Powrót
default_feature_image

Nieważne, czy planujemy zakup pierwszego mieszkania, czy kolejnego. Nieważne nawet, czy będziemy w nim mieszkać w pojedynkę, czy szukamy większego lokum dla rodziny – nowe mieszkanie powinno być komfortowe! I choć wygoda dla każdego oznacza coś innego, można wskazać kilka uniwersalnych cech ważnych przy wyborze miejsca do życia.

Komfort życia to dobra lokalizacja

Wybór lokalizacji jest w dużej mierze determinowany przez budżet, którym dysponujemy, ale miejsce powinno też pasować do naszego stylu życia i potrzeb. Tutaj nie warto kierować się modą lub utartymi mitami – w końcu nie zawsze bliżej centrum znaczy lepiej. Rodzina z małym dzieckiem najpewniej nie będzie się czuła dobrze w mieszkaniu na czwartym piętrze śródmiejskiej kamienicy bez windy. Z kolei singiel, który aktywnie korzysta z miejskiej oferty rozrywkowej i kulturalnej, może męczyć się w zacisznym mieszkaniu z prywatnym ogródkiem na obrzeżach miasta. Warto szukać złotych środków, bo to one najczęściej gwarantują zadowolenie z podjętej decyzji.

Jeśli nasz budżet nie jest bez dna i chcemy go jak najefektywniej wykorzystać, rozważmy dzielnice, które się dynamicznie rozwijają. Są oddalone od centrum, ale dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Do takich miejsc zdecydowanie należy warszawskie osiedle nowych mieszkań Zielone Bemowo oraz Lotniczówka w Krakowie. Oba projekty z pewnością docenią osoby, które poszukują kameralnej, ale też nowoczesnej i doskonale skomunikowanej przestrzeni do życia. Zielone Bemowo położone jest blisko węzła komunikacyjnego, w tym planowanej w niedalekiej przyszłości stacji II linii metra. Lotniczówka zlokalizowana jest niedaleko głównych arterii miejskich oraz tras tramwajowych. Łatwy dojazd do centrów biurowych i głównych atrakcji miasta, doskonała infrastruktura i liczne udogodnienia czynią te osiedla idealnymi lokalizacjami zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi.

Komfort życia to infrastruktura i udogodnienia

Tak jak w przypadku lokalizacji, dla różnych osób będą ważne inne udogodnienia i atrakcje. Rodziny z dziećmi zapewne zwrócą uwagę na sąsiedztwo żłobków, przedszkoli czy szkół, a single docenią bogatą ofertę gastronomiczną okolicy. Bliskość przychodni lekarskiej, lokali usługowych i sklepów usprawni codzienne funkcjonowanie wszystkich mieszkańców osiedla. Dla wielu osób ważne też będą liczne tereny zielone i rekreacyjne, pozwalające na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Na takie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy osiedli Zielone Bemowo oraz Lotniczówka. Pierwsze z nich znajduje się blisko licznych supermarketów, sklepów, kafejek i restauracji. Bemowo znane jest również z terenów zielonych – lasów, parków i placów zabaw. W bezpośredniej odległości od osiedla znajduje się Park Górczewska z placami zabaw oraz amfiteatrem. Inne godne polecenia zielone wyspy na terenie dzielnicy to Las Bemowo i Fort Bema. Lotniczówka zapewnia natomiast szybki dojazd do centrów handlowych, a po kilku minutach spaceru można znaleźć się w największym w Krakowie parku – Parku Lotników Polskich. W pobliżu znajduje się także stadion lekkoatletyczny AWF, ścieżki rowerowe i korty tenisowe.

Komfort życia to odpowiedni metraż i rozkład mieszkania

Komfortowe mieszkanie nie może być ani zbyt małe, ani zbyt duże w zestawieniu z potrzebami osób, które będą je zajmowały. Oceniając te potrzeby, powinniśmy ustalić liczbę niezbędnych pomieszczeń, a nie tylko określać z góry metraż mieszkania. Może się okazać, że w przypadku kilkuosobowej rodziny lepiej sprawdzi się mieszkanie mające mniej metrów kwadratowych, ale lepiej rozplanowane i funkcjonalne niż np. lokum z większymi pokojami, ale bez osobnego WC.

Dla singla zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem jest kawalerka, choć jeśli myśli on perspektywicznie, a jego finanse na to pozwalają, może rozważyć zakup większego mieszkania. Dodatkowy pokój na pewno przyczyni się do większej wygody, a w razie zmiany sytuacji osobistej i powiększenia rodziny, mieszkanie nadal będzie mogło mu służyć.

Zawsze zwracajmy uwagę na rozkład i ustawność mieszkania. Jest to niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza jeśli musimy ulokować kilka osób w stosunkowo niewielkim mieszkaniu. W takich wypadkach możliwość ustawienia szaf, zorganizowania schowków do przechowywania rzeczy i odpowiedniego podzielenia przestrzeni wspólnej może okazać się na wagę złota.

W przypadku wątpliwości dobrze jest postawić na sprawdzone i przemyślane rozkłady mieszkań o zróżnicowanych metrażach, które dają wiele możliwości aranżacji według indywidualnych potrzeb i gustów. Można je spotkać raczej na nowych osiedlach, takich jak Zielone Bemowo w Warszawie (od 33 m² do 135 m²), czy Lotniczówka w Krakowie (od 31 m² do 92 m²).

Komfort życia to standard osiedla i budynku

Na odczuwalny komfort życia wpływ ma także estetyka i jakość wykończenia. Nie chodzi tylko o budynek, w którym znajduje się mieszkanie, ale również o wygląd całego osiedla oraz najbliższej okolicy. Dopracowany standard przestrzeni wspólnych na osiedlu, takich jak klatki schodowe, skwerki, ogródki osiedlowe czy place zabaw sprawi, że będzie nam się mieszkało przyjemniej, a inwestycja nie będzie w krótkim czasie wymagała dużych remontów, co przełoży się na jej atrakcyjność również w przyszłości.

W tej kwestii zdecydowanie przewagę mają osiedla nowe, takie jak Zielone Bemowo czy Lotniczówka, które budowane są z nowoczesnych materiałów, zapewniających atrakcyjny wygląd budynków oraz ich większą energooszczędność i przyjazne oddziaływanie na środowisko. Niska zabudowa oraz duże okna zapewniają maksymalne doświetlenie mieszkań.

Na standard osiedla składają się także dodatkowe udogodnienia oferowane przez dewelopera, takie jak ochrona i monitoring osiedla, garaże podziemne, komórki lokatorskie, siłownie plenerowe czy ogrody przeznaczone dla mieszkańców osiedla. Niektóre inwestycje, takie jak Zielone Bemowo, oferują również przestronne balkony, tarasy oraz prywatne ogródki. Taki dodatek do mieszkania z pewnością powiększy jego przestrzeń i uprzyjemni wspólne spędzanie czasu z rodziną czy przyjęcie gości.