Powrót
default_feature_image

Cordia wyemitowała pierwsze w historii firmy obligacje na Węgrzech, które sfinansują dalszą ekspansję Grupy – głównie w Polsce. Gros z pozyskanych w ramach emisji 44,4 miliardów forintów, czyli równowartość 575 milionów złotych ma trafić właśnie do oddziału nad Wisłą. Wiodący na węgierskim rynku deweloper mieszkaniowy zamierza rozwijać się zarówno poprzez inwestowanie w działki, jak i poprzez zakup innych spółek deweloperskich. O sukcesie emisji zadecydował bardzo duży popyt ze strony komercyjnych instytucji finansowych.

 

W związku z planami dynamicznego rozwoju firmy w Europie Środkowo-Wschodniej, już w 2017 r. rozpoczęliśmy przygotowania do wejścia na rynek kapitałowy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się rozpocząć od wejścia na rynek obligacji korporacyjnych na Węgrzech i dołączyliśmy do programu zainicjowanego przez Narodowy Bank w Budapeszcie. Program ukierunkowany na rozwój węgierskiego rynku obligacji korporacyjnych wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród lokalnych i międzynarodowych instytucji finansowych. Nasza emisja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na znaczną nadsubskrypcję oraz średnią rentowność emitowanych papierów na poziomie 3.82%. Obligacje mają stały kupon na poziomie 4% rocznie a ostateczny termin ich wykupu przypada za 7 lat z amortyzacją rozpoczynającą się w piątym roku – mówi Tomasz Łapiński, Członek Zarządu Cordia International i Dyrektor Finansowy Grupy Cordia.

 

 – Działalność Cordii jest zdywersyfikowana na trzech głównych rynkach, tj. na Węgrzech, w Polsce i Rumunii. Firma niedawno zainwestowała także w pierwszy projekt w Hiszpanii. Nasze portfolio zabezpieczonych działek i projektów obejmuje ponad 4100 mieszkań znajdujących się na etapie budowy i sprzedaży, a także bank ziemi obejmujący ponad 5200 lokali. Właśnie zakończona emisja obligacji zapewnia nam środki na znacznie większe inwestycje w kolejne projekty oraz firmy na rynkach, na których jesteśmy już obecni – głównie w Polsce – ale także na poszukiwanie innych możliwości rozwoju. Dzięki naszej dywersyfikacji mamy znacznie szerszą i lepszą perspektywę podczas realizowania naszych inwestycji. – dodaje Tomasz Łapiński.

 

Jeśli chodzi o Polskę, właśnie rozpoczęliśmy realizację nowego projektu Horyzont Praga w Warszawie, a w naszych najbliższych planach są debiutanckie projekty w Trójmieście – w Gdańsku i Sopocie oraz kontynuowanie naszej działalności w Krakowie i w Warszawie. Analizujemy możliwości rozwoju w Poznaniu oraz we Wrocławiu i nieustannie sprawdzamy wszystkie te rynki pod kątem nowych możliwości – zapowiada Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska.

 

Cordia wyemitowała obligacje w ramach programu realizowanego przez Narodowy Bank Węgier, którego celem jest promocja alternatywnych form finansowania wśród węgierskich przedsiębiorstw, które polegają dotychczas głównie na kredytach bankowych.

Wyniki emisji obligacji Cordia:

  • wartość obligacji: wartość nominalna 44 miliardy HUF (pozyskane środki 44,4 miliardy HUF)
  • średnia cena: 100.92
  • średnia rentowność: 3,82%
  • termin zapadalności: 7 lat z amortyzacją rozpoczynającą się w 5. obejmującą 6 równych, półrocznych transz; ostateczny termin spłaty listopad 2026 r.
  • kupon: 4% – wypłacany w okresach półrocznych (2% wypłacane co 6 miesięcy)

Dziękujemy za kontakt.

Zapytaj o mieszkanie