Powrót
default_feature_image

Formalności przy zakupie mieszkania czekają każdego przyszłego lokatora, który stoi przed zakupem własnego mieszkania. Jedną z pierwszych czynności jakie wykonasz po zawarciu umowy kupna mieszkania, powinno być zawarcie kolejnych umów – tym razem z dostawcami elektryczności i internetu. Mieszkanie oddane przez dewelopera jest oczywiście podłączone do wszystkich instalacji. Właściciel musi jednak podpisać nowe porozumienia z przedsiębiorstwami – dostawcami mediów do mieszkania.

Energia elektryczna

Dystrybutorem energii elektrycznej (ale nie koniecznie jej sprzedawcą) jest na danym osiedlu zawsze jedna firma. Przedsiębiorstw takich jest w Polsce kilkanaście, a każde jest monopolistą w swoim regionie i właścicielem sieci energetycznej. Każda z takich spółek może też sprzedawać energię elektryczną, co czyni za pomocą spółki-córki, lub we własnym imieniu. Oprócz wymienionych wyżej firm istnieją jednak również przedsiębiorstwa wyspecjalizowane wyłącznie w sprzedaży energii, które na podstawie zawartych umów korzystają z tej samej sieci. Mamy więc ograniczoną konkurencję i co za tym idzie – różnice w stawkach za energię elektryczną.

Jedną z pierwszych formalności przy zakupie mieszkania jest umowa na dostawę energii elektrycznej. Masz 2 możliwości:

  • Łatwą – Zawierasz umowę z lokalnym dystrybutorem i decydujesz się na taryfę podstawową. W momencie zawierania umowy oszczędzasz sporo czasu, ale z każdym rachunkiem za elektryczność dopłacasz kilkanaście złotych.
  • Trudną – Porównujesz ze sobą wszystkie dostępne taryfy i umowy, po czym wybierasz tego sprzedawcę, który da Ci najlepsze warunki. Porównanie ofert nie jest szczególnie łatwe, gdyż opłaty są rozbite na kilka różniących się w zależności od dostawcy pozycji, ale długoterminowo przynosi pewne oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre promocje i niższe stawki mogą być jedynie tymczasowe.

W podjęciu decyzji może pomóc narzędzie przygotowane przez ministerstwo: kalkulator opłat za energię elektryczną. Osoby zainteresowane znajdą go pod adresem

https://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sprzedawcy energii elektrycznej nie mają obowiązku dostosowywać swoich ofert tak by dało się je porównać za pomocą kalkulatora i w wielu wypadkach otrzymamy informację, że obliczenie rachunków nie jest możliwe np. dlatego, że operator nie posiada danej taryfy (ale może mieć bardzo podobną).

Internet, TV, Światłowód

Stopniowo internet wchodzi w zakres podstawowych mediów i staje się niezbędnym usprawnieniem w mieszkaniu. W przeciwieństwie do wody, gazu i energii elektrycznej właściciel mieszkania ma jednak więcej niż 1 sposób by go sobie zapewnić. Łącza radiowe i satelitarne, oraz technologia LTE stanowią alternatywę dla łącza „po kablu”, wciąż jednak są droższe i mają niższą przepustowość. Przeważnie kończy się więc podpisaniem umowy z dostawcą internetu kablowego.

We wszystkich nowych budynkach wielomieszkaniowych (wystarczy, że pozwolenie zostało wydane po 23 lutego 2013 roku) musi istnieć przynajmniej 1 możliwość podłączenia internetu i telewizji satelitarnej. Jest to obowiązkiem dewelopera, który ma obowiązek taką instalację zapewnić. W praktyce w większych miastach już od kilku lat nie stanowiło to problemu, a nawet mieszkańcy mieli do wyboru więcej niż jednego dostawcę TV/internetu.

W Warszawie i Krakowie (czytaj Mieszkania w Krakowie – lokalizacje warte uwagi), gdzie powstają mieszkania spółki Cordia, możliwy jest wybór pomiędzy kilkoma dostawcami internetu. Nasze budynki posiadają odpowiednią instalację, a podłączyć internet czy telewizję kablową można tego samego dnia, którego odebrało się klucze.

Teoretycznie oferty dostawców internetu i telewizji kablowej są łatwe do porównania, w praktyce trzeba wziąć pod uwagę, że:

  • Dostawcy internetu nie gwarantują minimalnej szybkości przesyłu danych osobom prywatnym
  • Oprócz comiesięcznej opłaty mogą pojawić się jeszcze np. opłaty instalacyjne czy za konserwację linii.
  • Dostawcy telewizji satelitarnej mogą zaproponować różne pakiety programów

Wszystkie umowy na dostawę mediów warto zawrzeć możliwie wcześnie by od razu móc korzystać z infrastruktury. Później można w razie potrzeby zmienić dostawcę zachowując odpowiedni okres wypowiedzenia (zazwyczaj miesiąc w umowach bezterminowych).

Czytaj także: Formalności przy zakupie mieszkania #2 Koszty notarialne