choć zabudowa wydaje się tu gęsta, wokół naszego osiedla jest sporo zieleni, można więc pójść na spacer z psem. Na Grzegórzkach pozostało nieco budynków typu przemysłowego czy magazynowego, choć  spora część z nich nie pełni już pierwotnych funkcji. Niektóre zostały zastąpione przez osiedla bloków mieszkalnych i apartamentowce.

Grzegórzki na przyszłość

Przyszłe zmiany najlepiej potwierdzają krakowskie plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki inicjatywie mieszkańców dzielnicy, na Grzegórzkach ma powstać park, który obejmie teren dotychczas zajmowany przez wojsko. Niewykluczone, że na jego terenie pojawi się też w przyszłości Centrum Muzyki planowane przez Województwo Małopolskie.

W ciągu kilku lat oddana zostanie stacja kolejowa Kraków-Grzegórzki obsługująca w założeniu głównie kolej miejską. Choć niektórzy mieszkańcy obawiają się, że będzie ona hałaśliwym sąsiedztwem, z pewnością poprawi i tak dobrą komunikację okolicy.

Dzielnica choć jest wiekowa i posiada własne tradycje, nie zatrzymała się w poprzedniej epoce, lecz stale rozwija się i zmienia.