Powrót
default_feature_image

Najnowsze centrum zakupów i rozrywki w Budapeszcie – Etele Plaza – to galeria nowej generacji. Z jednej strony oferuje wyjątkowo szeroki wybór sklepów i usług, a z drugiej unikalne cyfrowe i architektoniczne rozwiązania. Inwestycja warta 300 mln euro jest pierwszą tego typu inteligentną galerią na Węgrzech. Wybudowała ją związana z Cordią spółka Futureal.

Etele Plaza to phygitalowe (fizyczno-cyfrowe) doświadczenie zakupowe w estetycznym, działającym na zmysły otoczeniu. Zewnętrzna bryła jest zdominowana przez największą na Węgrzech ścianę kurtynową, zawieszoną nad głównym wejściem, i metalowe bloki wyrastające z fasady. Na wnętrze natomiast składają się designerskie korytarze, eleganckie lobby i bogata strefa restauracyjna połączona bezpośrednio z zielonymi tarasami na dachu. Ta ostatnia zajmuje w sumie całe trzecie piętro budynku i jest w stanie komfortowo pomieścić ponad 1000 klientów jednocześnie – w tym 150 osób na świeżym powietrzu. To największa tego typu strefa w całym kraju! Za projekt galerii, którą zrealizowała węgierska grupa Futureal – spółka-matka Cordii – odpowiedzialne są pracownie Paulinyi & Partners i Dyer Group.

 

Galeria smart – stacjonarne zakupy, cyfrowe doświadczenie

 

Otwarta we wrześniu tego roku galeria jest w stanie zapewnić klientom spersonalizowane doświadczenie zakupowe, które rozpoczyna się już w momencie wyjścia z domu – dzięki aplikacji mobilnej i usługom w chmurze. Na zakupy nowej generacji w Etele Plaza składa się m.in. możliwość zdalnego znalezienia idealnego miejsca parkingowego i nawigacja GPS do wybranych sklepów, w których na każdego czekają szyte na miarę oferty. Wśród udogodnień na miejscu znajdują się również stacje ładowania samochodów elektrycznych, których użycie również można opłacić przez aplikację – tak samo jak bilet parkingowy. Przy obu wejściach do galerii zainstalowano interaktywne ekrany LED (najdłuższe w stolicy), a dodatkowo do dyspozycji klientów są ławki z portami USB i ogromna cyfrowa mata do zabawy.

W galerii Etele Plaza po raz pierwszy wykorzystano też przełomowy węgierski wynalazek Ariadne, stworzony z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przez inżynierów z Uniwersytetu Óbuda. To jego światowa premiera – po raz pierwszy narzędzie zostało wykorzystane w komercyjnym środowisku po tym, jak przetestowała je Węgierska Federacja Osób Niewidomych i Niedowidzących.

 

esteleplaza (2)

 

Szeroka oferta w najlepiej skomunikowanym punkcie miasta

 

Recepcję w Etele Plaza obsługuje robot Pepper, który pomaga gościom odnaleźć się w galerii wśród licznych sklepów i lokali usługowych – znajduje się tu m.in. pierwszy po tej stronie rzeki sklep Peek & Cloppenburg i pierwszy w kraju sklep amerykańskiej marki GAP. W budynku jest też supermarket, restauracje i kawiarnie, kino, siłownia, centrum zabaw dla dzieci i inne.

Co istotne, Etele Plaza jest zlokalizowana w najlepiej skomunikowanym punkcie na Węgrzech. Położona w pobliżu stacji kolejowej Kelenföld, 4. linii metra i przecięcia tras M1 i M7, jest w stanie każdego dnia ugościć tysiące klientów z Budapesztu i okolic, a także z dalszych miast. Najbliższa okolica Etele Plaza to jednocześnie najgęściej zaludniona część Budapesztu, której populacja liczy ok. 235 tys. osób. Jest tu stosunkowo mało powierzchni handlowych, za to mieszkańcy dysponują nieprzeciętną siłą nabywczą – sięgającą ok. 125% krajowej średniej.

 

Zdrowie i ekologia. W Etele Plaza nie brakuje innowacyjnych rozwiązań

 

Prawie 4 tys. metrów kwadratowych zieleni, ozdobne trawy, krzewy i drzewa czekają na gości w nowym, przyjaznym dla środowiska centrum zakupów i rozrywki, które spełnia wszystkie kryteria ekologicznego certyfikatu BREEAM. W Etele Plaza zadbano o łatwą dostępność, zmniejszenie zanieczyszczenia światłem i wykorzystanie w projekcie trwałych materiałów – z naciskiem na redukcję odpadów i ich ponowne użycie.

Zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia odwiedzających galerię służy także sprzęt najnowszej generacji. W zgodzie z inicjatywą Stay Safe, którą wdrożył Futureal, wnętrza są obsługiwane możliwie bezdotykowo. W system HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) budynku wbudowano filtry sterylizujące UV, które – w oparciu o przyjazną dla środowiska technologię biologicznego filtrowania – mają blisko 100% skuteczność w zabijaniu wirusów i bakterii. Windy mają wbudowane urządzenia do dezynfekcji. Powierzchnie większości mebli są wykonane ze specjalnego antybakteryjnego, eliminującego wirusy materiału, a z umywalek można korzystać bez użycia rąk.

Etele Plaza

O Futureal Group

 

Futureal jest jednym z wiodących deweloperów i inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej i znajduje się w czołówce 10 największych deweloperów w Europie. Od początku istnienia, Grupa Futureal zrealizowała ponad 180 projektów o łącznej wartości 5 miliardów euro i powierzchni ponad 3 milionów metrów kwadratowych.