Powrót
default_feature_image

Komfort mieszkania w danym miejscu to pojęcie znacznie szersze niż sam standard wykończenia lokum. Ważne są także udogodnienia oferowane przez samo osiedle, z których korzystamy codziennie, lub równie często żałujemy, że ich nie ma. W przypadku osiedla Zielone Bemowo staraliśmy się pamiętać również o nich.

Nowoczesne mieszkania: wyjazd z osiedla czyli moment, w którym określamy czy to będzie dobry dzień

Póki jesteś w domu, bardzo niewiele spraw może pójść inaczej niż po Twojej myśli. Wstając rano do pracy, wykonujesz rutynowe czynności takie jak mycie zębów, wiązanie krawata czy zrobienie makijażu. Zazwyczaj nic nie powinno Cię zaskoczyć póki nie wyjdziesz z domu.

Po opuszczeniu mieszkania sytuacja zmienia się jednak gwałtownie. Wyobraź sobie na przykład, że spieszysz się na ważne spotkanie, ale nie możesz wyjechać z osiedla. Wyjazd jest tylko jeden, bardzo wąski, z ostrym zakrętem w lewo wprost na zakorkowaną ulicę, a Twój sąsiad, który dopiero otrzymał prawo jazdy zupełnie sobie z nim nie radzi.

Ktoś taki zawsze może się trafić, ale jeśli odpowiednio wybierzesz miejsce, gdzie kupisz mieszkanie, sytuacja nie będzie mieć na Ciebie wpływu.

Prawidłowo zaprojektowane, komfortowe i nowoczesne osiedle to takie, w którym wyjazd został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Projektując Zielone Bemowo założyliśmy, że ponad połowa parkujących tam samochodów może wyjeżdżać o podobnej godzinie. Szeroka i wygodna brama, brak różnicy poziomów, wyjazd na wygodną, ale nie zatłoczoną drogę – wszystko to minimalizuje ryzyko, że Twój dzień zacznie się nerwowo.

Nowoczesne mieszkania: parking i garaż – podstawa dobrych stosunków sąsiedzkich

Na warszawskich ulicach spotykamy się z wieloma przypadkami samochodów zaparkowanych w sposób wysoce uciążliwy. Najbardziej niegrzeczne jest oczywiście parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych czy zajmowanie dwóch i więcej miejsc parkingowych jednocześnie. Znacznie częściej widać przypadki zastawiania chodnika w sposób uniemożliwiający przejście pieszym, lub choćby przejazd osoby niepełnosprawnej na wózku, oraz parkowanie pojazdów bezpośrednio na ulicy. Z pewnością bardzo irytująca jest również codzienna „walka o miejsce pod blokiem”.

Czytaj w temacie: Miejsca w hali garażowej, komórka lokatorska i inne przyległości przy zakupie mieszkania

Na szczęście kupujący mieszkanie może bez trudności ocenić czy w przyszłości na jego osiedlu i wokół niego pojawią się poważne problemy z parkowaniem. Wystarczy zwrócić uwagę na współczynnik ilości miejsc parkingowych/garażowych w stosunku do ilości oddanych mieszkań.

Jeśli współczynnik ten jest niższy od 1, na pewno będzie trudno o miejsce. Nawet jeśli ilość miejsc na pojazdy będzie równa ilości mieszkań, często będzie ich nie starczać dla: gości, kurierów, rodzin posiadających 2 samochody. W przypadku osiedla Zielone Bemowo zdecydowaliśmy się na współczynnik bliski 1,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie. Mamy nadzieję, że to wartość dosyć wysoka i zapewni mieszkańcom odpowiedni komfort mieszkania. Same liczby jednak nie wystarczą.

Miejsca garażowe i parkingowe muszą zostać oczywiście odpowiednio rozplanowane by zapewnić do nich odpowiedni dostęp, ale pewną rolę pełnią też sami mieszkańcy. Na przykład osoby posiadające 2 i więcej samochodów powinny w momencie zakupu mieszkania nabyć też dodatkowe miejsce parkingowe lub garażowe.

Nowoczesne mieszkania: miejsce na rowery i skutery

Choć może to wydawać się mało intuicyjne, na wielu osiedlach trudniej zaparkować jednoślady niż samochody. Brak odpowiedniego miejsca dla nich z jedne strony może zniechęcić Cię do tego ekologicznego i prozdrowotnego środka transportu, a z drugiej oznaczać będzie rowery poprzypinane prowizorycznie do ogrodzenia, drzewek i elementów palcu zabaw dla dzieci.

Na osiedlu Zielone Bemowo zadbaliśmy o wiatę i stojaki na rowery. Postanowiliśmy też umieścić na osiedlu mały warsztat gdzie będzie można dokonać drobnej naprawy jednośladu. Nawet jeśli nie wszyscy przesiądą się na rowery, to na pewno każda osoba, która to zrobi, ułatwi pozostałym poszukiwania miejsc parkingowych w centrum.

Nowoczesne mieszkania: czas wolny na osiedlu

Komfortowe osiedle musi zapewniać miejsce, gdzie możesz trochę odpocząć, czuć się dobrze, złapać kontakt z naturą. Jeśli po wyjściu z mieszkania, od razu chcesz opuścić osiedle, to z pewnością coś jest nie tak. Zwłaszcza, że czasami nie masz ochoty jechać nigdzie dalej.

Wówczas znaczenia nabierają drobne udogodnienia, których możesz nie zauważyć pędząc rano do pracy – siłownia zewnętrza, plac zabaw dla dzieci, ocienione ławeczki czy altanka, kilka drzew i klomby kwiatów, na które przyjemnie się patrzy.

Na osiedlu Zielone Bemowo zadbaliśmy o duże balkony, sporo miejsca pomiędzy budynkami poświęciliśmy też na wypoczynkowy ogród dla mieszkańców. Komfort czasami równoznaczny jest z chwilą wytchnienia i spokojem, dla których staraliśmy się stworzyć optymalne miejsce, oraz estetyczną przestrzenią, którą zaprojektowaliśmy dla Ciebie.

Czytaj także: Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Porównaj co znajdziesz w nowych mieszkaniach, a czego nie było w starych