Powrót
default_feature_image

Żeby komfortowo mieszkało nam się w nowym domu, musimy wybrać odpowiedni metraż. Równie ważny jest układ, który zapewni prywatność wszystkim domownikom.

Według danych Eurostatu, jedna szósta mieszkańców Unii Europejskiej mieszka w przeludnionych mieszkaniach – 16,6%. W Polsce ten odsetek jest jednak dużo wyższy i wynosi 40,7%. Mniej komfortowo niż my mieszkają tylko Chorwaci, Bułgarzy, Łotysze i Rumuni.

Co to znaczy, że mieszkanie jest przeludnione?

Wskaźnik, którzy stosuje Eurostat, zakłada, że przeludniony jest lokal, który oferuje mniej niż:

  • samodzielny pokój dla każdego gospodarstwa domowego;
  • jeden pokój dla każdej pary w gospodarstwie domowym;
  • jeden pokój dla każdej samotnej osoby w wieku przynajmniej 18 lat;
  • jeden pokój dla dwojga dzieci tej samej płci pomiędzy 12. a 17. rokiem życia;
  • jeden pokój dla dziecka pomiędzy 12. a 17. rokiem życia, jeśli nie może mieszkać z dzieckiem tej samej płci;
  • jeden pokój dla dwojga dzieci w wieku do 12 lat.

 

Idąc tym tropem, możemy założyć, że jeżeli poszukujemy mieszkania dla siebie, partnerki lub partnera, córki w wieku 15 lat i syna w wieku 17 lat – powinniśmy zainwestować przynajmniej w czteropokojowe mieszkanie. Pierwszy pokój zajmą rodzice, dwa kolejne dzieci, a czwarty będzie pełnił funkcję salonu z aneksem kuchennym. Takie mieszkanie zgodnie z założeniami przyjętymi przez Eurostat nie będzie już traktowane jako przeludnione.

Jaki metraż wybrać?

Te dane jednak w żaden sposób nie informują nas, ile metrów kwadratowych naprawdę potrzeba nam do życia. 1 stycznia 2018 r. w Polsce weszły w życie nowe przepisy determinujące minimalną powierzchnię mieszkania, która wynosi obecnie 25 mkw. Właśnie tyle mogą mieć najmniejsze kawalerki w ofercie deweloperów. To jednak dane umowne i nie wszystkie kraje stosują podobne kryteria. Np. w Szwajcarii minimalna powierzchnia mieszkania dla 1 osoby to 40 mkw., dla dwóch osób 50 mkw., dla 3 osób 60 mkw., a dla 4 – 70 mkw. Bardziej oszczędna w tym względzie Francja „wymaga”, żeby kawalerka miała przynajmniej 18 mkw.

Oczywiście, zwiększając metraż, zwiększamy komfort użytkowania mieszkania. W Cordia Polska powierzchnia mieszkań zaczyna się od około 35 mkw. Takie lokale polecane są samotnym osobom. Dla pary najlepsza będą mieszkania ok. 45-50 mkw., natomiast czteroosobowa rodzina będzie czuła się dobrze w mieszkaniu powyżej 60 mkw.