Powrót
default_feature_image

Niezależnie od tego, czy swojego wymarzonego domu szukamy w katalogu papierowym, czy za pomocą sieciowej wyszukiwarki – czeka nas rozszyfrowywanie rzutów mieszkań. Ta charakterystyczna grafika zawiera wszystkie informacje, których potrzebujemy, by zwizualizować sobie nowe lokum. Podpowiadamy, jak poprawnie ją czytać.

Za pierwszym razem prawidłowe odszyfrowanie planu mieszkania może być prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie, jeśli budynek jeszcze nie istnieje i nie możemy obejrzeć lokalu na żywo, żeby porównać swoje wyobrażenie z rzeczywistością. A tak zwykle jest, kiedy kupuje się nowe mieszkanie od dewelopera. Właśnie dlatego poprawne czytanie rzutów jest tak istotne. Oczywiście, jeśli trafimy do biura sprzedaży, konsultanci wszystko nam wytłumaczą. Jeśli jednak szukamy mieszkania w sieci, na własną rękę, będziemy potrzebowali kilku wskazówek.

Co można odczytać z rzutu mieszkania?

Rzut skrywa kilka ważnych informacji dla kupujących mieszkanie. Przede wszystkim mówi nam o jego metrażu. Wskazuje również na liczbę i rozkład pokoi, układ kuchni i łazienki, umiejscowienie okien i drzwi. Dzięki zorientowaniu mieszkania na rzucie względem północy, możemy wywnioskować, jaka jest jego ekspozycja. Czy większość okien wychodzi na zachód, czy na wschód? Z której strony jest balkon?

Wielu deweloperów, w tym Cordia, żeby ułatwić klientom odczytywanie rzutów, „mebluje” pokazywane na nich mieszkania. Dzięki temu osoba, która ogląda rzut, może lepiej zorientować się proporcjach salonu, łazienki czy sypialni. Pomocne mogą być też wyszukiwarki mieszkań 3D, dostępne zarówno w naszych biurach sprzedaży, jak i na stronie internetowej. Jak z nich korzystać? Wystarczy wejść na stronę projektu, wybrać wyszukiwarkę mieszkań 3D, a następnie na interaktywnej grafice z bryłą budynku wskazać kondygnację i lokal, który nas interesuje. Dzięki temu już na etapie analizowania rzutu mamy obraz tego, jak dokładnie usytuowane jest mieszkanie względem budynku i otoczenia.

Zmiana układu mieszkania? Z rzutu dowiesz się, czy to możliwe

Powyższe elementy większość z nas odczytuje w sposób intuicyjny. Jednak rzut mieszkania zawiera też inne dane, do których odczytania potrzebna jest już konkretna wiedza. Przykładowo, znając sposób oznaczenia ścian nośnych i ścianek działowych, możemy zdecydować o wprowadzeniu pewnych zmian w układzie mieszkania. Ścianki działowe, które zaznaczone są na rzucie cienką kreską, możemy dowolnie przesuwać lub usuwać. Pozycji ścian nośnych, oznaczonych grubszą kreską, nie da się modyfikować.

Meble meblom nierówne

Studiując plany mieszkań, warto pamiętać o jeszcze jednym ograniczeniu. O ile meble na rzucie sypialni to propozycja dewelopera, którą możemy dowolnie modyfikować, o tyle umiejscowienie toalety, kuchenki, wanny czy lodówki może już nie być przypadkowe. Tego typu sprzęty muszą być ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie odpływów lub przyłączy prądu. Podobnie jak w przypadku ścian – ich lokalizację łatwiej zmienić w mieszkaniu, które dopiero jest w planach niż w tym, które już zostało wybudowane.

Nie wiesz – pytaj

Kiedy już samodzielnie wybierzesz najbardziej odpowiednie mieszkania na podstawie rzutów, skonsultuj się z deweloperem i sprawdź, czy wszystko poprawnie zinterpretowałeś. Nawet jeżeli nie masz wątpliwości na tym etapie, lepiej porozmawiać ze specjalistą. Konsultanci z biur sprzedaży będą w stanie przekazać ci o wiele więcej informacji na temat danego lokalu czy projektu, niż jest dostępne w katalogach. Zasada jest prosta. Chcesz wiedzieć – pytaj!