Powrót
default_feature_image
Jak zwykle dopiero teraz, kiedy już zrobiło się ciepło, wpadło Ci do głowy, że dobrze byłoby w tym roku wreszcie urządzić taras? Nie przejmuj się, masz jeszcze szansę nadrobić zaległości. Są rośliny, które świetnie się czują i wyglądają na zewnątrz a sadzi się je dopiero wczesnym latem. Do tego stylowe meble, ciekawe donice – i masz nowe ulubione miejsce na poranną kawę. Od czego zacząć? – radzi ekspert Cordia Polska.

 

Panuje powszechne przekonanie, że rośliny na taras czy balkon wysiewa się wczesną wiosną – w kwietniu, ewentualnie w pierwszej połowie maja. Ale jest mnóstwo roślin, które można sadzić w czerwcu.

Należą do nich np. najpopularniejsze rośliny balkonowe, czyli znane wszystkim dobrze pelargonie, petunie, werbeny i lobelie. Wczesnym latem można też wysiewać bratki ogrodowe. Jeśli tylko się pospieszysz, będziesz się cieszyć kolorowym balkonem jeszcze w tym sezonie.

Jeśli Twoim drugim po tarasie ulubionym miejscem w domu jest kuchnia, nie zapomnij o zasadzeniu ziół. Nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale też przydadzą się do gotowania. W czerwcu przyjmą się dobrze młode rośliny szczypiorku. Możesz też sięgnąć po nasiona cebuli siedmiolatki, kolendry, rzeżuchy i koperku.

Taras od północy czy południa?

To, jakie rośliny zadomowią się na dobre na Twoim balkonie czy tarasie, w dużej mierze zależy od jego ekspozycji.

Amatorzy zielonych balkonów powinni zwrócić uwagę na ekspozycję już przy wyborze mieszkania. Uważa się, że najbardziej korzystne warunki dla wzrostu roślin panują na balkonach południowych. Dużo słońca jest też na balkonach zachodnich, ale te bardzo szybko się nagrzewają – delikatne rośliny mogą więc tu nie przetrwać. Natomiast wschodnie i północne tarasy cieszą się słońcem tylko rano, kiedy nie jest ono najmocniejsze – mówi Łukasz Węcławski, architekt Cordia Polska.

Na szczęście nie tylko na zachodnich i południowych balkonach da się uprawiać rośliny. Także wschodnie i północne mogą się zazielenić, o ile tylko dobierzemy odpowiednie, cieniolubne gatunki – takie jak petunie, begonie i fuksje. W cieniu dobrze też czują się bluszcze i werbena ogrodowa. Natomiast na słonecznym balkonie sprawdzą się pelargonie, lawenda, uczep rózgowaty czy scewola.

Nie tylko kwiaty

Na wygląd balkonu czy tarasu wpływa też dobór dodatków: donic, skrzynek itd. Ale uwaga – przy ich zakupie nie powinniśmy się kierować wyłącznie estetyką. Tu także liczy się ekspozycja balkonu. Tam, gdzie panuje duże nasłonecznienie, nie stawiajmy pojemników w ciemnych kolorach, które mogą narazić korzenie na przegrzanie. Wybierając ceramiczne donice dla roślin całorocznych, należy też koniecznie sprawdzić ich odporność na mróz.

Pamiętaj, żeby kupić odpowiednio duże donice – ich wielkość powinna być dobrana do bryły korzeniowej. Im dłużej roślina ma rosnąć w pojemniku, tym pojemnik musi być większy.

Meble na taras czy balkon

Stolik kawowy, ława, a może leżak lub hamak? Aranżację balkonu ogranicza tylko metraż i Twoja wyobraźnia. Możesz sięgnąć po modne i świetnie sprawdzające się na świeży powietrzu meble z palet, kolorowe poduszki, światełka i ceramiczne ozdoby.

Jeśli zależy Ci na kameralnej atmosferze i chcesz zasłonić się przed wzrokiem sąsiadów, ustaw podpory i zasadź rośliny pnące. Nie będziesz długo czekać na efekty – czerwcowy taras gotowy!