Powrót
default_feature_image

Wszystkie drogi w mieszkaniu prowadzą do kuchni. Uwielbiają w niej przesiadywać zarówno domownicy, jak i goście, i to niezależnie od wielkości pomieszczenia. Jak urządzić kuchnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna, zwłaszcza, gdy dysponujemy taką o mniejszym metrażu?

 

Przede wszystkim dobre rozplanowanie

Jeśli nasza kuchnia jest bardzo mała, warto otworzyć ją na salon. Połączenie niewielkiej kuchni z większym salonem na pewno poszerzy możliwości aranżacyjne i sprawi, że zyskamy centralne pomieszczenie, w którym będziemy mogli wygodnie spędzać czas wolny, jadać posiłki, a także przyjmować gości. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami bardziej tradycyjnych rozwiązań i preferujemy oddzielne kuchnie, to również nic straconego. Istnieje wiele sposobów i trików, które pozwolą zaaranżować wygodną i zarazem piękną kuchnię nawet w najmniejszym rozmiarze.

 

Odpowiedni dobór mebli

Jeśli nasza kuchnia jest bardzo wąska, postawmy na ciąg szafek na jednej ścianie pomieszczenia. W przypadku, gdy jest trochę bardziej ustawna i ma kształt kwadratu lub prostokąta, możemy zdecydować się na zabudowę meblową przypominającą literę „L”. Przy takim ustawieniu lodówka i płyta do gotowania powinny znajdować się na przeciwległych końcach a zlew pomiędzy nimi, tworząc tzw. „trójkąt roboczy”.

 

Bardzo ważną kwestią jest wybór wielkości zabudowy. Choć powszechnie się uważa, że szafki do samego sufitu optycznie zmniejszają powierzchnię kuchni, to nie zawsze musi tak być. Wszystko zależy od doboru pozostałych elementów – kolorystyki, oświetlenia, typu pomieszczenia. W bardzo małej kuchni każdy centymetr zabudowy może być na wagę złota i wysokie szafki mogą okazać się jedynym możliwym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy minimalne pole manewru, to warto rozważyć też niższą zabudowę uzupełnioną o otwarte półki pomiędzy blatem i szafkami lub na przeciwległej ścianie.

 

Jasne kolory

Kolorystyka odgrywa ogromną rolę w małej kuchni. Wybierając jasne odcienie mebli i płytek, powiększymy optycznie pomieszczenie. Warto postawić na biel, beż, odcienie szarości i elementy drewniane. Znaczenie ma też faktura mebli. Błyszczące, gładkie fronty szafek będą odbijać światło, dodatkowo potęgując wrażenie przestrzeni. Podobny efekt uzyskamy, decydując się na przeszklenie części zabudowy. Małe pomieszczenie zyska wizualnie również dzięki właściwemu oświetleniu. Podświetlane szafki czy punktowe oświetlenie sufitowe sprawią, że kuchnia będzie wydawała się większa.

 

Sprytne rozwiązania

Projektując meble kuchenne, pomyślmy o dodatkowych elementach wyposażenia szafek, takich jak wysuwane lub obrotowe półki. Bardzo przydatna może być tez szuflada cargo z koszami, która posłuży za spiżarnię czy miejsce do przechowywania większych sprzętów AGD lub garnków. Praktycznym rozwiązaniem są również wysuwane blaty, które w razie potrzeby zwiększają przestrzeń roboczą.

 

W nawet bardzo małej kuchni nie musimy od razu rezygnować ze stołu. Możemy zainstalować podwieszany blat, który będzie rozkładany na czas posiłków lub gotowania. Do tego celu można wykorzystać także część blatu roboczego lub tego dodatkowo wysuwanego, który tworzy stół.

 

Nie zapomnijmy o sprzętach kuchennych

Równie ważnym elementem wyposażenia kuchni są urządzenia AGD i inne sprzęty, takie jak zlew. Warto przemyśleć ich wybór i dopasować do mebli, ponieważ poza rolą funkcjonalną mogą stanowić również doskonały element dekoracyjny kuchni.

 

W małych przestrzeniach kuchennych zwykle najlepiej prezentują się sprzęty w zabudowie. Dobrze jest także wybrać te wielofunkcyjne, np. piekarnik połączony z mikrofalówką, bo dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli decydujemy się na zmywarkę, to być może wystarczy nam mały zlew jednokomorowy z dodatkową nakładką blatową, dzięki czemu będziemy mieli więcej miejsca do gotowania. Na uwagę zasługuje również zakup okapu. Zamiast dużego pochłaniacza możemy zainstalować model wysuwany z blatu lub podwieszany pod szafką. Obecnie tego rodzaju sprzęty są bardzo wydajne i zajmują mniej miejsca, które można wykorzystać w inny sposób.